საქართველოს პარლამენტი დაჩქარებული წესით განიხილავს საქართველოს მთავრობის ინიცირებულ კანონპროექტს, რომლიც ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესატან ცვლილებებს შეეხება. სხვა საკითხებთან ერთად, წარდგენილი პროექტით ზუსტდება ადმინისტრაციული დაკავების ვადები. კერძოდ, არასამუშაო დროს ადმინისტრაციული წესით დაკავების ვადა განისაზღვრება 48 საათით. როგორც განმარტებით ბარათშია მითითებული, ამ ცვლილების განხორციელების საჭიროება წარმოშვა ვადის გამოთვლასთან დაკავშირებით პრაქტიკაში არსებულმა პრობლემებმა.
საია მიიჩნევს, რომ დროის დაკონკრეტებამ შესაძლოა, მართლაც აღმოფხვრას ვადის გამოთვლასთან დაკავშირებული სირთულეები, თუმცა, წარდგენილი ცვლილებებით კვალავ შენარჩუნებულია სამუშაო და არასამუშაო დროს დაკავების განსხვავებული ვადები,[1] რასაც არ აქვს შესაბამისი ლეგიტიმური მიზანი. ამასთან, იმ პირობებში, როდესაც არ არსებობს ადმინისტრაციული დაკავების, როგორც კონსტიტუციით გარანტირებულ თავისუფლებაში ინტენსიური ჩარევის კანონიერების შემოწმების ეფექტური მექანიზმი (ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის განხილვისას არ ხდება ადმინისტრაციული დაკავების კანონიერების შემოწმება[2]), ვფიქრობთ, რომ ადმინისტრაციული დაკავების არსებული ფორმით შენარჩუნება გაუმართლებელია.
საია მიიჩნევს, რომ ყოველი მცდელობა, რომელიც საბჭოთა პერიოდიდან შემორჩენილი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ფრაგმენტულ შესწორებას ისახავს მიზნად, არის ფუჭი და ვერ უზრუნველყოფს მის გარდაქმნას იმგვარად, რომ სრულად აღმოიფხვრას ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის არაკონსტიტუციური გამოყენება. ამიტომ, მნიშვნელოვანია, დროულად განხორციელდეს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის რეფორმა და გადაიხედოს არამხოლოდ ადმინისტრაციული დაკავების მარეგულირებელი ნორმები, არამედ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობა სრულად.
საია მიმართავს საქართველოს მთავრობასა და პარლამენტს, დააჩქარონ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის რეფორმის განხორციელება, რადგან ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის არსებული ფორმით მოქმედება იწვევს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების და საქართველოს მიერ ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების დარღვევას.
[1] საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 247-ე მუხლის თანახმად, თუ დაკავების ვადა არ ემთხვევა არასამუშაო დროს, დაკავების მაქსიმალური ვადა განისაზღვრება 12 საათით.

The Parliament of Georgia is reviewing a draft law on amendments to the Code of Administrative Offences, which was initiated by the Government of Georgia, in an accelerated manner. Together with other changes, the proposed draft law specifies the periods of administrative detention. In particular, it limits the period of administrative detention in a non-working time to 48 hours. As indicated in the explanatory note, this change was made necessary by practical problems related to the calculation of the detention period.
The GYLA believes that specification of time might really eliminate difficulties related to the calculation of detention periods, although the proposed amendments still provide for different periods of detention in working and non-working time [1], which does not have a legitimate goal. In addition, in a situation where there is no effective mechanism for verifying the lawfulness of administrative detention as an intensive interference with constitutionally guaranteed freedom (the lawfulness of administrative detention is not verified during review of cases of administrative offences [2]), we believe that retaining administrative detention in the current form is unjustified.
The GYLA believes that every attempt aimed to make fragmentary amendments to the Code of Administrative Offences, which is a leftover from the Soviet period, is futile and is going to fail to ensure its transformation in a way that will fully eliminate unconstitutional use of the legislation on administrative offences. For this reason, it is important to reform the legislation on administrative offences in a timely manner and to revise not only the norms regulating administrative detention but also the entire legislation on administrative offences.
The GYLA calls upon the Government and Parliament of Georgia to accelerate the reform of the legislation on administrative offences, because the existence of the Code of Administrative Offences in the current form causes violations of fundamental human rights and failure to fulfill Georgia’s international commitments.
[1] According to the Code of Administrative Offences of Georgia, if the period of detention does not coincide with non-working time, the administrative offender may not be kept under detention for more than 12 hours.