10 ნოემბერი, 201713:27
საია 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებზე საარჩევნო დავების განხილვის პირველად შედეგებს აქვეყნებს. გაანალიზებული მონაცემების მიხედვით, პირველ ტურზე, კენჭისყრის დღისა და შემდგომ პერიოდში საიას დამკვირვებლების მიერ წარდგენილი საჩივრები ეხებოდა:
- საარჩევნო სუბიექტის წარმომადგენლების მიერ ამომრჩევლების პერსონალური ინფორმაციის დამუშავებას;
- კომისიის წევრების მიერ უფლებამოსილების არასათანადოდ განხორციელებასა და წილისყრის პროცედურების დარღვევებს;
- კენჭისყრის პროცედურებთან დაკავშირებულ დარღვევებს;
- დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვას;
- ხმის დათვლასა და კენჭისყრის შედეგების შეჯამებასთან დაკავშირებულ დარღვევებს.
აღსანიშნავია, რომ არჩევნების დღის შემდგომი პერიოდის საჩივრები ძირითადად საუბნო საარჩევნო კომისიების კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმებში მთელ რიგ უზუსტობებს ეხებოდა, კერძოდ, ამ არჩევნებზეც, კვლავ პრობლემად დარჩა:
- შემაჯამებელი ოქმების არაერთგვაროვანი შევსება;
- ხელმოწერებისა და კომისიის ბეჭდების არ არსებობა;
- დისბალანსი (ნაკლებობა ან მეტობა);
- შესწორების ოქმების კანონმდებლობის დარღვევით შედგენა, რა დროსაც არ ხდებოდა ადმინისტრაციული წარმოების სრულად ჩატარება და საქმესთან დაკავშირებული გარემოებების სრულად გამოკვლევა.

The GYLA releases the initial results of examination of electoral disputes
The GYLA is releasing the initial results of examination of electoral disputes during the 2017 local self-government elections. According to the data we have analyzed, the complaints filed by the GYLA’s observers during the first round – on the polling day and during the post-election period – dealt with the following:
- processing of personal information of voters by representatives of electoral subjects;
- inappropriate exercise of rights and violations of lot-casting procedures by members of election commissions;
- violations related to polling procedures;
- restriction of observers’ rights;
- violations related to vote count and summarization of polling results.
It should be noted that the complaints filed after the Election Day mainly dealt with various inaccuracies in the summary protocols of precinct election commissions (PECs). In particular, the following issues still remained problematic in these elections:
- non-uniform completion of summary protocols;
- absence of signatures and seals of commissions;
- discrepancies in the reconciliation figures (lower or higher number of valid ballot papers);
- drawing up of amendment protocols in violation of the law, at which time administrative proceedings were not conducted in full and circumstances related to the case were not investigated completely.