სსიპ საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა უარი განაცხადა ეთერში განეთავსებინა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ მომზადებული სოციალური რეკლამა, რომელიც მიზნად ისახავს მოსახლეობის ინფორმირებას 1984 წელს მიღებული სამართალდარღვევათა კოდექსის ცვლილების საჭიროების თაობაზე. აღნიშნული ნორმატიული აქტი ვერ აკმაყოფილებს სამართლიანი პროცესის მოთხოვნებს და ყოველდღიურად იწვევს არაერთი პირის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევას.
საზოგადოებრივი მაუწყებელი ვალდებულია ეთერში განთავსების მიზნით, დაინტერესებული პირების მიერ წარმოდგენილ სოციალურ რეკლამას უსასყიდლოდ და არადისკრიმინაციულად დაუთმოს 1 საათში, ჯამში, არანაკლებ 60 წამი. ,,მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონის აღნიშნული ნორმის დარღვევის შემთხვევაში, დაინტერესებულ პირს უფლება აქვს მიმართოს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას.
საია საჩივრით მიმართავს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას და მოითხოვს სსიპ საზოგადოებრივ მაუწყებელს დაევალოს სამართალდარღვევათა კოდექსის ცვლილებასთან დაკავშირებული ვიდეო რგოლის სამაუწყებლო ბადეში სოციალური რეკლამის სტატუსით განთავსება.

GYLA addresses the National Communications Commission (GNCC) against the Public Broadcaster
LEPL Public Broadcaster refused to broadcast a social advertisement prepared by the Georgian Young Lawyers' Association which aimed at informing population about the necessity of amending the Administrative Offences Code of Georgia, adopted in 1984. This normative act does not meet the requirements of a fair trial and causes violation of fundamental rights of many individuals on a daily basis.
The Public Broadcaster is obliged to allocate at least 60 seconds per hour free of charge and in the non-discriminatory manner for social advertisements developed by interested persons. In the event of a violation of the Law of Georgia “On Broadcasting”, an interested person is entitled to apply to the Georgian National Communications Commission.
GYLA appeals to the GNCC and requests to order the Public Broadcaster to place the video advertisement related to amendments in the Offenses Code in the broadcasting schedule under the status of a social advertisement.