10 აპრილი, 201715:45
2011 წლის 24 ნოემბერს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ  საჩივრით მიმართა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს, 2011 წლის 26 მაისის საპროტესტო აქციის მონაწილე ოთხი პირის სახელით. 2017 წლის 7 მარტს  ევროპულმა სასამართლომ  ამ საქმეზე განჩინება გამოიტანა.
საჩივარი ეხება 2011 წლის 26 მაისს თბილისში, პარლამენტის წინ გამართული მშვიდობიანი აქციის დაშლას სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მიერ, რა დროსაც აქციის მონაწილეთა მიმართ გამოიყენეს არაპროპორციული ძალა. მომჩივანთა მიმართ ადგილი ჰქონდა  ფიზიკურ ანგარიშსწორებას პოლიციელების მხრიდან მათი დაკავებისას, რუსთაველის გამზირზე, ხოლო ერთ-ერთი მომჩივანი არასათანადო მოპყრობას, თბილისის მთავარი სამმართველოს შენობაში გადაყვანის შემდეგ დაექვემდებარა. აღნიშნულის შედეგად, მომჩივნებმა ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანებები მიიღეს.
ევროპულ სასამართლოში წარდგენილ საჩივარში საია სასამართლოსგან მოითხოვდა დაედგინა მომჩივნების მიმართ კონვენციის მე-3 (წამების აკრძალვა), მე-5 (თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლება), მე-6 (საქმის სამართლიანი განხილვის უფლება), მე-10 (გამოხატვის თავისუფლება), მე-11 (შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლება) და მე-13 (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება)  მუხლების დარღვევა.
2015 წლის 3 სექტემბერს ევროპულმა სასამართლომ საჩივრის განხილვა დაიწყო კონვენციის მე-3, მე-10 და მე-11 მუხლებთან მიმართებით.
2016 წლის 5 მაისს საქართველოს მთავრობამ, ევროპული კონვენციის 39-ე მუხლის საფუძველზე, მომჩივნებს საქმის მეგობრული მოგვარებით დასრულება შესთავაზა. საქართველოს მთავრობამ  მომჩივნების მიმართ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობის და შეკრების უფლების დარღვევის გამო  კონვენციის მე-3 და მე-11 მუხლების დარღვევა აღიარა და მომჩივნებისთვის კომპენსაციის გადახდის ვალდებულება აიღო.
მომჩივნები საქართველოს მთავრობის მიერ შეთავაზებულ პირობებს დათანხმდნენ. მიღწეული მორიგების საფუძველზე, ევროპულმა სასამართლომ მიღებული განჩინებით განსახილველ საქმეთა სიიდან ამორიცხა საჩივარი „დუმბაძე და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“.
შეგახსენებთ, რომ 2011 წლის 26 მაისს განვითარებულ მოვლენებს საია ვრცელი ანგარიშით გამოეხმაურა, სადაც მიმოხილულია აქციის დაშლის დროს და მასთან კავშირში ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტების ვრცელი ანალიზი. ასევე, საია მოითხოვდა პოლიციის მიერ 2011
წლის 26 მაისს აქციის დაშლის დროს ძალის გადამეტების ფაქტების პროკურატურის მიერ დროულ და ეფექტურ გამოძიებას
საიას დახმარებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ნაწილობრივ აღიარა 2011 წლის 26 მაისს ჟურნალისტებისათვის ზიანის მიყენების ფაქტები და ზიანის ანაზღაურების ვალდებულება აიღო

The Government of Georgia Acknowledged Violation of Human Rights against Participants of the May 26, 2011 Protest Rally
2017-04-10 15:45
On November 24, 2011, Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) filed an application with the European Court of Human Rights (ECHR) on behalf of four participants of the May 26, 2011 protest rally. The ECHR delivered its judgment in the case on March 7, 2017.
The application was filed in connection to dispersal of a peaceful rally by the law enforcement, held outside of Parliament in Tbilisi, on May 26, 2011. During the dispersal, disproportionate force was used against the rally participants. The police physically assaulted the applicants during their arrest on Rustaveli Avenue, while one of the applicants was subjected to ill treatment after being transferred to the police headquarters in Tbilisi. As a result, the applicants sustained serious health injuries.
In the application filed with the European Court, GYLA argued violation of the following Articles against the applicants: Article 3 (prohibition of torture), Article 5 (right to liberty and security), Article 6 (right to a fair trial), Article 10 (freedom of expression), Article 11 (freedom of assembly and association) and Article 13 (right to an effective remedy).
On September 3, 2015, the ECHR started handling the case in relation to Articles 3, 10 and 11 of the Convention.
On May 5, 2016, based on Article 39 of the Convention, the Government of Georgia offered a friendly settlement to the applicants. The Government of Georgia acknowledged violation of Articles 3 and 11 of the Convention as a result of ill treatment against the applicants and violation of their freedom of assembly, and proposed compensation.
The applicants accepted the terms of the Government’s friendly settlement. Therefore, the court struck the case of Dumbadze and Others v Georgia out of its list.
As you may recall, GYLA published an extensive report about the May 26, 2011 developments, providing an in-depth analysis of human rights violation incidents during and following dispersal of the rally. GYLA also demanded timely and effective investigation of excessive use of force by the police during dispersal of the May 26, 2011 rally.
Following GYLA’s attempts, the Ministry of Internal Affairs of Georgia partially acknowledged the damage inflicted to journalists on May 26, 2011, and offered compensation.