საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2018 წლის 13 მაისს ზუგდიდის საკრებულოს შუალედურ არჩევნებს დააკვირდა. არჩევნები სულ სამ საარჩევნო უბანზე, ცაიშის თემის ადგილობრივ მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში გაიმართა. საიას დამკვირვებლები კენჭისყრის დღის დაკვირვებას  სამივე საარჩევნო უბანზე, სტატიკურად, მთელი დღის განმავლობაში ახორციელებდნენ. დაკვირვება, ასევე,  საოლქო საარჩევნო კომისიაშიც განხორციელდა.
უნდა აღინიშნოს, რომ არჩევნები მშვიდ ვითარებაში წარიმართა და  ამომრჩეველს არჩევანის თავისუფლად გაკეთების შესაძლებლობა ჰქონდა. კენჭისყრის დღეს საიას დამკვირვებლებმა სულ 6 საჩივარი წარადგინეს საარჩევნო ადმინისტრაციაში, რაც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კომისიის წევრების მიერ კომისიის წევრის მოვალეობის შესრულებაზე უარის თქმას უკავშირდებოდა.
ორგანიზაციის დამკვირვებლების განსაკუთრებული ყურადღება მიმართული იყო ხმის დათვლისა და შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის პროცედურების ელექტრონული საშუალებით განხორციელებაზე. კერძოდ, სამივე უბანზე მოხდა ხმის მიცემისა და დათვლის სპეციალური აპარატების გამოყენება. აღნიშნული პროცედურა მიზნად ისახავდა ელექტრონული წესით ხმის დათვლის პროცესის პილოტირებას, რაც სიახლეს წარმოადგენს და, შესაძლოა, მომავალში ელექტრონულად ხმის დათვლის შესახებ გადაწყვეტილების მიღების საფუძველი გახდეს.
საარჩევნო ადმინისტრაცია ელექტრონული საშუალებით ხმის დათვლისა და შედეგების შემაჯამებელი პროცედურის დანერგვის საპილოტე პროცესს მომზადებული შეხვდა. კენჭისყრის დღეს კარგად იმუშავეს საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა. ამის მიუხედავად, ხმის მიცემის ახალი პროცედურების გათვალისწინებით, სხვა არჩევნებთან შედარებით, ხმის მიცემის პროცესი ნელი ტემპით წარიმართა. გარკვეული დრო დასჭირდა ამომრჩეველთა რეგისტრატორების მიერ ამომრჩევლისათვის ბიულეტენის შევსების ახალი წესის ახსნასა და სპეციალურ ჩარჩო კონვერტში ამომრჩევლის  მიერ საარჩევნო ბიულეტენის სწორად მოთავსებას.
საერთო ჯამში, ელექტრონული საშუალებით ხმის დათვლის პროცესმა წარმატებით ჩაიარა. კენჭისყრის შედეგები კენჭისყრის დასრულებიდან მალევე იყო ცნობილი, რამაც საარჩევნო უბნებზე ტრადიციულად არსებული დაძაბულობა განმუხტა.
საია მიესალმება და მხარს უჭერს ნებისმიერ ინიციატივას, რომელიც საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობის ეფექტურობის გაზრდისა და საარჩევნო პროცესების გაუმჯობესებისკენ იქნება მიმართული. ორგანიზაცია მხარს უჭერს კენჭისყრის პროცედურების გამარტივებას და თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვას საარჩევნო უბნებზე, მათ შორის, ხმების დათვლას ელექტრონული წესით.
აღსანიშნავია, რომ წლების განმავლობაში საიას მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად პრობლემები სწორედ ხმის დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესის დროს ვლინდებოდა.[1]
უნდა აღინიშნოს, რომ ზუგდიდის საკრებულოს შუალედურ არჩევნებზე ხმის დათვლის ელექტრონული საშუალების გამოყენების წესი და პირობები საარჩევნო კოდექსის გარდამავალი მუხლით და ცესკოს შესაბამისი დადგენილებით განისაზღვრა.[2] აღნიშნული პროცედურები განსხვავდებოდა საარჩევნო კოდექსით გათვალისწინებული კენჭისყრის პროცედურებისგან.
მიგვაჩნია, რომ ელექტრონული საშუალების არჩევნებზე გამოყენების შემთხვევაში, უნდა დაიხვეწოს ნორმატიული ბაზა, რათა ის სრულ შესაბამისობაში მოვიდეს ელექტრონული საშუალებით საარჩევნო პროცედურების განხორციელების წესთან. გამონაკლის შემთხვევებზე გათვლილი რეგულაციების მიღებით არ უნდა ხდებოდეს საარჩევნო კოდექსით გათვალისწინებული კენჭისყრის ძირითადი პროცედურების უგულებელყოფა. აღნიშნული პროცესის წარმატებით განხორციელებისათვის, მნიშვნელოვანია ამომრჩევლის განათლება და მისი ცნობიერების ამაღლება, ასევე, საარჩევნო ბიულეტენის დიზაინის, ფორმის და შევსების წესის სხვადასხვა საჭიროების მქონე პირთა სპეციფიკაზე კარგად  მორგება.
დაფიქსირებული დარღვევები და გამოვლენილი ტენდენციები:
- უფასო სამედიცინო შემოწმებები კენჭისყრის დღეს
კენჭისყრის დღეს #74 საარჩევნო უბანთან არჩევნების მიმდინარეობის პარალელურად, გარკვეული პერიოდის განმავლობაში მიმდინარეობდა ამომრჩევლებისთვის უფასო ანალიზების ჩატარება სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, აივ ინფექციის/შიდსზე, ტუბერკულოზსა და С ჰეპატიტზე. აღნიშნულ ფაქტს საიას დამკვირვებელიც შეესწრო. ინფორმაცია ადგილობრივმა მედიამაც გაავრცელა.[3]
ამ ინფორმაციის თანახმად, პროგრამა სოფელში თვეზე მეტია ხორციელდება, თუმცა არჩევნების დღეს უფასო გამოკვლევების ჩატარების მიზეზად დასახელდა ის ფაქტი, რომ ამბულატორიებში მოქალაქეები არ მიდიან და აღნიშნული შესაძლებლობით არ სარგებლობენ.
მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 252 მუხლის თანახმად, პარტიას ეკრძალება კანდიდატის, წარმომადგენლის ან სხვა პირის მეშვეობით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ, საქართველოს მოქალაქისათვის უსასყიდლოდ საქონლის ან მომსახურების (გარდა ამ კანონით გათვალისწინებული გამონაკლისებისა) მიწოდება ან გავრცელება ან საქართველოს მოქალაქის დაინტერესება მიწოდებით ან დაპირებით. აღნიშნული ქმედება ასევე ეკრძალება ნებისმიერ პირს რომელიმე პარტიის სასარგებლოდ ან საწინააღმდეგოდ.
ამ ფაქტის თაობაზე საიამ ინფორმაცია საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას მიაწოდა. ვფიქრობთ, აღნიშნული საკითხით სახელმწიფო აუდიტის სამსახურიც უნდა დაინტერესდეს. საია აგრძელებს ფაქტის შესწავლას.
- აგიტაცია უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე
ზუგდიდის სამივე საარჩევნო უბნის (#73, #74 და #103 უბნების) მიმდებარე ტერიტორიაზე იმყოფებოდნენ საარჩევნო სუბიექტების მხარდამჭერები. სამივე უბნის ეზოში, ადგილი ჰქონდა პოლიტიკური გაერთიანების „ევროპული საქართველო - მოძრაობა თავისუფლებისთვის“ მიერ აგიტაციას, რა დროსაც სპეციალურად დამონტაჟებულ მონიტორებზე ხდებოდა ვიდეო მასალის სახით ხმის მიცემის პროცედურის ახსნა პარტიის კანდიდატის სასარგებლოდ. აღნიშნულის პარალელურად, პოლიტიკური გაერთიანება „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერებმა #73 და #74 უბნების ეზოში პარტიის დროშები და სააგიტაციო მასალა განათავსეს, ხოლო „თავისუფალი საქართველოს“ მხარდამჭერებმა  ძველი ეროვნული დროშა #74 უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიიტანეს.
მოქმედი კანონმდებლობით კენჭისყრის დღეს აკრძალულია აგიტაცია მხოლოდ კენჭისყრის შენობაში. თუმცა, აგიტაცია დასაშვებია კენჭისყრის შენობის გარეთ.  კენჭისყრის შენობის გარეთ აგიტაცია პრობლემას წარმოადგენს, ვინაიდან ის შესაძლოა იყოს ამომრჩევლის თავისუფალ ნებაზე ზემოქმედების მექანიზმი. დღის წესრიგში კვლავ დგას ამ საკითხის საკანონმდებლო რეგულირების აუცილებლობა. შესაძლებელია, როგორც კენჭისყრის დღის ე.წ. სიჩუმის დღედ გამოცხადება, რაც რიგ ქვეყნებში გარკვეულ პრაქტიკას წარმოადგენს. ასევე შესაძლებელია, რომ უბნის მიმდებარე ტერიტორიის ცნება საარჩევნო კოდექსით განისაზღვროს.[4]
- წილისყრის პროცედურების დარღვევები
ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის ცაიშის თემის სამივე საარჩევნო უბანზე „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ საარჩევნო კომისიებში დანიშნულმა წევრებმა უარი განაცხადეს გადასატანი საარჩევნო ყუთის წამღებ კომისიის წევრის გამოსავლენად ჩატარებულ წილისყრაში მონაწილეობაზე (ზუგდიდის 74-ე, 103-ე დ 73-ე უბნები). [5]
მიგვაჩნია, რომ კომისიის წევრების მიერ წილისყრაში მონაწილეობაზე ან წილისყრის შედეგად გამოვლენილი ფუნქციის შესრულებაზე უარი, წარმოადგენს კომისიის წევრის მოვალეობის არაჯეროვან ან ბრალეულ შეუსრულებლობას, რაც საფრთხეს უქმნის არჩევნების პროცედურების კანონის მოთხოვნების თანახმად წარმართვას.
უნდა აღინიშნოს, რომ ბოლო რამდენიმე წელია რიგი საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები
მიზანმიმართულად უარს აცხადებენ კანონით განსაზღვრული საარჩევნო კომისიის წევრის მოვალეობის შესრულებაზე, რაც ერთგვარი ბოიკოტის ფორმას ატარებს. მართალია რისკების პრევენციის მიზნით საკანონმდებლო დონეზე გარკვეული ცვლილებები 2017 წელს განხორციელდა, თუმცა ფაქტია, რომ არსებული ჩანაწერი,  მოსალოდნელ რისკებს სრულად ვერ აზღვევს. რჩება შესაძლებლობას, რომ რიგი კომისიის წევრების ქმედებამ კონკრეტულ საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის ჩაშლის რისკი შექმნა. ამ კუთხით მნიშვნელოვანია დისკუსიის გაგრძელება. ასევე, აღნიშნული საკითხი ადმინისტრაციის დაკომპლექტების კუთხით რეფორმის გატარების აუცილებლობაზეც მიუთითებს.
[1] არჩევნების დღის შემდგომი პერიოდის საჩივრები, ძირითადად, საუბნო საარჩევნო კომისიების კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმებში მთელ რიგ უზუსტობებს ეხებოდა.  კერძოდ, კვლავ გამოწვევას წარმოადგენს შემაჯამებელი ოქმების არაერთგვაროვანი შევსება, დისბალანსი (ნაკლებობა ან მეტობა), შესწორების ოქმების კანონმდებლობის დარღვევით შედგენა და სხვა.
[2] საარჩევნო კოდექსის 18516 მუხლი,  საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2018 წლის 16 აპრილის  #24/2018 დადგენილება
[3] http://www.radioatinati.ge/akhali-ambebi/article/64333-caishshi-saarchevno-ubnebthan-c-hepatitisa-da-aiv-shidsis-ufaso-analizebi-tardeba.html
[4] მიგვაჩნია, რომ კენჭისყრის დღეს უნდა იკრძალებოდა საუბნო საარჩევნო კომისიის შენობასა და მისგან რამდენიმე მეტრის (50-100 მეტრის) რადიუსში წინასაარჩევნო აგიტაცია და სააგიტაციო მასალის განთავსება-გავრცელება.
[5] საარჩევნო კოდექსის 61-ე მუხლის დ) და დ)1 პუნქტების თანახმად, კენჭისყრის დაწყებამდე ტარდება წილისყრის პროცედურა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებს შორის კომისიის წევრის ფუნქციების გამოსავლენად. უპირველესად საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე  კომისიის წევრთაგან  წილისყრით  გამოავლენს  გადასატანი საარჩევნო ყუთის წამღებ კომისიის 2 წევრს (აუცილებლობის შემთხვევაში). თუ წილისყრით გამოვლენილი გადასატანი ყუთის წამღები კომისიის წევრი უარს განაცხადებს  მისთვის მინიჭებული ფუნქციის შესრულებაზე, იგი კარგავს კომისიის წევრთა  სხვა ფუნქციების გასანაწილებლად  ჩასატარებელ მორიგ წილისყრაში მონაწილეობის უფლებას. აღნიშნული კომისიის წევრისთვის ფუნქციის მინიჭების საკითხს წყვეტს საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე

The Georgian Young Lawyers’ Association monitored by-elections of Zugdidi City Municipal Assembly on 13 May 2018. Elections were held in three electoral precincts in the local majoritarian electoral district of Tsaishi Community. Static observers of GYLA monitored the entire Polling Day in all three electoral precincts, the district electoral commission was also monitored.
Election Day was mostly peaceful and voters were free to make their choice. On the Polling Day, observers of GYLA filed a total of 6 complaints with the electoral administration over refusal of commission members from the United National Movement to fulfill duties of a commission member.
Observers of the organization paid special attention to implementation of procedures for vote counting and drafting of summary protocols by electronic means. More specifically, all three precincts used special machines for casting and counting of votes. It was a pilot testing of e-counting, which is a novelty and may serve as the basis of the decision to introduce electronic counting of votes in the future.
The electoral administration was ready for pilot testing of the procedure for electronic counting and tabulation of votes. PEC members performed effectively on the Polling Day. However, on account of the novel voting procedures the polling process proceeded at a slower pace compared to other elections. Registrars of voters had to spend some time on explaining voters about new rules for filling in ballot-papers and how to correctly place them in a special envelope.
Overall the process of e-counting was successful. Polling results became known soon after the polling process was concluded, diffusing the tension that traditionally exists at polling stations.
GYLA welcomes and supports any initiative that aims to increase effectiveness of PEC performance and improve electoral processes. The organization supports simplifying polling procedures and introducing new technology at polling stations, including electronic counting of votes.
Notably, most problems identified by GYLA’s monitoring of elections over the past few years had to do with counting of votes and summarizing of results.[1]
It should be noted that the terms of using electronic means for counting of votes during Zugdidi City Municipal Assembly By-Elections have been established by a transitional provision of the Election Code and the corresponding resolution of the CEC.[2] These procedures were different from the polling procedures provided in the Election Code.
We believe that in an event of using electronic means for elections, the normative framework should be improved and brought in full compliance with the rules for implementing electoral procedures using electronic means. Basic polling procedures provided in the Election Code should not be disregarded by adopting regulations meant for exceptional cases. Success of the said process also depends on voter education and awareness, as well as tailoring ballot form and design and the procedure for filling in the ballot paper to individuals with specific needs.
Violations detected and trends identified:
- Free medical testing on the Polling Day
As elections progressed on the Polling Day, free testing for HIV/AIDS, tuberculosis and hepatitis C within the state program was available to voters outside the polling station no.74, during a certain period of time. This fact was witnessed by GYLA observer. The information was also reported by local media.[3]
According to this report, the program has been implemented in the village for more than a month but the reason why free medical tests were provided on the Polling Day was that people do not visit outpatient clinics to make use of this opportunity.
Under Art.252 of the organic law of Georgia on Political Associations of Citizens, a party may not, directly or indirectly, through a party candidate, representative or any other person, transfer or distribute goods or cervices to citizens of Georgia free of charge (not including the exceptions allowed by the law), or to entice citizens of Georgia by supplying or promising assets or services. In addition, it is prohibited to carry out said actions in favor of or against a party.
GYLA notified the Central Election Commission of Georgia about this fact. We believe that this issue should also be examined by the State Audit Office. GYLA continues to study the fact.
- Campaigning outside polling stations
Supporters of electoral subjects were present outside all three polling stations (no.73, no.74 and no.103). Political union European Georgia – Movement for Freedom was campaigning outside all three polling stations by screening videos on specially installed monitors to explain voting procedures in a manner that benefitted their candidate. In addition, supporters of the political union Georgian Dream placed party flags and campaign materials outside polling stations no.73 and no.74, while supporters of the Free Georgia brought the old national flag to the territory outside the polling station no.74.
The existing legislation prohibits campaigning on the Polling Day inside the polling place, while campaigning outside the polling place is allowed. Campaigning outside the polling place is a problem because it can be viewed as a mechanism for influencing free will of voters. The issue should be regulated by law. One possible solution is declaring election silence on the Polling Day, as is the case with certain countries. Another solution is introducing the notion of a territory outside polling station in the Election Code.[4]
- Violation of casting of lot procedures
In all polling stations of Zugdidi Electoral District of Tsaishi Community, commission members appointed by the United National Movement refused to participate in casting of lots for identifying commission members that would accompany the mobile ballot-box (polling stations no.74, 103 and 73 of Zugdidi).[5]
We believe that refusal of the commission members to participate in the casting of lots or to perform functions determined as a result of casting of lots amounts to inadequate performance of obligations of a commission member or culpable failure to perform such obligations, which jeopardizes conduct of the election procedures in compliance with requirements of the law.
Notably, over the last few years some PEC members have intentionally refused to fulfill obligations of a commission member provided in the law, which can be viewed as a form of boycotting. Although certain changes were made in the law in 2017 to mediate the risks, the fact is that the existing provision is inadequate to ensure against all anticipated risks. There is still a possibility for actions of certain commission members to create risks of disrupting the polling process at a polling station. It is important to continue discussions in this regard. In addition, this issue suggests that composition of the electoral administration needs to be reformed.
Since the day it was founded in 1994, GYLA has been actively monitoring legislative, executive and local self-government elections in Georgia, in an attempt to promote conduct of elections in a peaceful and fair environment, and strict abidance by Georgian legislation during the election processes.
[1] Post-election day complaints mostly concerned a number of inaccuracies in PEC summary protocols. More specifically, inconsistently filled in summary protocols, numbers not reconciling, protocols of correction prepared in violation of legislation, etc. are still a challenge.
[2] Art. 18516 of the Election Code of Georgia; Resolution no.24/2018 of the Central Election Commission of Georgia, dated 16 April 2018
[3] http://www.radioatinati.ge/akhali-ambebi/article/64333-caishshi-saarchevno-ubnebthan-c-hepatitisa-da-aiv-shidsis-ufaso-analizebi-tardeba.html
[4] We believe that campaigning and distribution/placement of campaign materials in a polling place and within a certain radius (50-100 meters) from a polling place on the Polling Day should be prohibited.
[5] Pursuant to subparagraphs “d” and “d1” of Art.61 of the Election Code, functions are assigned to commission members based on casting of lots carried out before polling begins. The commission chairperson identifies, by casting lots, 2 commission members from among the members appointed by parties to accompany a mobile ballot box (if necessary). If a member of the commission to accompany the mobile ballot box, identified by casting of lots, refuses to fulfill the function assigned to him/her, s/he loses the right to participate in subsequent casting of lots for distribution of other functions of commission members. PEC chair should decide which functions to assign to such commission member.