საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ გიორგი ხორგუაშვილის სახელით მიმართა საკონსტიტუციო სასამართლოს. საია სადავოდ ხდის იმ გარემოებას, რომ გერი არ წარმოადგენს თავისი დედინაცვლის ან მამინაცვლის კანონით მემკვიდრეს იმ შემთხვევაშიც კი, თუკი დედინაცვალს ან მამინაცვალს არ ჰყავს სისხლით ნათესავები და ანდერძი არ შეუდგენია გერის სასარგებლოდ. თუკი დედინაცვალს ან მამინაცვალს არ ჰყავს ახლო ნათესავები, გერის ნაცვლად, მისი ქონება გადადის სახელმწიფო საკუთრებაში.
საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი განსაზღვრავს კანონით მემკვიდრეთა ხუთ რიგს, რომელთაც მემკვიდრეობით გადაეცემათ გარდაცვლილის (მამკვიდრებლის) ქონება, თუკი გარდაცვალების წინ ადამიანს ანდერძი არ დაუწერია. მემკვიდრეთა პირველ რიგში შედიან მამკვიდრებლის მეუღლე, შვილები და მშობლები. პირველი რიგის მემკვიდრე შეიძლება იყოს შვილიშვილიც, თუკი ბებიის ან ბაბუის გარდაცვალების მომენტისათვის ცოცხალი არ იყო მისი მშობელი - მამკვიდრებლის შვილი. თუკი სახეზე არ არიან პირველი რიგის მემკვიდრეები, ქონება გადადის შემდეგ რიგში მყოფ კანონით მემკვიდრეებზე. მეორე რიგში შედიან დები და ძმები, ასევე დისშვილები და ძმისშვილები, თუ ცოცხლები არ არიან მამკვიდრებლის დები და ძმები. მესამე რიგში შედიან გარდაცვლილის ბებია და ბაბუა. მეოთხე რიგში ბიძები, დეიდები და მამიდები. მეხუთე რიგში ბიძაშვილები, მამიდაშვილები და დეიდაშვილები ან მათი შვილები. თუკი მამკვიდრებელს არ დარჩა მეხუთე რიგის ერთი მემკვიდრეც კი, მაგრამ დარჩა გერი, რომელიც სიცოცხლის ბოლომდე არჩენდა თავის დედინაცვალს ან მამინაცვალს, ამის მიუხედავად, ქონება მაინც გადადის სახელმწიფო საკუთრებაში.
სამოქალაქო კოდექსის 1226-ე მუხლი აკისრებს დედინაცვალს და მამინაცვალს არასრულწლოვანი გერისათვის ალიმენტის გადახდის ვალდებულებას, თუ გერს არა აქვს შესაძლებლობა, ალიმენტი მიიღოს საკუთარი მშობლებისაგან. სამოქალაქო კოდექსის 1227-ე მუხლი გერსაც აკისრებს თავისი შრომისუუნარო დედინაცვლისა ან მამინაცვლის რჩენის ვალდებულებას. ამ ვალდებულების მიუხედავად, გერი და დედინაცვალი (მამინაცვალი) ვერასოდეს გახდებიან ერთმანეთის მემკვიდრეები, თუნდაც სიცოცხლეში არჩენდნენ ერთმანეთს და მათ სხვა ბიოლოგიური ნათესავები არც ჰყავდეთ.
საია ასევე დავობს სამოქალაქო კოდექსის 1343-ე მუხლის კონსტიტუციურობაზე. ამ ნორმის მიხედვით მოხუცთა თავშესაფარს, რომელიც სიცოცხლის ბოლომდე ზრუნავდა მოხუცზე, გადაეცემა გარდაცვლილი ბენეფიციარის ქონება, თუკი გარდაცვლილს არ დარჩა პირველიდან მეხუთე რიგის ჩათვლით კანონით მემკვიდრეები. ეს ნორმა გერს მოხუცთა თავშესაფართან შედარებით აყენებს დისკრიმინირებულ მდგომარეობაში. გერიც ოჯახურ გარემოში შესაძლოა ისევე ზრუნავდეს საკუთარ მოხუც დედინაცვალზე (მამინაცვალზე), როგორც ამას მოხუცთა თავშესაფარი აკეთებს თავისი ბენეფიციარის მიმართ. ამის მიუხედავად, გარდაცვლილის ქონებას იღებს მოხუცთა თავშესაფარი, მაგრამ დედინაცვლისა და მამინაცვლის ქონებას ვერ მიიღებს გერი. საია მიიჩნევს, რომ აღნიშნული გასაჩივრებული ნორმა ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველი პუნქტით გარანტირებულ თანასწორობის უფლებას.

GYLA applied to the Constitutional Court to determine the Constitutionality of the prohibition of the right of inheritance by stepchild
2019-02-05 11:44
The Georgian Young Lawyers' Association addressed the Constitutional Court on behalf of Giorgi Khorguashvili. GYLA raises a question of the issue that the stepson is not an heir on the intestacy of his stepmother or stepfather, even if the stepmother or stepmother does not have blood relations and she or he did not make the will in favor of a stepson. If the stepmother or stepfather does not have close relations, instead of a stepson, his property is transferred to the state.
The Civil Code of Georgia defines the five degrees of the heirs who shall inherit the property of the decedent (testator) if he/she has not written a will before his death. The first degree heirs includes the spouse, children, and parents of the testator. Grandchildren shall be deemed to heirs on intestacy if, at the time of the death of Grandmother or grandfather their parent- the son or daughter of a testator is no longer alive. If there are not the first degree heirs, the property is transferred to the next degree heirs. The second degree heirs include siblings of decedents, as well as nieces and nephews if the sisters and brothers of the decedent are no longer alive. The third degree includes grandmother and grandfather of a decedent, the fourth degree uncles, and aunts, the fifth degree – first cousins and their children. If the decedent does not have even the fifth degree heirs, but he/she has a stepchild who maintained his/her stepmother or stepfather, in spite of this, the estate is still transferred to the state.
Article 1226 of the Civil Code obliges the stepmother and the stepfather to maintain the minor stepchild if he/she is unable to receive maintenance from his/her parents. Article 1227 of the Civil Code obligates the stepchild to maintain their disabled stepparents who need support. In spite of this obligation, the stepchild and the stepmother (the stepfather) will never become the heirs of each other, even if they maintained each other in their life and he/she has no other biological relatives.
GYLA also argues about the constitutionality of the article 1343 of the Civil Code. According to this regulation, the estate of the deceased beneficiary shall be transferred to the old people's home who cared for him/her by the end of his life if the deceased did not leave intestacies from the first to fifth degrees. This regulation puts a stepchild in the discriminatory situation compared to the old people's home. The stepchild may care for his/her old stepmother (stepfather) in the family environment as the old people's home maintain its beneficiary. In spite of this, the property of the deceased beneficiary is transferred to the old people's home, but the stepchild shall not receive the property of his/her stepmother and stepmother. GYLA believes that the appealable regulation is incompatible with the right to equality guaranteed under Article 11 of the Constitution of Georgia.