23 იანვარი, 201811:21
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ ცენტრთან (EHRAC) თანამშრომლობით, 2018 წლის 23 იანვარს ევროპულ სასამართლოში საჩივარი წარადგინა, რომელიც საიას წარმოებაში არსებულ  4 საქმეზე (თედლიაშვილი და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ, მენაბდე საქართველოს წინააღმდეგ, ბექაური და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ, მაესტრო და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ) ამავე სასამართლოს მიერ გამოტანილი განჩინებების აღუსრულებლობას შეეხება. კერძოდ, 2010 და 2014 წლებში საიამ ევროპულ სასამართლოს სხვადასხვა საჩივრით მიმართა, რომლებშიც 2009 წლის 15 ივნისის მშვიდობიანი აქციის დარბევის შედეგად დაზარალებულების: აქციის მონაწილეების, სახალხო დამცველის წარმომადგენლის და ჟურნალისტების, ასევე #6 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში გარდაცვლილი პატიმრის, კ. თ.-ის დედის ინტერესებს წარმოვადგენდით.
აღნიშნულ საჩივრებთან მიმართებით, 2015 წელს საქართველოს ხელისუფლებამ ევროპულ სასამართლოს ცალმხრივი დეკლარაციები წარუდგინა. დეკლარაციის ფარგლებში სახელმწიფომ მომჩივნების მიმართ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის შესაბამისი მუხლების დარღვევა, მათ შორის, ეროვნულ დონეზე მიმდინარე გამოძიების არაეფექტურობა აღიარა და სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მხრიდან მომჩივანთა მიმართ განხორციელებული დარღვევების ეფექტური გამოძიების ჩატარების ვალდებულება აიღო. ევროპულმა სასამართლომ სახელმწიფოს მიერ წარდგენილი ცალმხრივი დეკლარაციის პირობების გათვალისწინებით, მიიჩნია, რომ საიას მიერ წარდგენილი საჩივრები აღარ საჭიროებდა შემდგომ განხილვას და შესაბამისი განჩინებებით ამორიცხა განსახილველ საქმეთა ნუსხიდან. მიღებულ განჩინებებში სასამართლომ დამატებით განმარტა, რომ იმ შემთხვევაში, თუ სახელმწიფო არ შეასრულებდა ცალმხრივი დეკლარაციით აღებულ ვალდებულებებს, მომჩივნებს შესაძლებლობა ჰქონდათ ევროპული სასამართლოსთვის მათი საქმეების განსახილველ საქმეთა ნუსხაში აღდგენის მოთხოვნით მიემართათ.
საია, 2015 წლიდან დღემდე, ევროპული სასამართლოს მიერ მიღებული ზემოაღნიშნული განჩინებების აღსრულებას აქტიურად აკვირდება.  სასამართლოს  მიერ მიღებული განჩინებების საფუძველზე, მომჩივანთა მიმართ ჩადენილ დარღვევებთან დაკავშირებით მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეები გამოსაძიებლად საქართველოს მთავარ პროკურატურას გადაეცა. მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფოს მიერ ცალმხრივი დეკლარაციით ვალდებულების აღებიდან 2 წელზე მეტი გავიდა, გამოძიება დღემდე გრძელდება. მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში მომჩივანთა უმეტეს ნაწილს, მათი მოთხოვნის მიუხედავად, დღემდე დაზარალებულის სტატუსი არ აქვთ და სისხლის სამართლის საქმის მასალებზე წვდომა არ გააჩნიათ. ევროპული სასამართლოს სტანდარტების საწინააღმდეგოდ, საიას დაცვის ქვეშ მყოფი პირთა უმრავლესობა არ არის სათანადოდ ინფორმირებული მიმდინარე გამოძიების თაობაზე. ამასთან, მომჩივანთა არაერთი მოთხოვნის მიუხედავად, საგამოძიებო ორგანოებს დღემდე არ ჩაუტარებიათ მნიშვნელოვანი საგამოძიებო მოქმედებები.
ზემოაღნიშნულზე დაყრდნობით, საია ევროპულ სასამართლოში წარდგენილ  საჩივარში ასაბუთებს, რომ სახელმწიფომ არ შეასრულა ცალმხრივი დეკლარაციით აღებული ვალდებულება - ეწარმოებინა სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენელთა მხრიდან მომჩივანთა მიმართ განხორციელებული დარღვევების სრულყოფილი და ეფექტური გამოძიება - და შესაბამისად,  საჩივრების აღდგენას და მათ არსებით განხილვას ითხოვს.
საიას ეს საჩივარი საქართველოს მიერ ცალმხრივი დეკლარაციებით აღებული ვალდებულებების შეუსრულებლობის თაობაზე, პირველი კომუნიკაციაა რომელსაც ევროპული სასამართლო საქართველოსთან მიმართებით განიხილავს. ამავდროულად, საია ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ ეს საქმე დამატებით  ადასტურებს საგამოძიებო და სისხლისსამართლებრივი დევნის უფლებით აღჭურვილი დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნის საჭიროებას. მიგვაჩნია, რომ დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმი იქნება სამართალდამცავი ორგანოების სისტემის შიგნით ჩადენილი დანაშაულის დამოუკიდებელი და ეფექტიანი გამოძიების გარანტი.

The GYLA sends the first application from Georgia to the ECHR requesting restoration of applications struck out of the list of cases
2018-01-23 11:21
On January 23, 2018, the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), in cooperation with the European Human Rights Advocacy Centre (EHRAC), filed an application in the European Court of Human Rights (ECHR) with regard to failure to enforce the decisions of the same Court in four cases litigated by the GYLA (Tedliashvili and Others v Georgia, Menabde v Georgia, Bekauri and Others v Georgia, and Maestro and Others v Georgia). Specifically, in 2010 and 2014, the GYLA filed several applications in the ECHR in which we represented the interests of individuals who had suffered injuries as a result of dispersal of the peaceful rally of June 15, 2009 – participants of the rally, a representative of the Public Defender, and journalists – as well as the interests of the mother of K. T., a prisoner who had died in Penal Institution No. 6.
With regard to these applications, in 2015 the Georgian authorities submitted unilateral declarations to the ECHR. In the declarations, the State acknowledged the violation of relevant articles of the European Convention in relation to the applicants, including the ineffectiveness of ongoing investigations at the national level, and took the obligation to conduct an effective investigation into the violations committed by law enforcement officers in relation to the applicants. Considering the terms of the unilateral declarations submitted by the State, the ECHR deemed that it was no longer necessary to further examine the applications filed by the GYLA and struck them out of the list of cases to be examined by relevant decisions. In the decisions, the Court also explained that if the State failed to fulfill the obligations taken by the unilateral declarations, the applicants would become entitled to file an application in the ECHR requesting the restoration of their cases to the list of cases to be examined.
The GYLA has been actively observing the enforcement of the aforementioned decisions adopted by the ECHR since 2015. On the basis of these decisions, the ongoing criminal cases related to the violations committed in relation to the applicants were referred to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia for investigation. Despite the fact that more than two years has passed since Georgia took the obligation by the unilateral declarations, the investigations still continue. Most of the applicants still don’t have the status of a victim, in spite of their demand, and have no access to the materials of the criminal cases. Contrary to the standards of the ECHR, most of the individuals represented by the GYLA are not properly informed of the ongoing investigation. In addition, in spite of numerous demands of the applicants, the investigative bodies have yet to conduct important investigative actions.
On the basis of the foregoing, the GYLA argues in the application filed in the ECHR that the State has failed to fulfill the obligation to conduct a full and effective investigation into the violations committed by members of investigative agencies in relation to the applicants, which it had taken by the unilateral declarations, and, accordingly, demands that the applications be restored and examined on the merits.
This application of the GYLA regarding Georgia’s failure to fulfill the obligations taken by the unilateral declarations is the first such communication that the ECHR will examine in relation to Georgia. At the same time, the GYLA emphasizes that this case further confirms the necessity of creating an independent investigation mechanism that will be entitled to conduct investigations and criminal prosecutions. We believe that the independent investigation mechanism will be the safeguard of independent and effective investigation of crimes committed within the law enforcement system.