როგორც საზოგადოებისათვის არის ცნობილი, შპს „ფინსერვისი XXI”-ს 2016 წლის 12 აპრილის მიმართვის საფუძველზე თბილისის ბოტანიკური ბაღის საკადასტრო საზღვრების კორექტირება განხორციელდა, რომლის საფუძველზეც კომპანიასა და ბოტანიკურ ბაღს შორის ტერიტორიების გაცვლა მოხდა.
გვსურს გამოვეხმაუროთ აღნიშნულ ფაქტს და პირველ რიგში განვაცხადოთ, რომ გადაწყვეტილება თბილისის ბოტანიკური ბაღის საკუთრებაში არსებული ტერიტორიის კორექტირების შესახებ, მიღებული იქნა გაუმჭვირვალედ და დაინტერესებული ჯგუფების მონაწილეობის გარეშე. გადაწყვეტილების მსგავსი ფორმით მიღება მნიშვნელოვნად ამცირებს საზოგადოების შესაძლებლობას მონაწილეობა მიიღოს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
თბილისის ბოტანიკური ბაღის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებზე საუბრის დროს მნიშვნელოვანია ასევე, რომ:
- საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა სპორტის მინისტრის 2007 წლის 1 ოქტომბრის ბრძანების საფუძველზე თბილისის ბოტანიკურ ბაღს კულტურული მემკვიდრეობის უძრავი ძეგლის სტატუსი მიენიჭა. ამდენად, ბაღი წარმოადგენს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლს და მასზე ვრცელდება დაცვის ყველა ის მექანიზმი, რომელიც კანონით არის დადგენილი;
- მიუხედავად თბილისის მერიის განცხადებისა, რომ ბოტანიკური ბაღის საკადასტრო საზღვრების კორექტირება განხორციელდა კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის არეალისგან დამოუკიდებლად, თბილისის მერიას არ წარმოუდგენია შესაბამისი დოკუმენტაცია, რომელიც დაადასტურებდა, რომ ბოტანიკური ბაღის საკუთრებაში არსებული ე.წ. დაკორექტირებული ტერიტორია არ განეკუთვნებოდა კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის ნაწილს. შესაბამისად არსებობს საფუძვლიანი ვარაუდი, რომ საზღვრების კორექტირება კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის არეალში განხორციელდა;
- თბილისის ბოტანიკური ბაღის სტატუსის გათვალისწინებით, უცნობია ბაღის საკუთრებაში არსებული ფართის კორექტირების დროს ინფორმირებული იყო თუ არა საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო. აღნიშნული ორი ადმინისიტრაციული ორგანოს შესაძლო მონაწილეობის გარეშე, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლთან დაკავშირებით მიღებული ნებისმიერი გადაწყვეტილება კითხვის ნიშნის ქვეშ ტოვებს აღნიშნული გადაწყვეტილებების კანონიერების საკითხს.
საია და ტფილისის ჰამქარი კვლავაც მიადევნებს თვალს თბილისის ბოტანიკური ბაღის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს და საზოგადოებას დამატებით ინფორმაციას მიაწვდიან.

As we know cadastral boundary adjustments of Tbilisi Botanical garden were made based on the “Finservice XXI” LTD request of April 12, 2016, based on which the territories were exchanged between the company and Botanical Garden.
We would like to respond to the mentioned fact and first of all we would like to say that the decision regarding correcting the Tbilisi Botanical Garden-owned territory was made opaque and without participation of interested parties. Making decision in abovementioned manner significantly reduces the opportunity of Society to participate in the process of decision making.
When discussing developments around Tbilisi Botanical Garden, it is also significant to know that:
- Based on decree of the Minister of Culture, Monument protection and Sports of Georgia of October 1, 2007, Tbilisi Botanical Garden was awarded the status of immovable monument of cultural heritage. Accordingly the Garden is the monument of cultural heritage and it is subject to all protection mechanisms stipulated by law.
- Despite the statements made by Tbilisi City Hall, that cadastral boundary adjustments of Tbilisi Botanical garden were conducted outside the boundaries of monument of cultural heritage, Tbilisi City Hall failed to provide proper documentation, proving that so called corrected territory that was owned by Garden was not the part of cultural heritage. Accordingly there is reasonable doubt that the boundaries were in the area of protection of cultural heritage monument;
- It is unknown whether Ministry of Culture, Monument protection and Sports of Georgia and The National Agency for Cultural Heritage Preservation were informed regarding corrections of area boundaries owned by the Garden, considering the status of Tbilisi Botanic Garden. Any decisions made without participation of mentioned two organs undermines legitimacy of the decision made.
GYLA and Tiflis Hamkar will continue to monitor developments regarding Tbilisi Botanic Garden and will provide the society with additional information.