2018 წლის 20 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ გამოიტანა გადაწყვეტილება საქმეზე: მაისურაძე საქართველოს წინააღმდეგ. სასამართლომ დადგენილად მიიჩნია საქართველოს მხრიდან კონვენციის მე-2 მუხლის დარღვევა, ვინაიდან სახელმწიფომ გიორგი ტოროშელიძე ვერ უზრუნველყო დროული და ადექვატური მკურნალობით, ასევე, მის გარდაცვალების ფაქტზე არ ჩაატარა ეფექტური გამოძიება. ევროპულ სასამართლოში მომჩივნის ინტერესებს საია და ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული ცენტრი (EHRAC) წარმოადგენენ.
საქმის გარემოებების თანახმად, მომჩივნის, რუსიკო მაისურაძის შვილი, გიორგი ტოროშელიძე 2008 წლის 7 ივლისიდან სასჯელაღსრულების #2 დაწესებულებაში იხდიდა სასჯელს. 2008 წლის 19 დეკემბერს ტოროშელიძეს ტუბერკულოზი დაუდგინდა. დიაგნოზის დადგენისთანავე ციხის ექიმებმა ტესტი დანიშნეს იმ საკითხის გასარკვევად, რამდენად იყო შესაძლებელი პაციენტის მკურნალობა „DOTS“-ის პროგრამით განსაზღვრული მედიკამენტებით. პარალელურად ექიმებმა ტოროშელიძის მკურნალობა ამ პროგრამით დაიწყეს ისე, რომ მათთვის ტესტის შედეგები უცნობი იყო. 2009 წლის თებერვალში ტესტის შედეგებმა აჩვენა, რომ პაციენტის მკურნალობა არ იყო შესაძლებელი „DOTS“-ის პროგრამით. აღნიშნულის შემდეგ ექიმებმა მეორე ტესტი დანიშნეს ამჯერად „DOTS+“-ის პროგრამაში არსებული მეორე ხარისხის მედიკამენტების მიმართ პაციენტის მგრძნობელობის დასადგენად. პირველი ტესტის შედეგების მიუხედავად ექიმებმა ტოროშელიძის მკურნალობა კვლავ „DOTS“-ის პროგრამით განაგრძეს, რამაც მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესება გამოიწვია. 2009 წლის 10 აპრილს ტესტმა აჩვენა, რომ ტოროშელიძის მკურნალობა „DOTS+“-ის პროგრამაში არსებული მეორე ხარისხის მედიკამენტით იყო შესაძლებელი. მიუხედავად ამისა, ექიმებმა ამ პროგრამით პაციენტის მკურნალობა მხოლოდ 2009 წლის 4 მაისს, შედეგების მიღებიდან თითქმის 1 თვის შემდეგ დაიწყეს. ტოროშელიძე 2009 წლის 19 მაისს ფილტვის მასიური ჰემორაგიის დიაგნოზით გარდაიცვალა.
იმავე დღეს გიორგი ტოროშელიძის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით სასჯელაღსრულების სამინისტროს საგამოძიებო დეპარტამენტმა გამოძიება დაიწყო. საგამოძიებო დეპარტამენტმა გამოძიება მალევე შეწყვიტა დანაშაულის ნიშნების არარსებობის მოტივით, მიუთითა რა, რომ ტოროშელიძის სიკვდილი ტუბერკულოზის ბუნებრივი გართულებით იყო გამოწვეული.
წინამდებარე გადაწყვეტილებით ევროპულმა სასამართლომ კონვენციის მე-2 მუხლის მატერიალური ნაწილის დარღვევა დაადგინა და გიორგი ტოროშელიძის გარდაცვალების გამო საქართველო პასუხისმგებელ სახელმწიფოდ ცნო. სასამართლოს განმარტებით, მიუხედავად იმისა, რომ ტოროშელიძეს ტუბერკულოზის დიაგნოზი 2008 წლის 19 დეკემბერს დაუდგინდა, მას ეფექტური მკურნალობა დაახლოებით 4 თვისა და 2 კვირის განმავლობაში არ ჩატარებია. სასამართლოს განმარტებით, ადექვატური მკურნალობის ასეთი ხანგრძლივი დროით დაგვიანება მითუმეტეს იმ პირობებში, როცა დაავადება სწრაფად პროგრესირებადი იყო, არ შეიძლებოდა, გამართლებული ყოფილიყო მედიკამენტების მიმართ მგრძნობელობის დასადგენად დანიშნული ტესტის შედეგების გვიან მიღებით, მითუმეტეს იმ პირობებში, როდესაც შეიძლებოდა აღნიშნული ტესტის უფრო ადრე დანიშვნა. შესაბამისად, სასამართლომ დაადგინა, რომ ტოროშელიძეს ხანგრძლივი დროის განმავლობაში არ ჰქონდა ადექვატური და დროული მკურნალობის მიღების შესაძლებლობა, რამაც საბოლოოდ მისი სიკვდილი გამოიწვია.
მოცემულ საქმეში ასევე დადგინდა კონვენციის მე-2 მუხლის პროცედურული ნაწილის დარღვევა. ევროპული სასამართლოს განმარტებით, მიუხედავად იმისა, რომ ტოროშელიძის გარდაცვალების ფაქტზე გამოძიება დაუყოვნებლივ დაიწყო და დროულად ჩატარდა საგამოძიებო მოქმედებები, გამოძიების ფარგლებში საგამოძიებო დეპარტამენტის მხრიდან დაშვებულ იქნა მნიშვნელოვანი ხარვეზები, კერძოდ,
- საგამოძიებო დეპარტამენტმა სათანადო გამოკვლევის გარეშე დატოვა ის საკითხი, თუ რამდენად იყო შესაძლებელი ექიმების მხრიდან მეორე ხარისხის მედიკამენტების მიმართ მგრძნობელობის ტესტის უფრო ადრეულ ეტაპზე დანიშვნა, მითუმეტეს იმ პირობებში, როცა ტოროშელიძის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ყოველდღიურად უარესდებოდა.
- საგამოძიებო დეპარტამენტმა არ გამოიკვლია, თუ რით იყო განპირობებული „DOTS+“-ის პროგრამით მკურნალობის დაწყება მეორე ტესტის შედეგების მიღებიდან 24 დღის დაგვიანებით.
- იმ პირობებში, როცა საგამოძიებო მოქმედებები სასჯელაღსრულების სამინისტროს საგამოძიებო დეპარტამენტმა აწარმოა - იმავე სამინისტროს უწყებამ, რომლის თანამშრომლებიც იყვნენ სავარაუდოდ პასუხისმგებელნი ტოროშელიძის გარდაცვალებაზე, ინსტიტუციური კავშირი საგამოძიებო ორგანოსა და ინციდენტში მონაწილე პირებს შორის სერიოზულ ეჭვებს აჩენდა ჩატარებული გამოძიების დამოუკიდებლობის მიმართ.
ევროპულმა სასამართლომ საქართველოს მიყენებული მორალური ზიანისთვის მომჩივნის სასარგებლოდ 15000 ევროს გადახდა დააკისრა.
საია აქტიურად დააკვირდება გადაწყვეტილების აღსრულების მიზნით საქართველოს სახელმწიფოს მიერ ინდივიდუალური და ზოგადი ღონისძიებების შესასრულებლად გატარებულ ზომებს.

The European Court finds that Georgia is responsible for the violation of Giorgi Toroshelidze’s right to life
2018-12-26 13:02
On December 20, 2018, the European Court of Human Rights (ECtHR) delivered its judgment in the case of Maisuradze v. Georgia. The Court found violation of art.2 of the Convention by Georgia due to the State’s failure to provide Giorgi Toroshelidze with timely and adequate treatment and conduct effective investigation into his death. The applicant was represented by GYLA and the European Human Rights Advocacy Center before the European Court.
According to the circumstances of the case, son of the applicant, Rusiko Maisuradze had been serving his sentence in prison no.2 since July 7, 2008. On December 19, 2008, Toroshelidze was diagnosed with tuberculosis. Immediately after he was diagnosed, a test was ordered by prison doctors to determine whether the prisoner could have been treated with drugs provided under the DOTS programme. At the same time, he started to undergo the treatment under the DOTS programme pending the outcome of the test. In February 2009, the test results showed that the patient was resistant to the treatment under the DOTS programme. The doctors ordered another test to determine susceptibility of the patient to the second-line drugs under the DOTS+ programme. Notwithstanding the outcome of the first test, Toroshelidze continued to have treatment under the DOTS programme, which worsened his health. On April 10, 2009, the results of the second susceptibility test demonstrated that the disease was responding to the second-line drugs under the DOTS+ program. Nevertheless, the doctors did not start to provide the patient with treatment under this programme until May 4, 2009, almost a month after the test results were known. Toroshelidze died on May 19, 2009, of a massive pulmonary hemorrhage.
The same day, the Investigative Department of the Ministry of Corrections opened an investigation into the death of Giorgi Toroshelidze. Soon it terminated the investigation on account of the absence of a crime, indicating that Toroshelidze had died of a natural complication of tuberculosis.
In its judgment the ECtHR found violation of substantive limb of art.2 of the Convention and held that the respondent State was responsible for the death of Giorgi Toroshelidze. According to the Court, even though Toroshelidze was diagnosed with tuberculosis on December 19, 2008, he did not receive effective treatment for the disease for about four months and two weeks. The Court held that such a lengthy delay while the disease was progressing swiftly could not be justified by the late receipt of the results of the drug susceptibility test, especially since the test could have been ordered earlier. The Court subsequently found that Toroshelidze was deprived of effective medication for a prolonged period of time, which eventually led to his death.
The Court also found violation of procedural limb of art.2 of the Convention. It clarified that even though the investigation into Toroshelidze’s death was opened immediately and investigative actions were performed in a timely manner, the Investigative Department made several important errors:
- It did not make genuine attempt to find out whether it was possible to order the second susceptibility test earlier, especially given that Toroshelidze’s health was deteriorating on a daily basis;
- The Investigative Department did not inquire into the reasons behind the delay of 24 days in starting the treatment under the DOTS+ programme, after the results of the second susceptibility test were obtained.
- While the investigative measures were implemented by the Investigative Department operating under the very same Ministry whose employees were implicated in the death of Toroshelidze, the institutional connection between the investigative authorities and the persons involved in the incident raised serious suspicions about independence of the investigation.
The European Court awarded the applicant EUR 15 000 in respect of non-pecuniary damage.
GYLA will be actively observing any individual and general measures that the Government of Georgia will take for execution of the judgment of the Court.