22 აპრილი, 201612:04
2016 წლის 15 აპრილის განჩინებით თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა საქართველოს მთავარი პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის საპროკურორო ზედამხედველობის სამმართველოს პროკურორების შუამდგომლობა თბილისის ფორუმის ერთ-ერთი მომხმარებლის, სულხან წულაძის მიმართ აღკვეთი ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების თაობაზე. 2016 წლის 20 აპრილს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ განჩინება აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების თაობაზე ძალაში დატოვა.
ამერიკის ელჩის მისამართით ინტერნეტფორუმზე გაკეთებული განცხადების გამო, სულხან წულაძეს ბრალი ედება საერთაშორისო დაცვით მოსარგებლე პირზე და მის სამსახურებრივ შენობაზე თავდასხმის მუქარაში, რაც გათვალისწინებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 326-ე მუხლის მე-2 ნაწილით და ისჯება თავისუფლების აღკვეთით 6-დან 12 წლამდე ვადით. კერძოდ, ბრალდებულს პროკურატურა ედავება საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოსა და მისი ელჩის განზრახ დაშინების მიზნით  თავდასხმის მუქარის განხორციელებაში.
მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, აღნიშნულ განჩინებასთან დაკავშირებით საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას სურს განმარტოს შემდეგი:
საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად, ასევე საერთაშორისო სტანდარტებით, აღკვეთის ღონისძიების მიზანს წარმოადგენს, უზრუნველყოს ბრალდებულის მხრიდან დანაშაულის განმეორების თავიდან აცილება და ბრალდებულის იმგვარი ქცევა, რაც არ დააბრკოლებს და ხელს არ შეუშლის გამოძიების სრულყოფილად და ეფექტურად წარმართვას (მაგალითად, თავიდან აიცილოს პირის მიმალვის, მოწმეებზე ზეწოლისა და/ან მტკიცებულების განადგურების საფრთხე).
ამგვარად, აღკვეთის ღონისძიების საკითხის განხილვისას მოსამართლე იღებს გადაწყვეტილებას არა იმაზე, დამნაშავეა თუ უდანაშაულო მის წინაშე მყოფი პირი, არამედ იმაზე, რამდენად აუცილებელია გამოძიების უზრუნველსაყოფად პირის მიმართ გამოყენებული იყოს ესა თუ ის აღკვეთის ღონისძიება (პატიმრობა, გირაო, პირადი თავდებობა და სხვ.) ამასთან, სასამართლო მსჯელობს, რა სახის აღკვეთის ღონისძიების გამოყენებაა ადეკვატური და მიზანშეწონილი დასახული კანონიერი მიზნის მისაღწევად.
საქართველოს კანონმდებლობა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალი ადგენს, რომ პატიმრობა, როგორც ადამიანის უფლებებში ყველაზე მძიმე და ინტენსიური ჩარევა, აღკვეთის ღონისძიებად გამოყენებულ უნდა იქნეს მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევაში, გამონაკლისის სახით, მაშინ, როცა სხვა ღონისძიების გამოყენება არ იქნება ადეკვატური კანონიერი მიზნის მისაღწევად. საქმეში ალექსინიანი რუსეთის  წინააღმდეგ ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ განმარტა, რომ პატიმრობის გამოყენების დასაბუთება უნდა შეიცავდეს  კონკრეტულ ფაქტებზე მითითებას, რომელიც ამართლებს ბრალდებულის პატიმრობაში ყოფნას. საქმეში სმირნოვა რუსეთის წინააღმდეგ სასამართლომ განმარტა, რომ პატიმრობის გამოყენების სასარგებლოდ მეტყველი არგუმენტები ზოგადი და განყენებული არ უნდა იყოს.
საიას მიაჩნია, რომ მოცემულ შემთხვევაში აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენება ვერ აკმაყოფილებს აღნიშნულ სტანდარტებს. ამასთან, განჩინება არის დაუსაბუთებელი, რადგან მასში განვითარებული მსჯელობა არის ზოგადი და აბსტრაქტული ხასიათის და აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების აუცილებლობა და კანონიერება არ არის გამყარებული საქმეში არსებული კონკრეტული ფაქტებითა და ინფორმაციის ერთობლიობით.
კერძოდ:
-    სასამართლო ზოგადად მსჯელობს, რომ მოცემულ საქმეში არსებობს ბრალდებულის მიმალვის, მის მიერ ახალი დანაშაულის ჩადენის და საქმისათვის მნიშვნელოვანი იფნორმაციის განადგურების საფრთხე,  თუმცა მითითება კონკრეტულ ფაქტებზე და დამაჯერებელი მსჯელობა, თუ რატომ გაიზიარა სასამართლომ სრულად ბრალდების მხარის არგუმენტები და მივიდა ამ დასკვნამდე, განჩინებაში არ არის.
-     ამასთან, განჩინებაში არ არის მსჯელობა და დასაბუთება იმასთან დაკავშირებით თუ რატომ იყო აუცილებელი ყველაზე უფრო მკაცრი და შემზღუდველი აღკვეთის ღონისძიების გამოყენება და რატომ ვერ უზრუნველყოფდა იმავე მიზნის მიღწევას სხვა ნაკლებად შემზღუდველი ღონისძიების გამოყენება.
-     სასამართლომ მიიჩნია, რომ სულხან წულაძის ფინანსური შესაძლებლობა ერთი მხრივ ქმნის მისი ქვეყნიდან გაქცევის, მეორე მხრივ მუქარის რეალურად განხორციელების რისკს. აღნიშნული არგუმენტიც აბსტრაქტულადაა ჩამოყალიბებული. ამასთან, აღნიშნული საფრთხე სხვა არაერთი საშუალებით შეიძლება ყოფილიყო დაზღვეული, მაგალითად დამატებითი ღონისძიების სახით სამგზავრო დოკუმენტების პოლიციისთვის ჩაბარებით, რაზეც მზაობას აცხადებდა ბრალდებული.
-      ამასთან, მიმალვის საფრთხის არსებობა,  გონივრულად უნდა დადგინდეს ისეთ ფაქტორებზე მითითებით, როცა პირს ადრეც უცდია კანონიერი სასჯელისათვის თავის დაღწევა ქვეყნიდან მიმალვით ანდა არსებობს მიმალვის საფრთხის კონკრეტული ფაქტების დამადასტურებელი მტკიცებულებები, რაც მოცემულ შემთხვევაში დადასტურებული არ ყოფილა. ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ საქმეში მაკაროვა რუსეთის წინააღმდეგ განმარტა, რომ მიმალვის საფრთხის დასაბუთებისათვის სახელმწიფოებს აკისრიათ ვალდებულება წარმოადგინონ უტყუარი მტკიცებულებათა ერთობლიობა პატიმრობის გამოსაყენებლად.
-     სასამართლომ ასევე გაიზიარა ბრალდების მხარის არგუმენტი, რომ პირი შესაძლოა მიმალულიყო წარდგენილი ბრალის სიმძიმისა და მოსალოდნელი სასჯელის სიმკაცრის შიშით. ადამიანის უფლებათა სასამართლომ საქმეში ფაცურია საქართველოს წინაღმდეგ განმარტა, რომ პატიმრობის გამოყენება, მხოლოდ კანონით დადგენილი პრეზუმფციის გამო, რომელიც ეფუძნება ბრალდების სიმძიმესა და მიმალვის საფრთხეს, ახალი დანაშაულის ჩადენას, არ შეესაბამება ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის მე-5 მუხლს.
-     ამასთან აღსანიშნავია, რომ მუქარის რეალურად განხორციელების რისკი შესაძლოა დაზღვეული ყოფილიყო კანონმდებლობით გათვალისწინებული სხვა პრევენციული ღონისძიებების გამოყენებით, რომელიც იქნებოდა ეფექტური, თუმცა ბრალდებულის უფლებების უფრო ნაკლებად შემზღუდველი, ვიდრე პატიმრობა.
დაბოლოს, საყურადღებოა, რომ განჩინების თანახმად, სულხან წულაძის მიმართ დაკავება გადაუდებელი აუცილებლობით განხორციელდა. ასეთ შემთხვევებში აუცილებელია, პირველი წარდგენის სხდომაზევე შემოწმდეს მოსამართლის მხრიდან, რამდენად არსებობდა დაკავების გადაუდებელი აუცილებლობა და რამდენად დაცული იყო პირის დაკავებისას კანონით დადგენილი პროცედურები. ამ საკითხზე მოსამართლის მსჯელობა ზედაპირული და შაბლონურია და არ წარმოადგენს სასამართლოს წინასწარი ნებართვით, გადაუდებელი აუცილებლობის საფუძვლით, დაკავების აუცილებლობასა და კანონიერებაზე რეალური სასამართლო კონტროლის განხორციელებას.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, საია მიიჩნევს, რომ აღნიშნული განჩინება დაუსაბუთებელია და არ შეესაბამება არც ქვეყნის შიდა კანონმდებლობას და არც საერთაშორისო კონვენციებით დადგენილ სტანდარტებს.
ამასთან, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, მიუხედავად იმისა, რომ კანონმდებლობა პროკურატურას ამგვარ ვალდებულებას პირდაპირ არ აკისრებს,  საია მიზანშეწონილად მიიჩნევს, პროკურატურამ, პირის კონსტიტუციური უფლებების დაცვით, გაასაჯაროოს ის მტკიცებულებები, რასაც ბრალდების მხარე ეყრდნობა.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აქტიურად მიადევნებს თვალს აღნიშნულ საქმეს და საზოგადოებას მიაწვდის შესაბამის ინფორმაციას.

On April 15, 2016, Tbilisi City Court satisfied the motions of prosecutors of Prosecutorial Oversight Division of Investigation Unit of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia regarding imposing pre-trial detention to Sulkhan Tsuladze, one of users of Tbilisi Forum. On April 20, 2016 Tbilisi Appeal Court upheld a ruling by the Tbilisi City Court on pre-trial detention.
Based on the statement made on internet-forum towards the Ambassador of the United States of America, Sulkhan Tsuladze is accused of threating to commit an assault on persons or institutions enjoying international protection, stipulated in paragraph 2, Article 326 of the Criminal Code of Georgia and shall be punished by imprisonment for a term of six to twelve years. Namely, the prosecutor’s office charges him with threatening to commit an assault to threaten the Embassy of the United States of America and the Ambassador.
In view of the high public interest, GYLA would like to explain the following regarding the abovementioned ruling:
Based on legislation of Georgia and also international standards, the aim of imposing pre-trial detention, is to prevent committing a new crime by an accused and also the behavior of the accused, that may hinder and imped effective and thorough investigation (e.g. prevent the threat of hiding of accused, pressuring the witnesses and/or destruction of evidence).
Thus, when deciding the question of measure of restraint against the accused, the judge makes decision not whether the person is guilty or not but based on how necessary it is to use one of the measure of restraint for investigation (detention, bail, personal surety etc.) Additionally, the court judges which measure of restraint is adequate and advisable in order to achieve legal goals.
Georgian legislation and International Law of Human Rights stipulates that detention, as the most serious and intense interference in human rights, should be used only as a last resort, as an exception, when the other measures are not adequate in order to achieve legal goals. In case Alexanyan vs. Russia, European Court of Human Rights states that the justification of using detention as a measure of restraint should contain references to the specific facts justifying person’s detention. In case Smirnova vs. Russia, the court explained that the arguments for imprisonment must not be general and abstract.
GYLA believes that using imprisonment as a measure of restraint in the given case does not satisfy the mentioned standards. Additionally, the ruling is not justified, as the reasoning is general and abstract and necessity of using imprisonment as a measure of restraint is not supported with specific facts and information from the case.
Namely:
-    The court generally observes that in the given case there is a risk of hiding of accused, committing a new crime and destruction of evidence, but there is no reference to specific facts and convincing reasoning, why the court agreed with arguments of prosecution and made this decision.
-    Additionally there is no reasoning and justification why it was necessary to use the most sever and restrictive measure of restraint and why the less stringent measure of restraint could not ensure to achieve the same goals.
-    The court considered that financial conditions of Sulkhan Tsuladze gives him opportunity to flee the country and also creates the risk of actually executing the menace. This argument is also abstract. The abovementioned risk could have been prevented by different means, i.e. transferring travel documents to the police that the accused person showed his readiness for.
-    Also the risk of hiding should be examined with reference to factors such as: the person has previously already attempted to escape from punishment by fleeing the country or there is specific evidence of risk of hiding that has not been proved in the given case. In case Makarova vs. Russia the European Court of Human Rights explained that in order to justify the risk of hiding, the states shall provide credible evidence, to use imprisonment as a measure of restraint.
-    The court also agreed with arguments of prosecution that the person could hide in fear of gravity of charges and expected severity of the penalty. In case Patsuria vs. Georgia, the European Court of Human Rights explains that using a custody solely on a statutory presumption based on the gravity of the charges because of a hypothetical danger of absconding or re-offending is incompatible with Article 5 of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
-   It is noteworthy that the risk of executing the menace could be prevented though other preventive measures considered by law, that would have been more effective but less restrictive of rights of the accused than imprisonment.
And finally it is significant, that in accordance with ruling, imprisonment of Sulkhan Tsuladze was carried out based on urgent necessity. In such cases, on first proceeding before the court the judge should examine if the imprisonment was an urgent necessity and whether the detention was in line with the procedures of the law. The judgement of the judge on this issue is general and templated and does not provide the necessity of detention, with the permission of court based on urgent necessity and is not executing judicial control over legality.
Considering all abovementioned, GYLA believes that the mentioned ruling is unjustified and is not in line neither with domestic legislation nor standards established by international conventions.
Additionally, in view of the high public interest, despite the fact that the prosecutor’s office is not obliged by law directly, GYLA considers it appropriate that the prosecutor’s office, protecting the person’s constitutional rights, should make public the evidences that the prosecution relies on.
Georgian Young Lawyers’ Association will actively keep tracking the abovementioned case and provide the public with appropriate information.