2018 წელს საიამ წარმატებით დაასრულა 123 საადვოკატო საქმე, მათ შორის 3 - საკონსტიტუციო სასამართლოში, ხოლო 2 - ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში. მოგებული საქმეების შედეგად შესაძლებელი გახდა კონკრეტული პირების უფლებების დაცვა, ასევე, ზოგიერთმა საქმემ პოზიტიური გავლენა მოახდინა კანონმდებლობის ან/და პრაქტიკის შეცვლაზე. საია საადვოკატო დახმარებას აგრძელებს 300-ზე მეტ საქმეზე, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საერთაშორისო დონეზე.
წარმატებით დასრულებული საქმეები:
შრომის უფლება
• - სხვადასხვა დაწესებულებას დაევალა უკანონოდ გათავისუფლებული 19 პირის სამსახურში აღდგენა და იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება;
• - სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლებული ერთი პირის სასარგებლოდ ადმინისტრაციულ ორგანოს  კომპენსაციის გადახდა დაეკისრა;
• - ერთი საჯარო მოხელის მიმართ გაუქმდა დაკისრებული დისციპლინური  პასუხისმგებლობის ზომა;
• - 2 საქმეზე, დასაქმებულებს, რეორგანიზაციის საფუძველზე გათავისუფლების გამო, მიეცათ კუთვნილი საბოლოო ანგარიშსწორება, მათ შორის გამოუყენებელი შვებულების ანაზღაურება;
• - ერთ პირს აუნაზღაურდა სამსახურებრივი მოვალეობების შესრულებისას მიღებული ტრავმის მკურნალობის ხარჯები.
დისკრიმინაცია
• შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს დაევალა დისკრიმინაციული რეგულაციის შეცვლა, კერძოდ:
• - სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრაციის მიზნით, ოჯახის სოციალური მდგომარეობის შესახებ დეკლარაცია ხელმისაწვდომი უნდა გახადოს ბრაილის შრიფტით ან სხვა ალტერნატიული საშუალებებით და შესაბამისი ცვლილება შეიტანოს ამ საკითხის მარეგულირებელ აქტში;
• - შშმ პირებისათვის სოციალურ/ჯანდაცვის პროგრამებთან დაკავშირებული ინფორმაციის მიღება უნდა უზრუნველყოს ბრაილის შრიფტის, ჟესტების ენის, გამაძლიერებელი და ალტერნატიული კომუნიკაციის ან/და სხვა ხელმისაწვდომი საშუალებების გამოყენებით;
• - ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტს მიეცა რეკომენდაცია, განსაზღვროს შესაბამისი წესი იმგვარად, რომ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს სპეციალური საცნობი ნიშნის მიღების შესაძლებლობა ჰქონდეთ ინდივიდუალური საჭიროებებიდან გამომდინარე და მსგავსი საჭიროებების შემთხვევაში - თანაბარი პირობებით შეეძლოთ  ქალაქში არსებული პარკირების სივრცით სარგებლობა;
• - დადგინდა სექსუალური შევიწროებით გამოხატული სქესის ნიშნით დისკრიმინაციის ერთი ფაქტი;
• - ასაკის გამო დისკრიმინაციის ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლებულ პირს  დამსაქმებელმა, მორიგების საფუძველზე, კომპენსაციის სახით 10000 ლარი გადაუხადა;
• - საიას წარმოებაში არსებულ საქმეზე აღმოიფხვრა დისკრიმინაცია და მოსარჩელის მსგავსად სხვა დევნილ ოჯახებსაც (რომელთა ოჯახის წევრი/წევრები არიან ორმაგი მოქალაქეები) მიეცათ შესაძლებლობა, საცხოვრებელი სახლით დაკმაყოფილებასთან დაკავშირებით მიმართონ სამინისტროს და მოხდეს მათი განაცხადების განხილვა არსებული კრიტერიუმების შესაბამისად;
• - უცხო ქვეყნის მოქალაქეობის გამო პირი ვერ სარგებლობდა „დედათა და ბავშვთა სახელმწიფო პროგრამის“ ანტენატალური მეთვალყურეობის კომპონენტითა და საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამით გათვალისწინებული მშობიარობის, საკეისრო კვეთის მომსახურებით. დადგინდა მოქალაქეობის ნიშნით პირდაპირი დისკრიმინაცია. საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიეცა რეკომენდაცია, არსებული სოციალური, ეკონომიკური თუ ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამები ხელმისაწვდომი გახადოს საქართველოში ბინადრობის ნებართვის მქონე პირებისთვის საქართველოს მოქალაქეთა თანასწორად და მომავალში, სახელმწიფო პროგრამების დაგეგმვისა და შემუშავების პროცესში, იხელმძღვანელოს თანასწორობის პრინციპის დაცვით.
ძალადობისგან დაცვა
• - 12 მსხვერპლის (მათ შორის - 2 არასრულწლოვნის) მიმართ გამოიცა დამცავი ორდერი;
• - დამცავი ორდერი გამოიცა ადევნების 1 ფაქტზე;
• - 5 მოძალადე დამნაშავედ იყო ცნობილი და შეეფარდა სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული სასჯელი;
• - გენდერული ნიშნით ძალადობაში ბრალდებული პირი ცნობილი იყო დამნაშავედ ოჯახის ერთი წევრის მიერ ოჯახის სხვა წევრის მიმართ განსაკუთრებული სისასტიკით მკვლელობის ჩადენისთვის და მიესაჯა თავისუფლების აღკვეთა 16 წლის ვადით;
• - გაუქმდა მსხვერპლის წინააღმდეგ უსაფუძვლოთ გამოცემული შემაკავებელი ორდერები;
• - ოჯახში ძალადობის 2 მსხვერპლს არასრულწლოვან შვილებთან ურთიერთობის შესაძლებლობა მიეცა;
• - ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი 4 ქალის სასარგებლოდ დასრულდა განქორწინების საქმე;
• - მოძალადე მამას, რომელმაც მოკლა ცოლი, არასრულწლოვნის სასარგებლოდ სარჩოს გადახდა დაეკისრა.
სოციალური უფლებები
• - სოციალურად დაუცველ ოჯახს აუნაზღაურდა სოციალური დახმარების უკანონოდ შეწყვეტის შედეგად მიყენებული მატერიალური ზიანი;
• - 2 ოჯახის სასარგებლოდ დასრულდა დავა და მათ სოციალურად დაუცველის სტატუსი მიენიჭათ;
• - 2 პირს აღუდგა ომისა და სამხედრო ძალების ვეტერანის სტატუსი, რის საფუძველზეც კანონმდებლობით გათვალისწინებული კომპენსაციის მიღებას შეძლებენ.
არასრულწლოვანთა უფლებები
• - 20 საქმეზე, არასრულწლოვნების სასარგებლოდ, მოპასუხეს (მამას) დაეკისრა ალიმენტის გადახდა;
• - ექსტრაკორპორალური განაყოფიერების შედეგად დაბადებული ბავშვის სააქტო ჩანაწერში შევიდა ცვლილება და მამის გრაფაში მიეთითა არასრულწლოვნის ბიოლოგიური მამა, რომელიც ხელოვნური განაყოფიერების დროს უკვე გარდაცვლილი იყო.
პატიმრების უფლებები
• - სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს დაევალა, უზრუნველეყო N7 დაწესებულებაში მოთავსებული მსჯავრდებულებისთვის სასჯელის სათანადო პირობების შექმნა და დააკისრა მსჯავრდებულისთვის მიყენებული მორალური ზიანის ანაზღაურება.
გამოხატვის თავისუფლება
• - საია იცავდა ჟურნალისტს, რომელსაც საჯარო მოხელე ცნობების უარყოფას სთხოვდა. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა საჯარო მოხელის მოთხოვნა ჟურნალისტის მიერ გავრცელებული ცნობების უარყოფასთან დაკავშირებით. სასამართლომ დაადგინა, რომ ჟურნალისტს არ გაუვრცელებია კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელის მიმართ არსებითად მცდარი ფაქტის შემცველი და მისთვის ზიანის მიმყენებელი განცხადებები (ცნობები);
• - ბიზნესმენ ბესო ხარძიანის მკვლელობის საქმეზე ირაკლი კორძაიას მიერ ტელეკომპანია ,,იმედის“ ეთერით გაკეთებული კომენტარი არ ჩაითვალა ცილისწამებად. სასამართლომ არ გაიზიარა მოსარჩელე ზვიად ჯანყარაშვილის არგუმენტები და მიიჩნია, რომ ირაკლი კორძაიას მიერ გაკეთებული განცხადება იყო შეფასებითი  მსჯელობა და დაცული იყო გამოხატვის თავისუფლებით.
• - საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აღიარა, რომ გიორგი კლდიაშვილის შესახებ ცილისმწამებლური ინფორმაცია გაავრცელა. კერძოდ, შსს-მ აღიარა, რომ 2014 წლის 17 დეკემბერს გავრცელებული ინფორმაცია გიორგი კლდიაშვილის დაკავების შესახებ იყო შეცდომაში შემყვანი და არასწორად აღწერდა ფაქტობრივ გარემოებებს.
ინფორმაციის მიღება
• - სრულიად საქართველოს მუსლიმთა უმაღლესმა სასულიერო სამმართველომ შეძლო  რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოდან ისლამის აღმსარებლობის ორგანიზაციების წარმომადგენლობითი საბჭოს დაფინანსებასთან დაკავშირებული საჯარო ინფორმაციის  მიღება.
განათლების უფლება
• - სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრს დაევალა კონკურსანტის - ქამრან მამედოვის ხელახლა შეფასება ერთ-ერთი უნივერსიტეტის მაგისტრატურის ერთწლიან პროგრამაზე სოციალური მეცნიერებების (საერთაშორისო მიგრაცია და ეთნიკური უმცირესობა) მიმართულებით სწავლის დაფინანსების მიზნით.
მიყენებული ზიანის ანაზღაურება
• - შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირის სასარგებლოდ, საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, მის დაქვემდებარებაში არსებულ ერთ-ერთ მუზეუმთან ერთად, დაეკისრა ზიანის ანაზღაურება. პირს დაზიანება მიადგა მუზეუმის აივნის ჩამონგრევის გამო. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, მოსარჩელეს აუნაზღაურდა ჯანმრთელობის დაზიანებით მიყენებული მორალური ზიანი, უცხოეთში მკურნალობის ხარჯები, საქართველოში ჩატარებული მკურნალობის ხარჯები და დაენიშნა ყოველთვიური სარჩო შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის არსებობის განმავლობაში;
• - სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში პატიმრის თვითმკვლელობის გამო, სასჯელაღსრულების სამინისტროს დაევალა გარდაცვლილის დედისთვის მორალური ზიანის ანაზღაურება;
• - შპს „თბილსერვის ჯგუფსა“ და ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიას სოლიდარულად დაეკისრათ მოქალაქისათვის მიყენებული მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურება იმის გამო, რომ იგი დაულუქავ ჭაში ჩავარდა და მიიღო ჯანმრთელობის დაზიანება;
• - შინაგან საქმეთა სამინისტროს ზიანის ანაზღაურება დაეკისრა პირის სასარგებლოდ, რომელიც 2011 წლის 26 მაისის აქციის დროს სამართალდამცავთა მხრიდან  აშკარა უკანონო ძალადობრივ მოპყრობას დაექვემდებარა;
• -  სს ,,საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემამ" მორალური ზიანი აუნაზღაურა შენობის ფასადიდან ჩამოვარდნილი მინის შედეგად გარდაცვლილი ბავშვის ოჯახს;
ჯანმრთელობის დაცვა
• - მოსარჩელეს სადაზღვევო კომპანიამ აუნაზღაურა მის მიერ გაღებული მკურნალობისა და სამედიცინო ექსპერტიზის ხარჯები.
საკუთრების უფლება
• - მოსარჩელის საკუთრებაში არსებულ მიწის ნაკვეთზე მაღალი ძაბვის ანძის უნებართვო განთავსების გამო „თელასს“ დაეკისრა საიჯარო ქირის გადახდა;
• - 13 ივნისის სტიქიით დაზარალებული 5 ოჯახის სასარგებლოდ, ქონების მართვის სააგენტოს დაევალა კომპენსაციის გაცემა საცხოვრებლით უზრუნველყოფის მიზნით;
• - მოსარჩელესა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის შედგა მორიგება და მოსარჩელეს ეკლესიამ დაუბრუნა 2 მიწის ნაკვეთი;
• - ერთმა ფიზიკურმა პირმა შეძლო უძრავი ქონების დარეგისტრირება.
ჯანსაღ გარემოში ცხოვრების უფლება
• - საია იცავდა ფიზიკურ პირს, რომელიც მის მეზობლად არსებული ავტოსამრეცხაოდან მომდინარე ხმაურის გამო ვერ სარგებლობდა ჯანსაღ გარემოში ცხოვრების უფლებით. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, მოპასუხეებს აეკრძალათ სამრეცხაოს ფუნქციონირება.
სამართალდარღვევის საქმეები
• - 10 პირის მიმართ, რომელთაც პოლიცია სამართალდარღვევის ჩადენას ედავებოდა, საქმის წარმოება შეწყდა ან/და არ მოხდა ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრება;
პერსონალური მონაცემების დაცვა
• - პირმა შეძლო დარღვეული პერსონალური მონაცემების დაცვა. დამრღვევს მიეცა გაფრთხილება და დაევალა უკანონოდ გამოქვეყნებული მონაცემების წაშლა. ასევე, საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს მიეცა რეკომენდაცია, უკეთ განსაზღვროს შიდა რეგულაციების და პოლიტიკის მეშვეობით მონაცემთა დაცვის ვალდებულების შესრულების ბერკეტები;
• - პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორმა საიას ბენეფიციარის მიმართ დაადგინა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ პერსონალური მონაცემების დარღვევა და ადმინისტრაციული  სახდელის სახით შეუფარდა ჯარიმა 2000 ლარი. ასევე, დაავალა სამინისტროს ერთიან საინფორმაციო ბანკში პირის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის შესახებ მონაცემების წაშლა.
სისხლის სამართლის საქმეები
• - სხვისი ნივთის განზრახ დაზიანებისათვის ბრალდებული პირის მიმართ გამოვიდა გამამართლებელი განაჩენი;
• - უკანონო სამეწარმეო საქმიანობისთვის ბრალდებული პირის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი არ დადგა. პროკურატურამ განრიდების მიზნით გამოითხოვა საქმე სასამართლოდან, რის შემდეგაც ბრალდებულის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნა შეწყდა.
• - ჟურნალისტის ცემის საქმე  - 2018 წლის 15 სექტემბერს, დაახლოებით 20:00 საათზე, ქ. თბილისში, ვარკეთილში ავტომანქანების სახელოსნოს მიმდებარე ტერიტორიაზე ზურაბ ვარდიაშვილის მიმართ ლაშა მანწკავამ განახორციელა ძალადობა, რის შედეგადაც ზურაბ ვარდიაშვილმა განიცადა ძლიერი ფიზიკური ტკივილი და ჯანმრთელობა დაუზიანდა. 2018 წლის 17 დეკემბერს მოძალადის მიმართ გამოტანილი იქნა გამამტყუნებელი განაჩენი ს.ს.კ.-ის 126-ე მუხლით გათვალისწინებული ქმედებისთვის. დაზარალებულის - ზურაბ ვარდიაშვილის უფლებები იქნა დაცული. დაზარალებული წარმოადგენს მედია ორგანიზაციის თანამშრომელს და ეწევა ჟურნალისტურ საქმიანობას, რის გამოც მნიშვნელოვანი იყო მისი ინტერესების დაცვა.
დაზარალებულთა უფლებები
• - საიამ დაიცვა სექსუალური ორიენტაციის ნიშნით განხორციელებული ძალადობის მსხვერპლი. მოძალადე ცნობილია დამნაშავედ მსხვერპლის მიმართ, სექსუალური ორიენტაციის ნიშნით, შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი ძალადობისთვის. მოძალადეს დაენიშნა შესაბამისი სასჯელი;
• - საიამ უზრუნველყო სექსუალური ორიენტაციის გამო ძალადობის შედეგად დაზარალებული პირის ინტერესების დაცვა, ხოლო ძალადობის ჩამდენი არასრულწლოვნის მიმართ გაფორმდა განრიდება;
• - სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებისთვის პასუხისგებაში მიეცა 2 პოლიციელი;
• - საიამ დაიცვა სათხილამურო ტრასაზე გაუფრთხილებლობით გარდაცვლილი პირის ოჯახის ინტერესები. ბრალდებულს მიესაჯა 2 წლით თავისუფლების აღკვეთა გაუფრთხილებლობით სიცოცხლის მოსპობისთვის.
2018 წელს საკონსტიტუციო სასამართლოში მოგებული საქმეები
• - დავით მალანია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ
საია დავობდა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის იმ ნორმების არაკონსტიტუციურობის გამო, რომლითაც ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ზოგიერთ საქმეზე პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება იყო საბოლოო და არ საჩივრდებოდა. საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, არაკონსტიტუციურად არის მიჩნეული სააპელაციო წესით გასაჩივრების შეზღუდვა იმ შემთხვევებში, როდესაც: 1) დადგენილება გამოტანილია მძიმე სამართალდარღვევის ჩადენისთვის (ქმედება სანქციის სახით ითვალისწინებს ადმინისტრაციულ პატიმრობას), მიუხედავად იმისა, რომ ადმინისტრაციულმა ორგანომ სანქციის სახით გამოიყენა ჯარიმა. 2) ერთი ინსტანციის სასამართლოები განსხვავებულად განმარტავენ ნორმებს.
• - ნანა ფარჩუკაშვილი სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის წინააღმდეგ
საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნო მინისტრის 2013 წლის 1-ლი აგვისტოს #200 ბრძანების ის ნორმა, რომელიც ითვალისწინებდა პატიმრის გაშიშვლებას. ამ საქმეში საია ამტკიცებდა, რომ პატიმრის სხეულში დამალული უკანონო საგნის (დანა, ნარკოტიკული საშუალება და ა.შ.) აღმოჩენა შესაძლებელია გაშიშვლების გარეშე, სკანერის მეშვეობით. ამასთან, გასაჩივრებული ნორმა არ ადგენდა, დღეში რამდენჯერ შეიძლებოდა გაშიშვლების ღონისძიების გამოყენება. გარდა ამისა, ბრძანებით ასევე არ იყო განსაზღვრული, რა შემთხვევებში ჰქონდა დირექტორს გაშიშვლების ღონისძიების გამოყენების უფლება. საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ გასაჩივრებული ნორმა არღვევდა საქართველოს კონსტიტუციის გათვალისწინებულ უფლებას არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის აკრძალვის თაობაზე, ასევე, პირადი ცხოვრების უფლებას.
- 2018 წლის 14 დეკემბერს, საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნო სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 56-ე მუხლის მე-5 პუნქტის ის სიტყვები, რომელიც კრძალავდა ნაკლებად მძიმე და მძიმე დანაშაულის საქმეებზე პირის დაზარალებულად ცნობასთან დაკავშირებით ზემდგომი პროკურორის უარის სასამართლოში გასაჩივრებას. შედეგად, ყველა ის პირი, რომელსაც აქამდე კანონი არ აძლევდა შესაძლებლობას დაზარალებულად ცნობასთან დაკავშირებით პროკურორის დადგენილება გაესაჩივრებინა, ნაკლებად მძიმე და მძიმე დანაშაულის შემთხვევაში, შეძლებს სასამართლოსთვის მიმართვას. ვრცლად
ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში 2018 წელს მოგებული საქმე
- რამიშვილი საქართველოს წინააღმდეგ
2018 წლის 31 მაისს ევროპულმა სასამართლომ გამოიტანა დადებითი გადაწყვეტილება საიას მიერ 2008 წელს წარდგენილ საჩივარზე. საქმეში მომჩივანი დავობდა, რომ მას, როგორც მსჯავრდებულს, არ ჰქონდა უფლება, მონაწილეობა მიეღო 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებში, რადგან იმ დროისთვის მოქმედი კანონმდებლობა პატიმრებს ართმევდა აქტიური ხმის მიცემის უფლებას, ჩადენილი დანაშაულის სიმძიმისა და სასჯელის ხანგრძლივობის მიუხედავად. სასამართლომ დაადგინა, რომ კანონმდებლობა, რომელიც პატიმრებს უკრძალავდა ხმის მიცემას, იყო ზოგადი, ავტომატური, განურჩეველი ხასიათის და ვრცელდებოდა ყველა მსჯავრდებულზე, მიუხედავად ჩადენილი დანაშაულის ბუნებისა, სიმძიმისა ან სასჯელის ხანგრძლივობისა. მართალია, 2011 წელს კონსტიტუცია და საარჩევნო კოდექსი შეიცვალა და ნაკლებად მძიმე დანაშაულის ჩადენაში მსჯავრდებულ პატიმრებს მიეცათ ხმის მიცემის უფლება, თუმცა, ამ ცვლილებებს გავლენა არ მოუხდენია მომჩივნის სიტუაციაზე 2008 წლის 21 მაისის არჩევნებთან დაკავშირებით. შესაბამისად, სასამართლომ დაადგინა, რომ ადგილი ჰქონდა მომჩივნის მიმართ კონვენციის 1-ლი დამატებითი ოქმის მე-3 მუხლის (თავისუფალი არჩევნების უფლება) დარღვევას.
ევროპულმა სასამართლომ გიორგი ტოროშელიძის სიცოცხლის უფლების დარღვევაში საქართველო პასუხისმგებელ სახელმწიფოდ ცნო

​Results of Legal Assistance Provided by GYLA in 2018
In 2018, GYLA successfully completed 123 advocacy cases, including 3 in the Constitutional Court of Georgia and 2 in the European Court of Human Rights. As a result of winning the actions, the rights of certain individuals were protected and some other cases have had a positive impact on the change of the legislation and / or case-law. GYLA continues to advocate more than 300 cases both at national and international levels.
Successfully completed cases are as follows:
The right to labour
- A number of institutions were ordered to reinstate 19 persons who were illegally dismissed and reimburse the forced days of absence;
- An administrative body was ordered to pay compensation in favor of an unlawfully dismissed person;
- A disciplinary liability imposed on a public servant was canceled;
- In 2 cases, the employees dismissed due to the planned reorganization of the company were awarded the final payment, including the amount of the unused leave;
- One person has been compensated the cost of medical treatment for the health injury which he/she sustained while performing the official duties.
Discrimination
The Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia was ordered to change a discriminatory regulation, namely:
- An application form to be completed on the social status of a household in order to be registered in the unified database of socially vulnerable households should be available in Braille or other       alternative means and an appropriate amendment should be made in the Act regulating this issue;
- Information about social / healthcare programs for disabled persons should be provided in Braille, gesture language, enhancement and alternative communication and / or other available means;
- Tbilisi City Hall was advised to define the appropriate regulation in such a manner that the possibility of obtaining a special identification sign should be determined by the individual needs of persons with disabilities and in case of equal needs, be provided with equal access to parking spaces;
- One fact of sexual harassment on the grounds of gender discrimination was identified;
- A person dismissed due to the age discrimination was reimbursed 10,000 GEL by the employer based on the mutual agreement;
- Discrimination has been eliminated into the case managed by GYLA and other IDP families (whose family member / members are dual citizens), as the applicant, were granted the opportunity to address the Ministry for obtaining a residential place and their applications will be considered in compliance with the applicable criteria;
- Due to foreign citizenship, a person was prevented from benefiting the component of antenatal surveillance of the Maternal and Child State Program and the cesarean delivery service provided by the State-Funded Universal Healthcare scheme. The direct discrimination on the grounds of citizenship was established and the Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia was advised to ensure access to social, economic and health programs existing in Georgia for persons holding residence permits in Georgia on an equal basis with citizens of Georgia and to observe the principles of equality when planning and developing state programs in the future.
Protection against violence
- A protective warrant was issued for 12 victims (including 2 minor children);
- A protective order was issued on 1 fact of stalking;
- 5 offenders were found guilty and sentenced under the Criminal Code of Georgia;
- A person accused of gender harassment was found guilty of committing a murder under aggravating circumstances by one family member of another member of the family and was sentenced to imprisonment for 16 years;
- Restrictive orders issued against the victims were canceled;
- 2 victims of domestic violence were given the opportunity to communicate with their minor children;
- Divorce cases were completed in favour of 4 women, the victims of domestic violence;
- The abuser father, who killed his wife, was imposed the payment of allowances in favour of the minor child.
Social rights
- A socially vulnerable household was reimbursed the material damage caused by an unlawful termination of the social assistance;
- The dispute was concluded in favour of 2 families and they were granted the status of socially vulnerable households;
- 2 persons were reinstated in the status of war veterans of the military forces, based on which they will be able to receive compensation envisaged by law.
Juvenile rights
- In 20 cases, the defendants (father) were imposed the payment of the alimony in favour of the minor children;
- The change was entered into the birth certificate of a child born as a result of the extracorporeal fertilization, and the biological father of the minor was specified as a biological father, who by the moment of the artificial insemination had been already deceased.
Prisoners' rights
- The Ministry of Penitentiary and Probation was instructed to ensure appropriate conditions for the convicts placed in the Facility No.7 and was imposed the compensation for moral damages in favour of a convicted person.
Freedom of expression
- GYLA was protecting the interest of a journalist who was ordered by a public servant to deny the information disseminated. The Court did not grant the application of the public servant requesting the journalist to deny the reports distributed. The Court found that the journalist did not publicize the information containing substantially wrong data regarding the head of the National Agency for Cultural Heritage Preservation and the statements which were causing substantial harm to the person;
- The commentary made by Irakli Kordzaia in Imedi TV regarding the murder of businessman Beso Khardziani was not considered a slander. The Court did not accept the arguments provided by the plaintiff Zviad Jankarashvili and held that Irakli Kordzaia's statement was an assessment and was protected by the freedom of expression.
- The Ministry of Internal Affairs of Georgia acknowledged that it publicized the defamatory information about Giorgi Kldiashvili. In particular, the MIA admitted that on 17 December 2014 the information disseminated about Giorgi Kldiashvili's detention was misleading and rendered the factual circumstances incorrectly.
Obtaining information
- The Supreme Religious Administration of All Muslims of Georgia was able to obtain public information related to funding of the Islamic Organization Representative Council from the State Agency for Religious Affairs.
Right to education
- The LEPL “International Education Center” was ordered to re-examine the issue of the applicant Kamran Mamedov regarding the financing his yearlong master's degree program in social sciences (International migration and ethnic minority) in one of the universities.
Compensation of damages
- The Ministry of Culture and Sports of Georgia, together with one of the museums under its supervision, was imposed the compensation of damages in favour of a disabled person. The person received serious bodily injuries due to the collapse of a balcony construction of the museum. According to the Court ruling, the plaintiff was compensated for the moral damages caused by the health injury, the expenses of medical treatment abroad, the costs of medical treatment carried out in Georgia and a monthly allowance was designated based on his disability status;
- Due to the suicide of a prisoner in a penitentiary facility, the Ministry of Penitentiary and Probation was ordered to compensate the mother of the deceased for the moral damages;
- LTD "Tbilservice Group" and Tbilisi Municipality jointly were imposed the compensation for material and moral damages inflicted on the citizen who fell into a wastewater pit and received a physical injury;
- The Ministry of Internal Affairs was imposed the compensation in favour of a person who was subjected to an apparently unlawful violent treatment by law enforcement officers during the 26 May 2011 protest rally;
- JSC "Georgian State Electrosystem" compensated the moral damage in favour of the family of the deceased child who died as a result of the glass fall off the building façade;
Healthcare
- An insurance company reimbursed the plaintiff the cost of the medical treatment and expert examination incurred by the applicant.
Property rights
- "Telasi" was imposed the payment of a lease fee due to an unauthorized installation of a high voltage tower on the plot of the land belonging to the plaintiff;
-  The Property Management Agency was ordered to pay the compensation for providing housing facilities for the families affected by the disaster of June 13;
- The applicant and the Apostolic Autocephalous Orthodox Church of Georgia settled the dispute and the Church returned 2 land plots to the plaintiff;
- One natural person managed to register his/her real property.
The right to live in a healthy environment
GYLA was defending a natural person who was not able to exercise his/her right to live in a healthy environment due to the noise coming from the car wash service located nearby. According to the Court ruling, the defendants were prohibited to operate the car wash service.
Violations
- The proceedings against 10 persons who were accused by the police of committing an offence were terminated and / or no administrative liability was imposed;
Personal Data Protection
- One person managed to protect the violated personal data. A warning was issued against the offender and was ordered to remove the illegally published data. In addition, the National Agency of Public Registry was advised to better define the tools and mechanisms through its internal regulations and policies in order to comply with the data protection obligation;
- The Personal Data Protection Inspector established a violation of personal data protection by the Ministry of Internal Affairs of Georgia against a GYLA beneficiary and imposed a fine in the amount of 2000 GEL as an administrative penalty. Furthermore, the Ministry was ordered to remove the data on the administrative liability of the person from the unified information bank of the Ministry.
Criminal cases
- An acquittal judgment was rendered regarding a person accused of intentional damage of another person’s property;
- A guilty verdict against a person accused of unlawful entrepreneurial activity was not delivered. The Prosecutor's Office withdrew the case from the Court for diversion as a result of which the criminal prosecution against the person was terminated.
Rights of Victims
- GYLA defended the interest of a victim of violence on the ground of sexual orientation. The abuser has been found guilty of violence against the victim on the grounds of sexual orientation and for the violence committed on the ground of intolerance. The aggressor has been charged with an appropriate punishment;
- GYLA protected the interest of a person subjected to violence due to his/her sexual orientation, and the diversion was signed regarding the juvenile who committed violence;
- 2 police officers were charged with exceeding of official power;
- GYLA defended the interests of the family whose member died due to the negligence on the ski resort. The defendant was sentenced to 2 years of imprisonment for negligent manslaughter.
The cases reached in the Constitutional Court in 2018
- David Malania against the Parliament of Georgia
GYLA complained concerning the unconstitutionality of the norms of the Administrative Offenses Code of Georgia, according to which the decision taken by the First Instance Court regarding certain cases of administrative offences was final and could not be appealed. According to the judgment of the Constitutional Court, the restriction of appealing by the appellate procedure has been considered unconstitutional in cases when: 1) a decision is issued for committing a grave offence (the action envisages administrative imprisonment as a sanction) despite the fact that the administrative body used a fine as a measure of sanction. 2) The courts of one instance interpret the norms differently.
- Nana Parchukashvili against the Minister of Penitentiary and Probation
The Constitutional Court of Georgia considered a provision of Order № 200 issued by the Minister on 1 August 2013 to be unconstitutional, which envisaged the possibility of undressing prisoners. In this case, GYLA argued that unlawful items (knife, narcotic drugs, etc.) in the body of the prisoner could be detected without undressing the prisoner, using a scanner device. In addition, the Order did not specify the cases in which the director had the right to undress the prisoner. The Constitutional Court ruled that the disputed provision violated the right envisaged by the Constitution of Georgia which prohibits inhuman and degrading treatment, and protects the right to private life.
- On December 14, 2018 the Constitutional Court ruled that the words of Article 56 (5) of the Code of Criminal Procedure, which, upon the superior prosecutor`s denial prohibited to appeal the case of a person, reported to be a victim of less grave or particularly grave crimes, to be unconstitutional. As a result, from now on, all the persons who have not been able to appeal against the prosecutor`s decree on being reported as victims of less severe or severe crimes, will be able to appeal to the court. For more information, click here.
The case reached in the European Court of Human Rights in 2018
- Ramishvili against Georgia
On 31 May 2018, the European Court delivered a positive judgment regarding the GYLA's application filed in 2008. In the case, the applicant argued that he, as a convict, was deprived of the right to take part in the parliamentary elections of 21 May 2008, as the law applicable at that time did not allow prisoners to vote irrespective of the gravity of offences committed and the length of sentence. The Court found that the law that prohibited prisoners to vote was general, automatic, of indiscriminate nature and was applied to all convicts, regardless of severity of the offence committed or the sentence imposed on them. Although the Constitution and the Election Code were changed in 2011 and convicts imprisoned for less serious crimes were permitted to vote, these changes did not change the applicant's situation regarding the elections of 21 May 2008. Consequently, the Court held that there was a violation of Article 3 of the Additional Protocol 1 of the Convention (the Right of free elections) in respect of the applicant.
The European Court of Human Rights finds that Georgia is responsible for the violation of Giorgi Torosholidze ’s right to life