მიმდინარე წლის 9 ივნისს, საინფორმაციო სააგენტო „ინტერპრესნიუს“-ის მიერ გამოქვეყნებული სტატიის თანახმად, ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს იურიდიულ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარის, თევდორე კობახიძის ინიციატივით, „ვაკის სკოლების პედაგოგებს უფასო დიაგნოსტიკური კვლევები ჩაუტარდებათ.“[1] აღნიშნული ფაქტის დეტალურად შესწავლის მიზნით, განცხადებით მივმართეთ ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს[2] და გამოვითხოვეთ ინფორმაცია დაგეგმილი ღონისძიების ინიციატივისა და ბიუჯეტის შესახებ.
ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს საპასუხო წერილის თანახმად,[3] ვაკის რაიონის სკოლების პედაგოგებისთვის უფასო დიაგნოსტიკური კვლევების ჩატარება ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის 2016 წლის საბიუჯეტო სახსრების გამოყენებით არ განხორციელებულა. აღნიშნული აქციის ორგანიზატორი არის ა(ა)იპ „ქართული ოცნება - ჯანმრთელი მომავალი“,[4] რომელიც ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს აპარატის ინფორმაციით, გეგმავს სხვადასხვა აქციის ჩატარებას დედაქალაქის სხვადასხვა რაიონში.
მოგვიანებით, მიმდინარე წლის 30 ივნისს, მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც, „რიმა ბერაძის ინიციატივით, საჯარო სკოლების 200-მდე პედაგოგს უფასო სამედიცინო გამოკვლევა ჩაუტარდა“.[5] აღნიშნული ინფორმაცია ქალაქ თბილისის მინუციპალიტეტის საკრებულოს ვებ. გვერდსა[6] და ფეისბუკ გვერდზეც[7] განთავსდა. ასევე, გაშუქდა ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში.[8] აქციაში სკოლების 200-მდე თანამშრომელმა მიიღო მონაწილეობა. როგორც ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ფრაქციის ,,ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოსთვის“ თავმჯდომარემ, რამინა ბერაძემ განაცხადა, „პედაგოგების სამედიცინო დახმარება სხვადასხვა მიმართულებებით განხორციელდება და გამოკვლევებს 22 სპეციალობის პროფესიონალი ექიმი ჩაატარებს. აქცია მომავლშიც გაგრძელდება და მასში ბაგა-ბაღების პედაგოგებიც ჩაერთვებიან.“ ამ უკანასკნელ ფაქტთან დაკავშირებით, მიმდინარე წლის 4 ივლისს სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ შესაბამის უწყებებს მიმართა[9] რაზეც, მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა საკითხის შესწავლა დაიწყო.[10]
აღსანიშნავია, რომ პოლიტიკურ პარტიას ეკრძალება კანდიდატის, წარმომადგენლის ან სხვა პირის მეშვეობით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ, საქართველოს მოქალაქისათვის ფასდაკლებით/შეღავათიანი პირობებით საქონლის ან მომსახურების მიყიდვა ან მიწოდება, საბაზრო ფასზე მეტ ფასად საქონლის ან მომსახურების შესყიდვა, უსასყიდლოდ საქონლის ან მომსახურების (გარდა კანონით გათვალისწინებული გამონაკლისებისა) მიწოდება ან გავრცელება, ან საქართველოს მოქალაქის დაინტერესება ფულადი სახსრების, ფასიანი ქაღალდების, მატერიალურ ან არამატერიალურ ფასეულობათა ან მომსახურების (მათ შორის, ფიქციური შრომითი ან სხვაგვარი ურთიერთობების დამყარების) მიწოდებით ან დაპირებით. ამ ქმედების განხორციელება ასევე ეკრძალება ნებისმიერ პირს რომელიმე პარტიის სასარგებლოდ ან საწინააღმდეგოდ.[11] აღნიშნული მოთხოვნების დარღვევა, აგრეთვე საარჩევნო მიზნით ფიზიკური პირის მიერ ამ კანონით გათვალისწინებული უკანონო საჩუქრის, შემოსავლის, მომსახურების მიღება, თუ ქონების (მომსახურების) ან გარიგების ღირებულება არ აღემატება 100 ლარს, გამოიწვევს პარტიის, პარტიის წარმომადგენლის, იურიდიული პირის დაჯარიმებას შესაბამისი ქონების (მომსახურების) ან შესაბამისი გარიგების ღირებულების ათმაგი ოდენობით და ფიზიკური პირის დაჯარიმებას შესაბამისი ღირებულების ორმაგი ოდენობით.[12] იმ შემთხვევაში, თუ ზემოაღნიშნული მომსახურების გაწევის ან გარიგების ღირებულება 100 ლარს აღემატება, გამოიწვევს პირის სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას.[13]
მიმდინარე წლის 8 ივნისს გამოქვეყნდა საქართველოს პრეზიდენტის 2016 წლის 3 ივნისის №03/06/02 და №03/06/03 განკარგულებები, რომელთა საფუძველზეც, მიმდინარე წლის 8 ოქტომბერს დაინიშნა საქართველოს პარლამენტისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს მორიგი არჩევნები. არჩევნების დანიშვნის შესახებ შესაბამისი სამართლებრივი აქტის გამოქვეყნებიდან არჩევნების საბოლოო შედეგების გამოქვეყნებამდე აკრძალულია საარჩევნო სუბიექტების, საარჩევნო სუბიექტობის კანდიდატებისა და მათი წარმომადგენლების მიერ პირადად ან ვინმეს მეშვეობით საქართველოს მოქალაქეებისათვის ფულადი სახსრების, სხვა მატერიალურ და არამატერიალურ სიკეთეთა გადაცემა ან დაპირება, ისეთი სამუშაოს შესრულება ან მომსახურების გაწევა, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად განეკუთვნება საქართველოს სახელმწიფო ხელისუფლების ან/და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა კომპეტენციას.[14]
ასევე, აღსანიშნავია, რომ წინასაარჩევნო აგიტაციის გაწევის და აგიტაციაში მონაწილეობის უფლება არ აქვთ საქველმოქმედო ორგანიზაციებს.[15] ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წერილიდან ირკვევა, რომ ორგანიზაცია „ქართული ოცნება - ჯანმრთელ მომავალს“ არაერთი საქველმოქმედო საქმიანობა განუხორციელებია და დღემდე ახორციელებს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, აღწერილი ფაქტობრივი გარემოებების სწრაფი, ეფექტური და სრულყოფილი შესწავლის, შესაძლო კანონდარღვევებზე შესაბამისი რეაგირებისა და მომავალში მსგავსი ფაქტების პრევენციის მიზნით, მოვუწოდებთ:
საქართველოს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურსა და საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას: სწრაფად, ეფექტურად და სრულყოფილად შეისწავლონ განცხადებაში აღწერილი ფაქტობრივი გარემოებები და საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში მოახდინონ შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება;
ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებს: მეტი პასუხისმგებლობით მოეკიდონ მუნიციპალიტეტის, როგორც დამოუკიდებელი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის მანდატის ფარგლებში საკუთარ საქმიანობას;
პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებს: თავი შეიკავონ იმგვარი ქმედებების განხორციელებისაგან, რომლებიც ეჭვის ქვეშ დააყენებს მათი მოქმედებების კანონთან შესაბამისობას, რაც თავის მხრივ, უარყოფით გავლენას მოახდენს მომავალი საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო გარემოზე.
[1] http://www.interpressnews.ge/ge/sazogadoeba/383596-thedo-kobakhidzis-iniciativith-vakis-skolebis-pedagogebs-ufaso-diagnostikuri-kvlevebi-chautardebath.html?ar=A
[2] დანართი №2
[3] დანართი №3- 2016 წლის 14 ივნისის კორესპონდენცია №07/10536
[4] https://enreg.reestri.gov.ge/main.php?c=mortgage&m=get_output_by_id&scandoc_id=542140&app_id=619384
[5] http://www.interpressnews.ge/ge/sazogadoeba/386481-rima-beradzis-iniciativith-sajaro-skolebis-200-mde-pedagogs-ufaso-samedicino-gamokvleva-chautarda.html?ar=A
[6] http://www.tbsakrebulo.gov.ge/index.php?m=255&news_id=2198
[7] https://www.facebook.com/sakrebulo.ge/photos/?tab=album&album_id=520187354840313
[8] https://www.youtube.com/watch?v=H3AiU-JxnAc&feature=youtu.be
[9] http://www.isfed.ge/main/1076/geo/
[10] http://www.interpressnews.ge/ge/politika/387201-sakhelmtsifo-auditis-samsakhuri-ocnebis-mier-amomrchevlis-savaraudo-mosyidvis-faqtthan-dakavshirebith-rima-beradzes-gamokithkhvaze-ibarebs.html
[11] „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 252 მუხლი
[12] „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 342 მუხლის მე-6 პუნქტი
[13] საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 1641 მუხლი
[14] საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 47-ე მუხლი
[15] საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 45-ე მუხლის მე-4 ნაწილის ზ) ქვეპუნქტი

The GYLA applies to the State Audit Office and the Central Election Commission regarding alleged vote buying and cases of alleged participation in pre-election campaigning in violation of law
2016-07-07 10:05
According to an article published by the InterPressNews news agency on June 9 this year, on the initiative of Tevdore Kobakhidze, Chairperson of the Legal Issues Commission of the Tbilisi City Assembly, “teachers of the schools of the Vake District will be given free diagnostic tests.”[1] In order to study the aforementioned fact in detail, we applied to the Tbilisi City Assembly,[2] requesting information about the planned initiative and its budget.
According to the reply provided by the Tbilisi City Assembly,[3] the free diagnostic testing of school teachers of the Vake District was not carried out with the 2016 budget funds of the Tbilisi Municipality. The said tests were organized by N(N)LE Georgian Dream – Healthy Future,[4] which, according to the Staff of the Tbilisi City Assembly, plans to take various measures in various districts of the capital.
Later, on June 30 this year, news outlets disseminated reports saying that “on the initiative of Rima Beridze, up to 200 teachers of public schools were given free medical tests.”[5] This information was posted on the website[6] and Facebook page[7] of the Tbilisi City Assembly, and was also covered by Imedi TV.[8] The testing involved up to 200 school employees. According to Ramina Beridze, Chairperson of the Georgian Dream – For Democratic Georgia faction of the Tbilisi City Assembly, “the medical assistance will be offered to teachers in various medical areas, and the tests will be carried out by medical professionals specializing in 22 areas. The tests will continue in the future and will also involve teachers of kindergartens.” In connection with the latter fact, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) applied to the relevant agencies on July 4 this year,[9] in response to which the State Audit Office started to study the issue,[10] according to news reports.
It should be noted that, according to the Organic Law of Georgia on Political Unions of Citizens, political parties are prohibited from selling or providing – directly or indirectly – goods and services to a citizen of Georgia through a candidate, representative or any other person; purchasing goods or services at a discount/on preferential terms; buying goods or services at higher than the market price; supplying or distributing goods or services free of charge (save for exceptions envisaged by law); and prompting the interest of a citizen of Georgia by delivery or promise of financial resources, securities, material or non-material values, or services (including of establishing fictitious labor or any other relations).[11] All other persons are also prohibited from carrying out these acts in favor of or against any political party. Violation of these requirements for electoral purposes – if the value of the property (service) or agreement doesn’t exceed GEL 100 – will result in the fining of the party, party representative, or legal entity with a tenfold amount of the value of the corresponding property (service) or agreement, and receipt of an illegal gift, income, or service envisaged by this law by a physical person will result in the fining of the physical person with twofold amount of the value of the corresponding property (service) or agreement.[12] If the value of the said service or agreement exceeds GEL 100, such an act will result in criminal liability of the person concerned.[13]
On June 8 this year, Orders No. 03/06/02 and No. 03/06/03 of the President of Georgia of June 3, 2016, were published, on the basis of which the next elections of the Parliament of Georgia and of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Adjara were appointed on October 8 this year. From the moment of publication of the respective legal act announcing elections until the publication of the final election results, election subjects, candidates for becoming election subjects and their representatives are prohibited from giving or promising to give funds and other material and non-material possessions to citizens of Georgia, personally or through other persons, and from performing such work or providing such services that fall within the competence of the state authorities and/or local self-government bodies of Georgia under the legislation of Georgia.[14]
It should also be noted that charitable organizations do not have the right to conduct or participate in election campaigning.[15] The letter of the Tbilisi City Assembly makes it clear that Georgian Dream – Healthy Future has carried out and continues to carry out numerous charitable activities.
On the basis of all the aforementioned, with the aim of studying the above-described factual circumstances quickly, effectively and thoroughly, ensuring a relevant response to possible violations of law, and preventing similar cases in the future, we call upon:
The State Audit Office of Georgia and the Central Election Commission of Georgia: to study the factual circumstances described in the statement quickly, effectively, and thoroughly and to provide a relevant legal response within their competence;
Representatives of local self-government bodies: to exercise more responsibility towards their activity within the mandate of the municipality as an independent legal entity of public law;
Representatives of political parties: to refrain from acting in a way that will question the compliance of their actions with law, which, in its turn, will exert a negative influence on the pre-election environment of the next parliamentary elections.