2019 წლის 26 თებერვალს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ გამართა ანგარიშის პრეზენტაცია,,არასათანადო მოპყრობის პრევენცია და რეაგირება მომხდარ ფაქტებზე“.
ანგარიშში გაანალიზებულია არასათანადო მოპყრობის ის საქმეები, რომელთა იდენტიფიცირებაც საიამ 2017-2018 წლებში მოახდინა. ანგარიში ასევე მიმოიხილავს კანონმდებლობაში არსებულ ხარვეზებს, რომლებიც არსებითად უშლის ხელს არასათანადო მოპყრობის საქმეების ფაქტებზე ეფექტურ რეაგირებასა და პრევენციას.
ანგარიში მოიცავს თბილისში, გორსა და ბათუმში მიმდინარე 12 სისხლის სამართლის საქმის ანალიზს, რომლებშიც საია 2017-2018 წლებში ჩაერთო. აღნიშნულ საქმეებში იკვეთება სამართალდამცავთა და პენიტენციარული დაწესებულებების თანამშრომელთა მხრიდან სავარაუდო დანაშაულებრივი ქმედებები.  ამათგან 7 შემთხვევა – 2017 წელს, ხოლო 5 – 2018 წელს მოხდა. მოცემული საქმეებიდან 11 შეეხება შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში მომუშავე სამართალდამცავების მიერ განხორციელებულ სავარაუდო დანაშაულებრივ ქმედებებს, ხოლო 1 საქმეში პენიტენციარული დაწესებულების თანამშრომლები ფიგურირებენ. ანგარიშის მიზნებისთვის ასევე შესწავლილია საიას წარმოებაში არსებული 4 ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმე.
ძირითადი მიგნებები:
2017-2018 წლებში, არასათანადო მოპყრობის შემთხვევების პრევენციის მიზნით, კანონმდებლობაში შევიდა პოზიტიური ცვლილებები, თუმცა, ისინი არასაკმარისია. ცალკეული საკანონმდებლო აქტები საჭიროებს ძირეულ გადახედვას და არსებითად შეცვლას. კვლავ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება პროკურატურის ორგანოების მიერ წამებისა და არასათანადო მოპყრობის ფაქტების გამოძიების არაეფექტურობა.
- სამართალდამცავთა მხრიდან სავარაუდო ცემის თუ სხვაგვარი ძალადობის შესახებ მსხვერპლთა მიმართვაზე, როგორც წესი, გამოძიება იწყება, თუმცა, ცალკეულ შემთხვევებში იკვეთება გამოძიების დაგვიანებით დაწყების პრობლემა;
- შემთხვევათა უმრავლესობაში სამართალდამცავთა მხრიდან სავარაუდოდ ჩადენილი დანაშაულების მსხვერპლებს უარი ეთქვათ გამოძიების ფარგლებში დაზარალებულის სტატუსის მინიჭებაზე;
- პროკურორის დადგენილება დაზარალებულად ცნობის შესახებ უარის თქმის თაობაზე, როგორც წესი, არ არის სათანადოდ დასაბუთებული და გამყარებული შესაბამისი ფაქტობრივი გარემოებებითა და არგუმენტებით;
- ნაკლებად მძიმე და მძიმე დანაშაულებზე დაზარალებულად ცნობის თაობაზე პროკურორის უარის გასაჩივრების მექანიზმი არ იყო ეფექტური. დაზარალებულად ცნობასთან დაკავშირებით არ ფიქსირდება შემთხვევა ზემდგომი პროკურორის მიერ ქვემდგომი პროკურორის უარის შეცვლის შესახებ. ამასთან, დაზარალებულს კვლავაც ეზღუდება საქმის მასალების ასლების გადაღების შესაძლებლობა; კანონმდებლობა დაზარალებულებს არ აძლევს გამოძიების ან/და სისხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ პროკურორის დადგენილების შესახებ ზემდგომი პროკურორის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების სასამართლოში გასაჩივრების უფლებას, გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც ჩადენილია განსაკუთრებით მძიმე დანაშაული ან დანაშაული, რომელიც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ქვემდებარეა;
- თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში ფიქსირდება განსხვავებული მიდგომა გამოძიების მიმდინარეობის თაობაზე სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლის მხრიდან სავარაუდოდ ჩადენილი დანაშაულის მსხვერპლთა ინფორმირების კუთხით;
- განხილულ საქმეთა დიდ უმრავლესობაში გამოძიება რაიმე კონკრეტულ შემაჯამებელ შედეგამდე ვერ მივიდა, მიუხედავად იმისა, რომ გამოძიების დაწყებიდან სულ მცირე 6 თვეა გასული;
- პირები, რომლებიც აცხადებდნენ, რომ დაექვემდებარნენ სამართალდამცავთა მხრიდან ცემას ან მათ მიმართ ადგილი ჰქონდა სხვა სახის უფლებამოსილების გადამეტებას, რიგ შემთხვევაში სამართალდამცავთათვის წინააღმდეგობის გაწევისა და დაუმორჩილებლობის მოტივით, თავადვე ხდებიან ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი პასუხისმგებლობის სუბიექტები, ხოლო ერთ შემთხვევაში პირი დაექვემდებარა სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას;
- სამართალდამცავებისთვის წინააღმდეგობის გაწევის თაობაზე ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის განხილვისას, ძირითადად, არ ხდება ფაქტების სათანადოდ გამოკვლევა და გადაწყვეტილება მხოლოდ პოლიციელთა მიერ მიწოდებულ ინფორმაციას ეფუძნება.
- დროულად დაიწყოს ფუნქციონირება სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმა. ასევე, საქართველოს პარლამენტმა შეისწავლოს ის მიზეზები, რომლებმაც ,,სახელმწიფო ინსპექტორის შესახებ“ საქართველოს კანონის 2019 წლის 1-ლ იანვარს ამოქმედებას შეუშალა ხელი და მისი 6 თვით გადავადება გამოიწვია;
- სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში შევიდეს ცვლილებები, რითაც ცხადად განისაზღვრება დაზარალებულის უფლება - მიიღოს/გადაიღოს სისხლის სამართლის საქმის მასალების ასლები. ასევე, ყველა კატეგორიის დანაშაულზე დაზარალებულს მიეცეს უფლება, გამოძიების ან/და სისხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ ზემდგომი პროკურორის პასუხი გაასაჩივროს სასამართლოში;
- გატარდეს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ძირეული რეფორმა, რომლის შედეგად შესაძლებელი იქნება საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის მიღება;
- სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მსგავსად, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსშიც მკაფიოდ განისაზღვროს მოსამართლის როლი წამებისა და არასათანადო მოპყრობის პრევენციის კუთხით;
- კანონმდებლობაში შევიდეს ცვლილებები, რომლითაც პოლიციელი ვალდებული იქნება სამართალდარღვევაზე რეაგირებისას ან/და დაკავებისას უწყვეტად აწარმოოს ვიდეოგადაღება.
- დროულად მოხდეს დაკავებული პირის მოთავსება დროებითი მოთავსების იზოლატორში და აღმოიფხვრას დაკავებულის პოლიციის მანქანასა თუ შენობაში მოთავსების პრაქტიკა;
საქართველოს პროკურატურას
- სწრაფად და ეფექტურად აწარმოოს სამართალდამცავთა მხრიდან სავარაუდოდ ჩადენილი დანაშაულების გამოძიება და მათზე საპროცესო ზედამხედველობა;
- უზრუნველყოს სავარაუდო დანაშაულის მსხვერპლთათვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭება, რათა გაიზარდოს საქმის გამოძიებაში მათი ჩართულობისა და ინფორმირებულობის ხარისხი.
ანგარიშის სრული ვერსიის სანახავად მიჰყევით ბმულს
ანგარიში მომზადდა ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის - ,,წამებასა და არასათანადო მოპყრობასთან ბრძოლა საქართველოში, უკრაინასა და სომხეთში“, ფარგლებში, რომელსაც საია 2018 წლის თებერვლიდან წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრთან (GCRT) ერთად ახორციელებს.

On February 26, 2019, Georgian Young Lawyers’ Association held a presentation of the report - “Prevention of ill-treatment and response to the occurred facts”.
The report analyzes the cases of ill-treatment that GYLA has identified in 2017-2018. The existing deficiencies in the legislation that essentially hinder the effective response to the facts of ill-treatment cases and their prevention are also reviewed in the report.
The report includes analysis of 12 criminal cases ongoing in Tbilisi, Gori and Batumi, in which GYLA got involved in 2017-2018. Alleged offenses committed by law enforcement officers and representatives of penitentiary facilities are identified in the above mentioned cases. 7 cases out of them took place in 2017 and 5-in 2018. 11 of these cases concern the alleged offenses committed by the law enforcement officers working in the Ministry of Internal Affairs, and in 1 case, employees of the penitentiary facilities are involved. 4 administrative offense cases managed by GYLA are also studied for the purposes of the report.
Key Findings:
In 2017-2018, the positive amendments have been made to the legislation in order to prevent ill-treatment cases; however, they are not enough. Individual legislative acts require fundamental revision and substantial change. Inefficiency of the investigation of the torture and ill-treatment by the Prosecutor’s Office still remains an important challenge.
- As usual, an investigation begins on victims’ appeal on alleged beating or other kinds of violence by law enforcement officers; however, in certain cases the problem with delay in launching investigation is identified.
- In most cases, victims of alleged offenses committed by the law enforcement officers were refused to grant affected persons status within the investigation;
- The prosecutor’s Decree on refusal to recognize as victim, as usual, is not properly grounded and well-founded with relevant factual circumstances and arguments;
- The mechanism of appealing the prosecutor’s refusal on recognizing victim of less serious and serious crimes was not efficient. There is no case on change of subordinate prosecutor’s refusal by a superior prosecutor in connection with the recognition of the victim. In addition, the victim is still restricted to copy the case materials; the legislation does not allow the victims to appeal to the court against the decision made by the superior prosecutor on the Prosecutor’s decree on termination of the investigation or/and criminal prosecution, except for the cases, where particularly serious crime or crime is committed, which is subject to the State Inspector’s Office;
- There is a different approach in Tbilisi and other cities of Georgia in terms of informing victims of alleged offense committed by law enforcement officers on ongoing process of the investigation;
- In vast majority of the cases discussed, the investigation could not reach any specific, final result, even though at least 6 months have passed since the investigation was launched;
- Persons claiming to be subjected to a beating by law enforcement officers or to other kind of abuse of authority, in some cases, for the purpose of resistance and disobedience to the law enforcement officers, themselves become subjects of administrative-legal responsibility, and in one case the person was subjected to criminal liability;
- While discussing the administrative offense case on resistance to the law enforcement officers, basically the facts are not properly investigated and the decision is based only on the information provided by the police.
To the Parliament of Georgia:
- State Inspector’s Office shall start the functioning promptly. Also, the Parliament of Georgia shall examine the reasons, that have prevented the Law of Georgia “On State Inspector’s Office” from entering into force on January 1, 2019 and caused its delay for 6 months;
- The amendments to the Criminal Procedure Code shall be made, which will clearly define the victim’s right-to obtain/copy the criminal case materials. Moreover, on all types of crimes, the victim shall be entitled to appeal to the court against the superior prosecutor’s reply on termination of investigation or/and on criminal prosecution;
- To carry out the fundamental reform of Administrative Offenses Code, this will enable adoption of administrative offenses legislation relevant to international standards;
- Likewise the Criminal Procedure Code, the role of a judge in terms of prevention of torture and ill-treatment in the Administrative Offenses Code should also be clearly defined;
-The amendments to the legislation should be made, according to which the policeman shall be obliged to conduct video recording continuously while responding to the offense or/and during the detention.
To the Ministry of Internal Affairs
-To place the detainee in the temporary detention isolator in a timely manner and to eliminate placement of a detainee in the police car or the station;
To the Prosecutor’s Office of Georgia
-To conduct investigation of the alleged offenses committed by the law enforcement officers and procedural supervision over them promptly and efficiently;
-To grant affected person status to the victims of the alleged offense, in order to increase the quality of their involvement and awareness in the investigation of the case.
To see the full version of the report, follow the link
The report was prepared within the project supported by European Union -“Combating Torture and Ill-Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine”, which is implemented by GYLA together with Psychosocial and Medical Rehabilitation Center of Torture Victims (GCRT) since February 2018.