ბოლო წლების განმავლობაში, საზოგადოება არაერთხელ გახდა ყოფილი პრემიერ-მინისტრის - ბიძინა ივანიშვილის სახელთან დაკავშირებული კომპანიების მიერ, მრავალწლოვანი ხეების გადატანის ფაქტის მომსწრე. აღნიშნული პროცესი კვლავ გრძელდება. პარალელურად, თემისადმი  არსებობს მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი.
საიამ გადაწყვიტა, თვალი მიადევნოს და შეისწავლოს, თუ როგორ ხდებოდა 2015 წლის დეკემბრიდან მოყოლებული დღემდე სხვადასხვა ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ გადაწყვეტილებების მიღება. კერძოდ, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ადმინისტრაციული ორგანოები იცავდნენ თუ არა კანონის მოთხოვნებს. ორგანიზაციამ ამ მიზნით უკვე მიმართა: საქართველოს მთავრობას, სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტოს, აჭარის ა.რ. მთავრობას და აჭარის ა.რ. ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს, ასევე - ბათუმის, ქობულეთის, ხელვაჩაურის და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტებს. საია აგრძელებს თემასთან დაკავშირებით მუშაობას და უახლოეს მომავალში საზოგადოებას დამატებით ინფორმაციას მიაწოდებს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მოუწოდებს ადმინისტრაციულ ორგანოებს, გადაწყვეტილების მიღების დროს იმოქმედონ კანონის ფარგლებში

GYLA to Study the Decisions to Move Trees
Over the recent years public has witnessed many cases where companies affiliated with the name of former Prime Minister Bidzina Ivanishvili moved ancient trees. The process continues today while public interest in the issue is soaring.
GYLA has decided to closely follow and examine how different administrative bodies made decisions authorizing these moves, from December 2015 to present. More specifically, it will look into whether the administrative bodies abided by requirement of the law in the decision-making process. To this end, the organization has already applied to the Government of Georgia, the National Agency of State Property, Ajara A/R Government and the Ministry of Finance and Economy of Ajara A/R, as well as to municipalities of Batumi, Kobuleti, Khelvachauri and Ozurgeti. GYLA continues to work on the matter and it will provide public with additional information in the near future.
The Georgian Young Lawyers’ Association urges administrative bodies to act within constraints of the law during the decision-making process.