თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარესა და ერთ-ერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის, „მომავლის იმედის“ ხელმძღვანელ, თამარ ხაჭაპურიძეს შორის 2016 წლის 26 აგვისტოს გონიოში მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიება აჩენს კითხვებს, რომ შესაძლოა მაღალი თანამდებობის პირის მონაწილეობით მომხდარი ინციდენტის გამოძიება მიკერძოებულად მიმდინარეობდეს და არ იყოს ობიექტური; კითხვებს აჩენს ჩადენილი ქმედების კვალიფიკაციის სისწორე და მოსალოდნელი სასჯელის პროპოციულობა, გამოძიების პროცესზე სასამართლო კონტროლის დამოუკიდებლობა და ობიექტურობა.
გვსურს ხაზი გავუსვათ, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია კანონის უზენაესობაზე დაფუძნებული სახელმწიფოს მშენებლობისათვის მოსამართლის უსაფრთხოება და დაცულობა შესაძლო მუქარისა თუ შურისძიებისაგან მის მიერ განხილულ საქმეებთან დაკავშირებით. უდავოა, რომ თუკი მოსამართლის მიმართ ადგილი აქვს რაიმე კანონდარღვევას, ამაზე უნდა განხორციელდეს კანონით გათვალისწინებული რეაგირება. თუმცა, როგორც გამოძება, ისე სასამართლოს მიერ საქმის განხილვა უნდა წარიმართოს იმგვარად, რომ კითხვის ნიშნის ქვეშ არ დადგეს ადექვატურად შეფასდა თუ არა ჩადენილი ქმედება, წარიმართა თუ არა გამოძება და სასამართლო განხილვა ობიექტურად, მიუკერძოებლად და სამართლიანად.
სამწუხაროდ, ზემოხსენებული ინციდენტის გამოძიების პროცესში უკვე გაჩნდა არაერთი გარემოება, რომელიც ეჭვქვეშ აყენებს გამოძების ობიექტურობას შემდეგ გარემოებათა გამო:
- მოსამართლის (სასამართლოს თავმჯდომარის) მონაწილებით მომხდარი ინციდენტის გამოძიება მხოლოდ ერთი მიმართულებით მიმდინარეობს; გამოძიება არ სწავლობს, ინციდენტის დროს თავად მოსამართლის მოქმედებების შესაბამისობას კანონთან. მიუხედავად იმისა, რომ საქმე თავად ხაჭაპურიძის საჩივრის საფუძველზე აღიძრა მისი არასრულწლოვანი შვილის ცემის საფუძვლით, ამ მიმართულებით გამოძიება აღარ მიმდინარეობს;
- თამარ ხაჭაპურიძე და მისი მეუღლე დააკავეს გადაუდებელი აუცილებლობის საფუძვლით, თუმცა, აღნიშნული საფუძვლის არსებობა სათანადოდ არ იყო დასაბუთებული;
- ასევე, არასათანადოდაა დასაბუთებული სასამართლოს განჩინება ხაჭაპურიძის მიმართ აღკვთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების შესახებ;
- კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას ბრალდებაში აღნიშნული ქმედების კვალიფიკაციის სისწორე და სასჯელის პროპორციულობა.
ზემოაღნიშნული გარემოებების გამო, ამ საქმეზე განხორციელებული რეაგირება შესაძლოა საზოგადოების თვალში მართლმსაჯულების სისტემის (როგორც საგამოძებო ორგანოების, ისე სასამართლო ხელისუფლების) უპირატესობის და ამ სისტემის წინაშე ინციდენტის მონაწილე მეორე მხარის (მოქალაქის) არსებითი უთანასწორობის და დაუცველობის შთაბეჭდილებას ტოვებდეს.
აღნიშნული არა თუ არ მოემსახურება სასამართლოს მიმართ საზოგადოების ნდობის ამაღლებას, არამედ შესაძლოა ჩრდილს აყენებდეს მას და ხელს უწყობდეს სასამართლოს მიმართ საზოგადოების გაუცხოვებასა და უარყოფითი დამოკიდებულების გაჩენას.
იმედს ვიტოვებთ, აღნიშნული საქმის გამოძიება და სასამართლო განხილვა გაითვალისწინებს ზემოაღნიშნულს, უზრუნველყოფს მიმდინარე საქმეზე ობიექტურ რეაგირებას, არ დააყენებს კითხვის ნიშნის ქვეშ კანონის წინაშე თანასწორობის პრინციპს და არ შექმნის როგორც საგამოძიებო უწყების, ასევე სასამართლო ხელისუფლების იმიჯის შემლახავ პრეცედენტს.
იმედი გვაქვს, აღნიშნული ფაქტით ასევე დაინტერესდება იუსტიციის უმაღლესი საბჭო და სრულყოფილად გამოიკვლევს მომხდარს, რათა მოსამართლის მოქმედებებში შესაძლო დისციპლინური გადაცდომის არსებობის შემთხვევაში, დისციპლინური სანქციის გამოყენებით, ხელი შეუწყოს სასამართლოს დამოუკიდებლობის და მოსამართლის ხელშეუხებლობის პრინციპების სწორად აღქმასა და პატივისცემას საზოგადოებაში.
აღნიშნულ საქმეში საია იცავს ბრალდებულთა ინტერესებს. გვსურს, საზოგადოების ყურადღება შევაჩეროთ ყველა პრობლემაზე, რაც ამ დრომდე დაფიქსირდა და რაც ეფუძნება საიას მონაწილეობას საგამოძიებო მოქმედებებში, საქმის მასალების და სასამართლოს განჩინების შეფასებას:
დაკავების დრო და კონტექსტი
2016 წლის 26 სექტემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარესა და არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელს შორის მომხდარი ინციდენტის დროს სხეულის დაზიანება მიიღო თამარ ხაჭაპურიძის არასრულწლოვანმა შვილმა - დავით ხაჩიძემ. არსებული დაზიანების ფაქტზე თამარ ხაჭაპურიძემ მოსამართლის წინააღმდეგ განცხადებით მიმართა სამართალდამცავ ორგანოებს, რაზეც დაიწყო გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 125-ე მუხლით (ცემა). გამოძიების პროცესში გამოიკითხნენ ინციდენტის მონაწილეეები. დაზიანებებთან დაკავშირებით არასრულწლოვანს ჩაუტარდა ექსპერტიზა.
გადაუდებელი აუცილებლობით დაკავების პრობლემურობა
უდავოდ დადასტურებული ფაქტია, რომ ბრალდებულები მთელი დღის განმავლობაში იმყოფებოდნენ სამართალდამცავ ორგანოებში და გამოძიებასთან აქტიურად თანამშრომლობდნენ. გარდა ამისა, საგამოძიებო ორგანო მხოლოდ გამომძიებლის მითითების საფუძველზე დატოვეს. გამომდინარე აქედან, ხაჭაპურიძის და მისი მეუღლის საგამოძიებო ორგანოდან გამოსვლიდან ოთხ საათში დაკავება, აჩენს კითხვებს გამოძიების მიუკერძოებლობასა და ობიექტურობაზე.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 171-ე მუხლის მე-3 ნაწილის თანახმად, პირის დაკავება სასამართლოს განჩინების გარეშე ნებადართულია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ არსებობს დასაბუთებული ვარაუდი, რომ პირმა ჩაიდინა დანაშაული და მისი მიმალვის, სასამართლოში გამოუცხადებლობის, საქმისათვის მნიშვნელოვანი ინფორმაციის განადგურებისა თუ ახალი დანაშაულის ჩადენის საფრთხე თავიდან ვერ იქნება აცილებული სხვა, ალტერნატიული ღონისძიებით, რომელიც პროპორციულია სავარაუდოდ ჩადენილი დანაშაულის გარემოებებისა და ბრალდებულის პირადი მონაცემებისა. მნიშვნელოვანია ყურადღება მიექცეს იმ გარემოებას, რომ კანონმდებელი დაკავების საფუძვლების კუმულაციურ ერთობაზე მიუთითებს და მხოლოდ ცალკე აღებულ ერთ კომპონენტს არ მიიჩნევს დასაშვებ შესაძლებლობად პირის დასაკავებლად.
გადაუდებელი აუცილებლობით დაკავების შემთხვევაში აუცილებელია, პირველი წარდგენის სხდომაზე მოსამართლემ შეამოწმოს რამდენად არსებობდა დაკავების გადაუდებელი აუცილებლობა და რამდენად დაცული იყო პირის დაკავების კანონით გათვალისწინებული პროცედურები. ამ საკითხზე მოსამართლის მსჯელობა არის ზედაპირული და შაბლონური. მოსამართლე მხოლოდ საკანონმდებლო ნორმებს უთითებს და საუბრობს ბრალდებულების მხრიდან მიმალვისა და ინფორმაციის მოპოვებაში ხელის შეშლის საფრთხზე, თუმცა რა ფაქტობრივი გარემოებები განაპირობებს მოსამართლის ამ ვარაუდს, განჩინებაში არ არის მითითებული. აღნიშნული საკითხის ასეთი ზოგადი ფორმით შეფასება ვერ იქნება მიჩნეული გადაუდებელი აუცილებლობის საფუძვლით ჩატარებული დაკავების აუცილებლობასა და კანონიერებაზე რეალური სასამართლო კონტროლის განხორციელებად.
არასრულყოფილი, მიკერძოებული გამოძიების ნიშნები
თამარ ხაჭაპურიძის განცხადების საფუძველზე ცემის დანაშაულის გამო დაწყებული გამოძიება აღარ გაგრძელდა და გამოძიება დაიწყო თავად თამარ ხაჭაპურუძის და მისი მეუღლის წინააღმდეგ სსკ-ის 365-ე მუხლით გათვალიწინებული დანაშაულის გამო (მუქარა ან ძალადობა სამართალწარმოების განხორციელებასთან, გამოძიებასთან ან დაცვის განხორციელებასთან დაკავშირებით). შესაბამისად, იკვეთება, რომ გამოძიება მხოლოდ ერთი - მოსამართლის მიერ მითითებული გარემოებების გამოძიების - მიმართულებით განვითარდა, ნაცვლად იმისა, რომ გამოძიებულ იქნას მოსამართლის მიერ შესაძლო დანაშაულის ჩადენაც.
გამოძიების ამგვარი მიდგომა არღვევს სახელმწიფოს ვალდებულებას, ყოველმხრივ და მიუკერძოებლად აწარმოოს გამოძიება. თუ სსკ 125-ე მუხლით მიმდინარე გამოძიების პროცესში გამოვლინდა სხვა დანაშაულის ჩადენის ფაქტი, მაშინ პროკურატურას ამ მიმართულებით განცალკევებით უნდა დაეწყო გამოძიება, თუმცა არ შეეწყვიტა 125-ე მუხლით მიმდინარე გამოძიება არასრულწოვანის ცემის ფატზე. ამ მიმართულებით ჯერ კიდევ ჩასატარებელია მთელი რიგი საპროცესო და საგამოძიებო მოქმედებები სრულყოფილი ინფორმაციის მისაღებად. ხოლო პროკურატურის ასეთი გადაწყვეტილება მიანიშნებს იმაზე, რომ გამოძიების ინტერესებში არ შედის 125-ე მუხლზე გამოძიების წარმართვა.
ქმედების კვალიფიკაციის პრობლემურობა
საქმის გარემოებების სრულყოფილ და ყოველხრივ გამოკვლევაზეა დამოკიდებული ქმედების სწორი კვალიფიკაციის განსაზღვრა. ვინაიდან ამ თვალსაზრისით საქმეში კითხვები არსებობს, რთული შესაფასებელია, რამდენად სწორად მიუსადაგა პროკურატურამ ქმედებას დანაშაულის კვალიფიკაცია. რაც შეეხება, არსებული კვალიფიკაციის პირობებში დამამძიმებელი გარემოების გამოყენებას, როგორც საქმის მასალებიდან ირკვევა, თამარ ხაჭაპურიძის მეუღლე მას შემდეგ ჩაერთო კონფლიქტში, როდესაც მოსამართლესა და ხაჭაპურიძეს შორის ურთიერთობა დაიძაბა. კახაბერ ხაჩიძის ქმედებები მიმართული არ ყოფილა მოსამართლის საქმესთან ან საქმის მასალების განხილვასთან დაკავშირებით. აღნიშნულიდან გამომდინარე, კახაბერ ხაჩიძის ქმედება არ ჯდება სსკ 365-ე მუხლის ფარგლებში. კახაბერ ხაჩიძის ქმედების სსკ 365-ე მუხლით კვალიფიკაციამ გამოიწვია ქმედების დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილად მიჩნევა. აღნიშნული, თავის მხრივ, იწვევს თამარ ხაჭაპურიძისა და მისი მეუღლის მიმართ მოსალოდნელი სასჯელის გამკაცრებას. სსკ 365-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჯგუფურად ჩადენა სანქციის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 7-დან 10 წლამდე, მაშინ როცა დამამძიმებელი გარემოების გარეშე აღნიშნული დანაშაულის ჩადენა ისჯება ჯარიმით ან თავისუფლების აღკვეთით 3 წლამდე ვადით.
პატიმრობის გამოყენების დაუსაბუთებლობა
აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შესახებ პროკურატურის მიერ წარდგენილი შუამდგომლობა შეიცავს არაერთ სამართლებრივ უზუსტობას, არ არის სათანადოდ დასაბუთებული და პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობა ეფუძნება მხოლოდ ჰიპოთეტურ არგუმენტებს. კერძოდ:
- პროკურატურის შუამდგომლობაში აღნიშნულია რომ ბრალად წარდგენილი კვალიფიკაციიდან გამომდინარე, მოცემულ შემთხვევაში კანონი მხოლოდ ორი სახის აღკვეთის ღონისძიებას ითვალისწინებს გირაოს ან პატიმრობას. კანონის აღნიშნული განმარტება არ შეესაბამება სიმართლეს.
- ბრალდებულის მიერ მოწმეებზე შესაძლო ზემოქმედების მოხდენა არ საბუთდება არაფრით გარდა ზეპირი ვარაუდისა, რომ ვინაიდან ბრალდებული არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელია, თითქოს ეს ქმნის მოწმეებზე გავლენის მოხდენის რეალურ შესაძლებლობას. მოწმეებზე შესაძლო ზემოქმედების მოხდენის ამგვარი დასაბუთება ჰიპოთეტურია და არ აკმაყოფილებს პატიმრობის გამოყენებისათვის კანონით დადგენილ მტკიცების სტანდარტს.
- შუამდგომლობაში აღკვეთი ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების საფუძვლად მითითებულია, რომ ბრალდებულმა არ ჩაიბარა და ხელი არ მოაწერა დაკავების ოქმს, ბრალდების შესახებ დადგენილებას, რაც მიანიშნებს იმაზე, რომ ის ხელს შეუშლის მართლმსაჯულების განხორციელებას. ბრალდების შესახებ დადგენილების ხელმოწერა და ზოგადად საგამოძიებო ორგანოებთან თანამშრომლობა წარმოადგენს ბრალდებულის უფლებას და არა ვალდებულებას და აღნიშნულზე ბრალდებულის უარი არ შეიძლება მის საწინააღმდეგოდ იქნას გამოყენებული.
პატიმრობის გამოყენების შესახებ მოსამართლის განჩინების დაუსაბუთებლობა
2016 წლის 28 აგვისტოს ხელვაჩაურის რაიონულმა სასამართლომ დააკმაყოფილა პროკურორის შუამდგომლობა თამარ ხაჭაპურიძის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შესახებ. ხოლო, პროკურატურის მოთხოვნა კახაბერ ხაჩიძის მიმართ პატიმრობის გამოყენების თაობაზე დაკმაყოფილდა ნაწილობრივ და ბრალდებულს შეეფარდა გირაო. სასამართლოს აღნიშნული განჩინება ძალაში დატოვა ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლოს განჩინება არის დაუსაბუთებელი და მასში განვითარებული მსჯელობა არის ზოგადი და აბსტრაქტული ხასიათის, კერძოდ:
- სასამართლო შაბლონურად მსჯელობს აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების მიზნებზე, რომელიც არ არის გამყარებული კონკრეტული ფაქტებითა და გარემოებების ინდივიდუალური შეფასებით;
- მოსამართლე მთლიანად ეყრდნობა ბრალდების მხარის არგუმენტებს და არ მსჯელობს დაცვის მხარის არგუმენტებსა და მითითებებზე. ასევე, განჩინებაში არ არის მითითება იმასთან დაკავშირებით, რატომ გაიზიარა სასამართლომ ბრალდების მხარის არგუმენტები და მივიდა ამ დასკვნამდე;
- განჩინებაში მხოლოდ ზოგადად არის წარმოდგენილი, რატომ ვერ უზრუნველყოფს გირაოს ან პატიმრობაზე ნაკლებად მკაცრი და შემზღუდველი ღონისძიების გამოყენება აღკვეთის ღონისძიების მიზნებს. განსაკუთრებით დაუსაბუთებელი და ბუნდოვანია, პატიმრობის გამოყენება თამარ ხაჭაპურიძის მიმართ. მართალია, მოსამართლე განჩინებაში ხაზს უსვამს რომ პატიმრობა არის აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების უკიდურესი ფორმა, თუმცა არაფერს ამბობს იმის თაობაზე თუ რატომ არსებობდა ხაჭაპურიძის მიმართ ამ ღონისძიების გამოყენების საჭიროება.
მოსამართლის მოქმედებებში შესაძლო დისციპლინური გადაცდომის ნიშნები
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, ინციდენტის დროს მოსამართლემ ჩაიდინა შეუფერებელი ქმედება (რაც სავარაუდოდ გამოიხატებოდა მოქალაქის მიმართ შეურაცმყოფელი სიტყვების, გინების გამოყენებაში, საჯარო ადგილას). მნიშვნელოვანია, გამოძიებულ იქნას სისხლის სამართლის კოდექსის 125-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის შესაძლო ჩადენის ფაქტი. აღნიშნულის პარალელურად იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ უნდა განიხილოს და იმსჯელოს, მოსამართლის მხრიდან ხომ არ ჰქონდა ადგილი დისციპლინური გადაცდომის ჩადენის ფაქტს.

The ongoing investigation of an incident occurred in Gonio on 26 August 2016 between the Chairperson of the Tbilisi City Court and Tamar Khachapuridze, the head of one of the non-governmental organisations - “Hope for the Future” - calls into question that the investigation of the incident involving a high official may be conducted in an impartial and objective manner. The accuracy of the qualification of the action committed, the proportionality of expected punishment, the independence and objectiveness of judicial control over the investigation process are in question.
We would like to emphasise how important is the safety and protection of judges from threatening or revenge, in connection with the cases reviewed by them, for the building of the state based on the rule of law. Undoubtedly, if there are any violations with respect to judges, an appropriate response to such violations as provided for by law should be made. However, both the investigation and the court hearing of the case should be directed in such a manner as to avoid any doubts about the adequacy of the evaluation of the committed action, about the objectiveness, impartiality and fairness of the investigation and the court hearing.
It is unfortunate that multiple circumstances have already occurred in the process of investigating the above incident, which cast doubts on the objectiveness of the investigation due to the following circumstances:
- the investigation of the incident involving the judge (the Chairperson of the court) is conducted in one direction only; the investigation failed to study the compliance with law of the actions of the judge during the incident. Despite the fact that the case has been initiated on the basis of the complaint filed by Tamar Khachapuridze in connection with physical assault of her minor child, the investigation of the case in this direction is no longer conducted;
- Tamar Khachapuridze and her spouse have been detained on the ground of urgent necessity; however, the existence of this ground has not been substantiated appropriately;
- The decision delivered by the court on the imposition on Tamar Khachapuridze of imprisonment as a measure of restraint has not been substantiated either;
- The accuracy of qualifying the action indicated by the prosecution and the proportionality of punishment are in question.
Due to the above stated circumstances, the response made to this case may leave the society with an impression of the judicial system (both the investigatory bodies and the judicial authority) having a privileged position, and of considerable inequality and vulnerability of the second party (citizen), involved in the incident, before this system.
The above mentioned does not serve the purpose of increase of confidence of the society in the court, rather it may cast a shade and contribute to the alienation of the society and its negative attitude to the court.
We hope that the investigation of the above case and the court will take into account the above said, will ensure an objective response to this case, will not challenge the principle of equality before law and will not create a precedent tainting the image of investigatory bodies and the judicial authority.
We also hope that the High Council of Justice will show interest in this fact and will fully investigate the incidence, in order to support the correct interpretation and the respect of the principles of independence of courts and inviolability of judges by imposing a disciplinary sanction if there is a possible disciplinary misconduct in the actions of the judge.
In this case, GYLA defends the interests of the accused persons. We would like to draw the attention of the society to all problems that have been identified by now and that are based on the participation of GYLA in investigatory actions and on the evaluation of the case materials and the court decisions:
Time and context of detention
During the incident occurred on 26 August 2016 between the Chairperson of the Tbilisi City Court and the head of a non-governmental organisation, Davit Khachidze, a minor child of Tamar Khachapuridze, received bodily injuries. Tamar Khachapuridze filed a complaint with law enforcement bodies against the judge in connection with bodily injuries; an investigation has been initiated in accordance with Article 125 of the Criminal Code of Georgia (Battery). The participants of the incident have been interrogated in the course of the investigation. The minor child has undergone an expert’s examination due to his injuries.
Problematicity of detention due to urgent necessity
It is undoubtedly proved that the accused stayed in law enforcement bodies for the whole day and actively cooperated with the investigation. Furthermore, they left the investigatory body upon the instruction of an investigator. Hence, detaining Mrs. Khachapuridze and her spouse in four hours after they had left the investigatory body, casts doubts on the impartiality and objectiveness of the investigation.
According to Article 171(3) of the Criminal Procedure Code of Georgia, a person may be detained without a court decision only if there are reasonable grounds to believe that the person committed a crime and the threat of his/her hiding, failure to appear at the court, destruction of information important for the case or commission of a new crime cannot be prevented by means of different, alternative measures that are proportional to the circumstances of an allegedly committed crime and to personal data of the accused. Emphasis should be placed on the circumstance that the legislature specifies the cumulative unity of grounds and does not consider individual elements as admissible probability to detain a person.
In the case of detention due to urgent necessity, the judge should examine at the first hearing if there was a case of urgent necessity and if the procedures provided for by law have been observed. The judgement of the judge regarding this issue contain superficial and ready-made phrases. The judge specifies only legislative norms and speaks about the threat of hiding by the accused and of obstructing in obtaining information; however, the decision of the judge does not contain factual circumstances that caused him/her to believe so. The evaluation of this issue in such a general form cannot be considered as the exercise of judicial control over the necessity and lawfulness of detention on the ground of urgent necessity.
Signs of incomplete and biased investigation
The investigation of the fact of physical assault of the minor which was initiated on the basis of an application of Tamar Khachapuridze was discontinued and the investigation against Tamar Khachapuridze and her spouse was initiated in connection with the crime provided for in Article 365 of the Criminal Code of Georgia (menace or violence during conducting legal proceedings, investigation or defence). Accordingly, it is identified that the investigation developed only in one direction - only circumstances indicated by the judge were investigated, instead of investigating the commission of alleged crime by the judge.
Such an approach of investigation impedes the State to discharge its obligation of conducting the investigation comprehensively and impartially. If, during the ongoing investigation under Article 125 of the Criminal Code of Georgia, the fact of committing another crime was detected, the Prosecutor's Office had to start a separate investigation in this direction without terminating the ongoing investigation under Article 125 on the fact of beating the minor. In this regard, a number of procedural and investigative actions are to be conducted to obtain full information. Such a decision of the Prosecutor's Office shows that the conduct of investigation under Article 125 is not in the interests of the investigation.
Difficulty of qualifying the action
The proper qualification of the action depends on the complete and comprehensive investigation of the circumstances of the case. As there are questions in the case in this regard, it is difficult to evaluate how properly the Prosecutor's Office qualified the action as a crime. As for the use of aggravating circumstances considering the existing qualification, the materials of the case show that the spouse of Tamar Khachapuridze involved himself in the conflict after the relation between the judge and Tamar Khachapuridze tensed. Actions of Kakhaber Khachidze were not directed against the case of the judge or the review of the materials of the case. Hence, Article 365 of the Criminal Code of Georgia may not be applied to the action of Kakhaber Khachidze. Using Article 365 of the Criminal Code of Georgia to qualify the action of Kakhaber Khachidze resulted in the consideration of the action as having been committed in aggravating circumstances. In its turn, the above mentioned results in the aggravation of penalty against Tamar Khachapuridze and her spouse. Group commission of a crime provided for in Article 365, entails the deprivation of liberty from 7 to 10 years, while without aggravating circumstances the said crime is punished by imposing a fine or depriving liberty for a period up to 3 years.
Failure to substantiate the application of imprisonment
The motion submitted by the Prosecutor’s Office on the application of imprisonment as a measure of restraint contains a number of legal inaccuracies; it is not adequately substantiated and the motion on the application of imprisonment is based on hypothetical arguments only. In particular:
- the motion of the Prosecutor's Office specifies that, based on the qualification of the crime charged, the law considers only two types of measures of restraint: bail or imprisonment. The said interpretation of law is not true.
- Possible influence by the accused on witnesses is not substantiated by facts, except oral assumption that a real possibility is created by the fact that the accused may influence witnesses as she is the head of a non-governmental organisation. Such substantiation of possible influence on witnesses is hypothetical and cannot be used for imprisonment as it does not satisfy the standard of proof established by law.
- According to the motion, the application of imprisonment as a measure of restraint is based on the fact that the accused did not accept and sign the detention protocol and the decision on the charges, which indicates that she is going to impede the administration of justice. Signing a decision on charges and, generally, the cooperation with investigative bodies is the right and not the obligation of the accused and the refusal of the accused may not be used against him/her.
Failure to substantiate the judge's decision on the application of imprisonment
On 28 August 2016, the Khelvachauri District Court satisfied the motion of the prosecutor on the application of imprisonment as a measure of restraint against Tamar Khachapuridze. And the request of the prosecutor to apply imprisonment against Kakhaber Khachidze was satisfied partially and bail was imposed on the accused. The Kutaisi Court of Appeals remained the above decision of the court in legal force.
It should be noted that the decision of the court is not substantiated and its content is general and abstract in nature, in particular:
- the court uses ready-made phrases regarding the purposes of applying measures of restraint, without presenting concrete facts and evaluating circumstances individually;
- the judge fully relies on arguments of the prosecution and does not discuss the arguments and indications of the defence. In addition, the decision of the court does not specify the reason why the court has taken into account the arguments of the prosecution and came to such conclusion;
- the decision of the court only generally touches the reasons why the goals of measures of restraint cannot be achieved through less strict and restrictive measures than bail or imprisonment. Especially groundless and obscure is the application of imprisonment to Tamar Khachapuridze. Although, in the decision, the judge highlights that imprisonment is an extreme form of using a measure of restraint, he/she still mentions nothing about the need of using such a measure against Tamar Khachapuridze.
Signs of possible disciplinary misconduct in the actions of the judge
According to the information we have, during the incident, the judge acted inappropriately (presumably expressed in using humiliating words and swearing against the citizen in a public place). It is important that the fact of possible commission of a crime provided for in Article 125 of the Criminal Code of Georgia is investigated. In parallel to this, the High Council of Justice should consider and discuss whether a disciplinary misconduct was committed by the judge or not.