2014 წლის 17 სექტემბერს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ და ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულმა ცენტრმა (EHRAC) კახაბერ თედლიაშვილის ოჯახის წევრების (კ. თედლიაშვილის მშობლები და არასრულწლოვანი შვილი) სახელით საჩივრით „თედლიაშვილი და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს მიმართეს. აღნიშნულ საჩივართან დაკავშირებით 2015 წლის 24 ნოემბერს ევროპულმა სასამართლომ გამოიტანა განჩინება, რომელიც ამავე სასამართლოს ვებ-გვერდზე 2015 წლის 17 დეკემბერს გამოქვეყნდა. საქართველოს მთავრობის მიერ წარდგენილი პოზიციის (ცალმხრივი დეკლარაცია) საფუძველზე ევროპულმა სასამართლომ მიღებული განჩინებით[1] განსახილველ საქმეთა ნუსხიდან ამორიცხა საჩივარი „თედლიაშვილი და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“.
მოცემული საჩივარი შეეხებოდა 2011 წლის 30 აპრილს სასჯელაღსრულების #6 დაწესებულებაში პატიმრის, კახაბერ თედლიაშვილის გარდაცვალების ფაქტს. ამავე დაწესებულების თანამშრომლებმა იგი სამარტოო საკანში ჩამომხრჩვალი იპოვეს. #6 დაწესებულებაში ყოფნის პერიოდში კ. თედლიაშვილი სისტემატურად განიცდიდა არასათანადო მოპყრობასა და მუქარას ციხის თანამშრომლების მხრიდან. კ. თედლიაშვილი თავის წერილებში, რომელთა ადრესატები შესაბამისი სახელმწიფო ორგანოები იყვნენ, პირდაპირ ამხელდა #6 დაწესებულების რამდენიმე თანამშრომელს მის მიმართ განხორციელებულ ზეწოლაში და მისი ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის დასაცავად რელევანტური უწყებებიდან სათანადო ზომების მიღებას ითხოვდა. შესაბამისად, სახელმწიფო უწყებებს ჰქონდათ საკმარისი ინფორმაცია კ. თედლიაშვილის მიმართ არსებული რეალური საფრთხეების თაობაზე, თუმცა, მათ არ მიიღეს საჭირო ზომები პატიმრის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად.
ამასთან წარდგენილ საჩივარში ვდავობდით, რომ კ. თედლიაშვილის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით საგამოძიებო ორგანოების მიერ ნაწარმოები გამოძიება არ იყო ეფექტური. აღნიშნულ საქმეზე გამოძიება დღემდე გრძელდება, თუმცა, მიმდინარე გამოძიებაში მომჩივნები არ არიან ეფექტურად ჩართულები, კერძოდ, მათ არ გააჩნიათ დაზარალებულის სტატუსი, ასევე, არაერთი მოთხოვნის მიუხედავად მათ არ მიეწოდებათ ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ.
ევროპულ სასამართლოში წარდგენილ საჩივარში საია სასამართლოსგან მომჩივნების მიმართ კონვენციის მე-2 (სიცოცხლის უფლება) და მე-13 (უფლება სამართლებრივი დაცვის ეფექტიან საშუალებაზე) მუხლების დარღვევის დადგენას ითხოვდა.
2015 წლის 8 აპრილს საქართველოს მთავრობამ აღნიშნულ საქმეზე ცალმხრივი დეკლარაცია წარადგინა. საქართველოს მთავრობამ წარდგენილი ცალმხრივი დეკლარაციის თანახმად აღიარა კონვენციის მე-2 მუხლის პროცედურული ნაწილის დარღვევა მომჩივნებთან მიმართებით კ. თედლიაშვილის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში დაშვებული ხარვეზების გამო.
წარდგენილი ცალმხრივი დეკლარაციის ფარგლებში საქართველოს მთავრობამ აიღო ვალდებულება, უზრუნველყოს მიმდინარე გამოძიების ეფექტურად წარმართვა კომპეტენტური მაღალი რანგის პროკურორის ზედამხედველობითა და ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილი კრიტერიუმების შესაბამისად. ამასთან, მთავრობის ცალმხრივი დეკლარაციის თანახმად სხვა საკითხებთან ერთად, მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში უნდა დადგინდეს, შესაბამისმა ორგანოებმა დროულად გაატარეს თუ არა ყველა საჭირო ზომა კახაბერ თედლიაშვილის სიცოცხლისა და კეთილდღეობის უზრუნველსაყოფად. ევროპული სასამართლოს მიერ მიღებული განჩინებით საქართველოს მთავრობას მომჩივანთა სასარგებლოდ კომპენსაციის სახით 10 000 ევროს გადახდა დაეკისრა.
საქართველოს სახელმწიფოს მიერ ცალმხრივი დეკლარაციის პირობების შეუსრულებლობის შემთხვევაში, საჩივარი ევროპული სასამართლოს განსახილველ საქმეთა სიაში აღდგება. ვიმედოვნებთ, რომ გამოძიება ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილი კრიტერიუმების შესაბამისად წარიმართება და მომჩივნები ეფექტურად იქნებიან ჩართულნი მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში. საია, როგორც მომჩივანთა წარმომადგენელი, გამოძიების მიმდინარეობას აქტიურად დააკვირდება.

On September 17, 2014, Georgian Young Lawyers’ Association and the European Human Rights Advocacy Center lodged a case Tedliashvili and others v Georgia in the European Court of Human Rights on behalf of Kakhaber Tedliashvili’s family members (his parents and a small daughter). On November 24, 2015, the European Court delivered its judgment, published on its website on December 17, 2015. Based on a unilateral declaration made by the Government of Georgia, the European Court stuck the case Tedliashvili and others v Georgia out of the list of cases of the court.
The application was lodged in relation to the death of Kakhaber Tedliashvili on April 20, 2011, in Rustavi prison no.6. He was discovered hanged by the prison workers in the solitary confinement cell. During his time in prison no.6, K.Tedliashvili was subjected to systematic ill-treatment and threats by the prison workers. In his letters to relevant state authorities, K.Tedliashvili directly implicated several workers of prison no.6 in harassment and demanded adequate actions to protect his health and life. State authorities had sufficient information about threats that K.Tedliashvili was facing but they failed to take adequate measures to protect safety of the prisoner.
We also argued that investigative authorities performed ineffective investigation into the death of K.Tedliashvili. It is an ongoing investigation but effective participation of the applicants is not ensured. In particular, they were not granted the status of victim and have not been provided with information about the status of the investigation despite their many requests.
In the application GYLA argued violation of Art.2 (right to life) and Art.13 (right to effective legal remedies).
On April 8, 2015, the Government of Georgia made unilateral declaration, acknowledging violation of procedural limb of Art.2 against the applicants on the account of deficiencies identified in the course of the investigation into the death of K.Tedliashvili.
With its unilateral declaration, the Government of Georgia undertook an obligation to ensure the effectiveness of the ongoing investigation into the applicants’ allegations under close scrutiny by a competent high-ranking prosecutor and in full compliance with the principles established by the Court in order to ascertain, amongst other things, whether the relevant authorities took all necessary measures and in good time aimed at securing Mr. Tedliashvili’s life and well-being in prison. The Government undertook to pay the total sum of 10 000 Euros to the applicants for compensation.
The application could be returned to the Court if the Government failed to comply with the terms of its unilateral declaration. We remain hopeful that the investigation will be performed in abidance by the Court’s criteria and the applicants will be effectively engaged in the investigation. As a representative of the applicants, GYLA will actively monitor the course of the investigation.