საჯარო სამსახურის რეფორმით გათვალისწინებული სიახლეების დანერგვა სამინისტროებსა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატში ხარვეზებით და, რიგ შემთხვევებში, კანონით დადგენილი მოთხოვნების დარღვევებით მიმდინარეობს. კვლევის შედეგად გამოვლენილი პრობლემები უკავშირდება ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: სამინისტროებში შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე პირების უკონკურსოდ დანიშვნის ზრდის ტენდენცია, პროფესიული საჯარო მოხელის შეფასების სისტემის დაგვიანებით ამოქმედება და საჯარო მოხელეებს შორის შეფასების შედეგების არაპროპორციული გადანაწილება, ასევე რეორგანიზაციის საფუძველზე გათავისუფლებული საჯარო მოხელეების სხვა სამინისტროებში მობილობის დაბალი მაჩვენებელი და სამინისტროების მიერ გათავისუფლებული საჯარო მოხელეებისათვის გადახდილი კომპენსაციის დიდი ოდენობა.
სამინისტროებისა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატიდან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, გამოიკვეთა შემდეგი პრობლემური საკითხები:
1. არსებული მდგომარეობა: 2018 წლის განმავლობაში, სამინისტროებმა შრომითი ხელშეკრულებით სამსახურში მიიღეს სულ 197 პირი, რომელთაგან გამარტივებული კონკურსი ჩატარდა 67 შემთხვევაში, ხოლო 130 პირის დასაქმება მოხდა კონკურსის გარეშე (დამხმარე ფუნციების შესასრულებლად - 75, ხოლო არამუდმივი ამოცანების შესასრულებლად - 55 პირი).
შეფასება: სამინისტროების მიერ შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე პირების უკონკურსოდ დასაქმების მაჩვენებელი 2-ჯერ აღემატება კონკურსის საფუძველზე დასაქმებული პირების რაოდენობას, რაც, ერთის მხრივ, „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონში პირის შრომითი ხელშეკრულებით დასაქმებისათვის არსებულ გამარტივებულ კონკურსს აზრს უკარგავს და, მეორე მხრივ, მნიშვნელოვნად ზრდის ნეპოტიზმის რისკებს საჯარო დაწესებულებაში.
2. არსებული მდგომარეობა: სამინისტროების დიდმა ნაწილმა (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო; განათლების და მეცნიერების სამინისტრო; შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი; თავდაცვის სამინისტრო; კულტურისა და სპორტის სამინისტრო; საგარეო საქმეთა სამინისტრო) პროფესიულ საჯარო მოხელეთა შეფასების წესისა და მეთოდოლოგიის დამტკიცების თაობაზე ბრძანებები კანონმდებლობით დადგენილი ვადის დარღვევით მიიღო (2018 წლის მარტიდან 2018 წლის ივნისის პერიოდში), ხოლო საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში 2018 წლის განმავლობაში არ დანერგილა პროფესიული საჯარო მოხელის შეფასების წესი და მეთოდოლოგია.
შეფასება: პროფესიული საჯარო მოხელის შეფასების სისტემის დანერგვა და განხორციელება მნიშვნელოვანი ხარვეზებით წარიმართა, რადგან საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად, საჯარო დაწესებულებამ შეფასების წესი და მეთოდოლოგია უნდა განსაზღვროს შეფასების პერიოდის დასაწყისში, რაც სამინისტროების უმეტესობის მიერ არ განხორციელებულა.
3. არსებული მდგომარეობა: 2018 წლის განმავლობაში სულ შეფასდა 984 საჯარო მოხელე, რომელთაგან 243 მოხელე არის ხელმძღვანელ პოზიციაზე. საჯარო მოხელეთა შეფასების შედეგების მიხედვით, საუკეთესო შეფასება მიიღო - 427 (44%), კარგი - 546 (55%), ხოლო დამაკმაყოფილებელი - 11 (1%) საჯარო მოხელემ. ხელმძღვანელ პოზიციაზე მყოფი 243 საჯარო მოხელიდან, საუკეთესო შეფასება მიიღო - 130 (53%)-მა, კარგი -112-მა (46%), ხოლო დამაკმაყოფილებელი - 1 (0.4%) საჯარო მოხელემ.
შეფასება: სამინისტროებმა ვერ უზრუნველყვეს საჯარო მოხელეთა საქმიანობის შეფასების შედეგების გონივრული და პროპორციული გადანაწილება, რაც საჯარო მოხელეთა მიერ შესრულებული სამუშაოს თაობაზე ობიექტური სურათის დანახვის შესაძლებლობას არ იძლევა.
4. არსებული მდგომარეობა: შეფასების შედეგების საფუძველზე, 2018 წლის ბოლოს საჯარო მოხელეებზე გაცემული ფულადი ჯილდოს ჯამურმა ოდენობამ შეადგინა 1 831 281 ლარი. თითოეულ საჯარო მოხელეზე გაცემული ფულადი ჯილდოს ოდენობა თვიური ანაზღაურების ოდენობის 60-დან 100%-მდე მერყეობს.
შეფასება: იმის გათვალისწინებით, რომ შეფასებული საჯარო მოხელეების 99%-მა დადებითი შეფასება მიიღო, საჯარო დაწესებულებამ ყველა მათგანს მისცა ფულადი ჯილდო, რაც წახალისების მექანიზმის არსებობას აზრს უკარგავს.
5. არსებული მდგომარეობა: 2018 წლის განმავლობაში სამინისტროების ნაწილში ჩატარებული რეორგანიზაციების საფუძველზე სულ გათავისუფლდა 89 საჯარო მოხელე. რეორგანიზაციის პროცესში, სამინისტროებმა მობილობით გადაიყვანეს 42 საჯარო მოხელე (39 - იმავე საჯარო დაწესებულების, ხოლო 3 - სხვა დაწესებულების სისტემაში) ხოლო 47 საჯარო მოხელე ჩაირიცხა რეზერვში. რეორგანიზაციის გამო შტატების შემცირების საფუძველზე გათავისუფლებულ საჯარო მოხელეებზე გაცემული კომპენსაციის ჯამურმა ოდენობამ შეადგინა 354 200 ლარს.
კვლევის შედეგად გამოვლენილი ხარვეზების აღმოფხვრის მიზნით, მნიშვნელოვანია შემდეგი რეკომენდაციების გათვალისწინება:
- სამინისტროებმა შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე პირის მისაღებად, როგორც წესი, გამოაცხადონ გამარტივებული კონკურსი და უკონკურსოდ მიღება დაუშვან მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევაში, როდესაც საჯარო დაწესებულების ფუნქციონირება შეიძლება მნიშვნელოვნად შეფერხდეს;
- სამინისტროებმა შესაფასებელი წლის დაწყებისთანავე დაამტკიცონ პროფესიულ საჯარო მოხელეთა შეფასების წესი და მეთოდოლოგია, დროულად ჩაატარონ შუალედური შეფასებები და უზრუნველყონ შეფასების შედეგების გონივრული და პროპორციული გადანაწილება საჯარო მოხელეთა შესრულებული სამუშაოს გათვალისწინებით;
- სამინისტროებმა ხელი შეუწყონ რეორგანიზაციის საფუძველზე შტატების შემცირების შედეგად გათავისუფლებულ საჯარო მოხელეთა მობილობის წესით გადაყვანას, როგორც სამინისტროს სისტემაში, ასევე სხვა სამინისტროში არსებულ ვაკანტურ პოზიციებზე.
წარმოდგენილი კვლევის მიზანია საჯარო სამსახურის რეფორმის მიმდინარეობის მონიტორინგი და „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის ახალი ინსტიტუტების პრაქტიკაში დანერგვის შეფასება. კვლევა ეხება ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: ა) საჯარო სამსახურში მიღება; ბ) პროფესიული საჯარო მოხელის შეფასება; გ) საჯარო დაწესებულების მიერ რეორგანიზაციის საფუძველზე გათავისუფლებული საჯარო მოხელეების რაოდენობა და მათი მობილობის წესით დასაქმება; დ) რეორგანიზაციის საფუძველზე გათავისუფლებული საჯარო მოხელეებისათვის გადახდილი კომპენსაციის ოდენობა; კვლევა მოიცავს ერთწლიან პერიოდის, 2018 წლის 1 იანვრიდან 2018 წლის 31 დეკემბრის ჩათვლით. კვლევა ეფუძნება სამინისტროებიდან და სახელმწიფო მინისტრის აპარატიდან მიღებულ საჯარო ინფორმაციას. საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ და საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ არ მოგვაწოდეს საჯარო ინფორმაცია, შესაბამისად წარმოდგენილ კვლევა არ მოიცავს აღნიშნულ სამინისტროებში არსებულ ვითარებას.

The Civil Service Reform running with deficiencies
Introduction of innovations, provided by the Civil Service Reform, in the Ministries and the Office of the State Minister is underway with deficiencies and, in some cases, in violations of the requirements established by the law. Problems identified as a result of the study are related to issues such as: the tendency of increase of person’s appointment without competition on the basis of labor contract in the Ministries, delayed launch of the Civil Servants’ Performance Appraisal System and disproportionate distribution of assessment results among the civil servants, also low level of mobility of civil servants, dismissed based on reorganization, in other Ministries and a large amount of compensation paid to civil servants dismissed by the Ministries.
Based on the information received from the Ministries and the Office of State Minister, the following problematic issues were identified:
1. The current situation: In 2018, the Ministries employed a total of 197 persons in the service by a labor contract, out of which the simplified competition was conducted in 67 cases, and 130 persons were recruited without competition (75 to fulfill support, and 55 for non-permanent tasks).
Evaluation: The number of persons employed by the Ministries on the basis of labor contract without competition is 2 times higher than the number of persons employed on the basis of the competition, which, on the one hand, disregards simplified competition provided by law “On Civil Service” for the employment of a person by a labor contract and, on the other hand, significantly increases the risk of nepotism in public institution.
2. The current situation: Most of the Ministries (Ministry of Regional Development and Infrastructure; Ministry of Education and Science; State Ministry for Reconciliation and Civic Equality; Ministry of Defense; Ministry of Culture and Sport; Ministry of Foreign Affairs) adopted decrees on the Approval of Rule and Methodology of Civil Servants’ Performance Appraisal in violation of the term established by the law (from March 2018 to June 2018), and in the Ministry of Internal Affairs of Georgia, in 2018, the Rule and Methodology of Civil Servants’ Performance Appraisal have not been implemented.
Evaluation: Introduction and Implementation of Civil Servants’ Performance Appraisal System were conducted with significant deficiencies, because according to Georgian legislation, the public institution should determine the appraisal rule and methodology at the beginning of the assessment period, which has not been implemented by the majority of the Ministries.
3.The current situation: In 2018, a total of 984 civil servants were evaluated, out of which 243 officials are on leading positions. According to the results of the Civil Servants’ Performance Appraisal, 427 (44%) civil servants received an excellent appraisal, 546 (55%) - good, and 11 (1%)-satisfactory. Out of 243 civil servants on leading positions, excellent appraisal was given to 130 (53%) civil servants, good to 112 (46%), and satisfactory to 1 (0.4%).
Evaluation: The Ministries could not provide rational and proportionate distribution of the results of Civil Servants’ Performance Appraisal, which does not allow you to see an objective picture of the work performed by civil servants.
4.The current situation: Based on the results of the assessment, the total amount of monetary reward given to the civil servants by the end of 2018 made up 1 831 281 GEL. The amount of monetary reward given to each civil servant varies from 60 to 100% of the monthly pay.
Evaluation: Taking into consideration that 99% of the civil servants received a positive assessment the public institution gave all of them monetary reward, which disregards the motivation.
5.The current situation: In 2018, 89 civil servants were dismissed on the basis of the reorganization carried out in the section of the Ministries. During the reorganization process, the Ministries transferred 42 civil servants based on the mobility principle (39-in the same public institution, and 3- in another institution’s system), and 47 civil servants were enrolled in the reserve of officers. On the basis of reduction in the number of posts due to the reorganization total amount of remuneration given to the dismissed civil servants made up 354 200 GEL.
In case of reduction in the number of posts during the reorganization, the mobility institution operates only inside the system of the Ministry, and there is almost no practice of transferring civil servants from one ministry to another based on the mobility principle. Non-existence of effective functioning of the mobility system cannot decrease the amount of money paid out of the state budget as compensation.
The following recommendations should be taken into account in order to eliminate the deficiencies identified as a result of the study:
-The Ministries, as a rule, shall announce a simplified competition to employ a person based on labor contract and allow recruitment without competition only in exceptional case, when functioning of a public institution can be significantly hindered;
-The Ministries shall approve the rule and methodology of Civil Servants’ Performance Appraisal right after the start of appraisal year, conduct interim assessments in time and provide rational and proportionate distribution of assessment results considering the work performed by civil servants;
-The Ministries shall promote transferring of civil servants dismissed as a result of reduction in the number of posts on the basis of reorganization, based on the mobility principle, both in the system of the Ministry and on vacant positions in other Ministries.
The aim of the presented study is to monitor progress of civil service reform and assess the implementation of new institutions of law of Georgia “on Civil Service” in practice. The study is about issues such as: a) recruitment in civil service; b) Civil Servants’ Performance Appraisal; d) amount of the civil servants dismissed by the public institutions based on reorganization and their employment based on the mobility principle; e) amount of the remuneration paid to the civil servants dismissed on the basis of reorganization; The study includes a one-year period, from January 1, 2018 to December 31, 2018. The study is based on the public information received from the Ministries and the Office of State Minister. The Ministry of Justice of Georgia and Ministry of Finance of Georgia haven not provided us with public information; accordingly, the presented study does not include the current situation in the mentioned Ministries.