კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის 24 მარტს ჩატარებულ მოსამართლეთა XXXII კონფერენციაზე განვითარებულ მოვლენებს და საბჭოს წევრებად გავლენიანი მოსამართლეების - ლევან თევზაძის, ვასილ მშვენიერაძის და ნიკოლოზ მარსაგიშვილის ხელახლა არჩევას ეხმიანება. როგორც მოსალოდნელი იყო, მოსამართლეთა გავლენიანმა ჯგუფმა კონფერენცია ევროკომისიის მიერ მოთხოვნილი კეთილსინდისიერების შემოწმების იდეისა და ინდივიდუალური მოსამართლეების დისკრედიტაციისთვის გამოიყენა. ამასთან, კვლავ გაგრძელდა, მნიშვნელოვან მენეჯერულ თანამდებობებზე კლანის წევრების როტაცია.
კონფერენციაზე პირველ საკითხად მოსამართლეთა კეთილსინდისიერების შემოწმებაზე ევროკომისიის რეკომენდაცია განიხილეს. გავლენიანმა ჯგუფმა,1 დამსწრე მოსამართლეებს რეკომენდაციის შესახებ არასწორი ინფორმაცია მიაწოდა. კერძოდ, კლანმა კეთილსინდისიერების შემოწმების მექანიზმის გამოყენება მთელი სასამართლო კორპუსის წმენდის იდეად შეაფასა. სინამდვილეში, რეკომენდაცია მოსამართლეთა კონკრეტული ჯგუფის, საბჭოს წევრების, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების და სასამართლოს თავმჯდომარეების კეთილსინდისიერების გადამოწმებას გულისხმობს და მისი მიზანი დამოუკიდებელი სასამართლოს ფორმირებაა.
გავლენიანმა ჯგუფმა შეკრებილ მოსამართლეებს ასევე მოუწოდა, მხარი დაეჭირათ უზენაესი სასამართლოს პლენუმის მიერ 2024 წლის 11 მარტს გამოქვეყნებული მიმართვისთვის, რომელიც, კეთილსინდისიერების შემოწმების მექანიზმის შექმნის იდეას უპირისპირდებოდა.2 გამოსვლები იმ მოსამართლეებზე თავდასხმასაც ისახავდა მიზნად, რომლებმაც კეთილსინდისიერების შემოწმების მექანიზმზე წინა დღეებში კლანის საპირისპირო მოსაზრებები გამოთქვეს. კონფერენციაზე განსხვავებული აზრი კვლავ არ დაფიქსირებულა და დამსწრე მოსამართლეების უმრავლესობამ მხარი დაუჭირა ამ მოწოდებას.
დღის წესრიგით გათვალისწინებული მეორე მნიშვნელოვანი საკითხი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრებისა და მდივნის არჩევა იყო. საბჭოს მდივანს - ნიკოლოზ მარსაგიშვილს საბჭოს წევრის უფლებამოსილების ვადა გასდიოდა, ხოლო დანარჩენი წევრების ვაკანსია მას შემდეგ გაჩნდა, რაც ორმა მოსამართლე წევრმა, პაატა სილაგაძემ და ბადრი შონიამ, უზენაესი სასამართლოს ვაკანტურ
თანამდებობებზე გამოცხადებულ კონკურსში მონაწილეობის გამო უარი თქვეს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობაზე. ამით გაგრძელდა საბჭოს წევრების მიერ უფლებამოსილების ვადაზე ადრე შეწყვეტის ბუნდოვანი პრაქტიკა.3
სამწუხაროა, რომ საბჭოს წევრების არჩევამ კვლავ არაკონკურენტულ გარემოში ჩაიარა და მოსამართლეთა კონფერენცია მართლმსაჯულების გაუმჯობესების და ევროკავშირში ინტეგრაციის იდეის საწინააღმდეგოდ იქნა გამოყენებული. ამასთანავე, კანდიდატებს არ წარმოუდგენიათ თავიანთი ხედვები მართლმსაჯულების სისტემაში არსებულ მდგომარეობასთან და გამოწვევებთან დაკავშირებით. გარდა ამისა, გაგრძელდა მენეჯერულ თანამდებობებზე მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის წევრების დანიშვნა. კენჭისყრაში მონაწილე 292 მოსამართლიდან ლევან თევზაძეს4 ხმა მისცა - 279-მა, ვასილ მშვენიერაძეს5 - 281-მა, ხოლო ნიკოლოზ მარსაგიშვილს6 - 284-მა. ეს უკანასკნელი კონფერენციამ განმეორებით აირჩია საბჭოს მდივნად, მიუხედავად იმისა, რომ მისი მდივნობის პერიოდში საბჭოში გამჭვირვალობის კუთხით მდგომარეობა მკვეთრად გაუარესდა. საყურადღებოა, რომ სამივე მათგანი სხვადასხვა დროს იყო საბჭოს წევრი და ამასთანავე, წლებია მართლმსაჯულების სისტემაში მნიშვნელოვან მენეჯერულ პოზიციებს იკავებენ.
საბჭოში მოსამართლე წევრების არჩევის პროცესზე დაკვირვება აჩვენებს, რომ ამ უწყებაში მოხვედრის შესაძლებლობა, როგორც წესი, მხოლოდ მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის წარმომადგენლებს, ან მათი ნდობით აღჭურვილ პირებს აქვთ. ხოლო კლანი, მათ შორის, არასწორი ინფორმაციის გავრცელებით, ცდილობს მთელი სასამართლო სისტემის მხარდაჭერის მოპოვებას, რაც ხელს უწყობს ისედაც ფესვგადგმული არაფორმალური იერარქიის კიდევ უფრო განმტკიცებას.
მოსამართლეთა კონფერენცია სამოსამართლო თვითმმართველობის მნიშვნელოვანი ფორმატია, სადაც სასამართლოს ირგვლივ პროფესიული დისკუსია, აზრთა სხვადასხვაობა და არგუმენტირებული მსჯელობა უნდა
წარიმართოს. სამწუხაროდ, უკვე წლებია იგი ემსახურება არა მართლმსაჯულების სისტემაში სიტუაციის გაუმჯობესებას, არამედ მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის ინტერესების გაძლიერებას. როგორც წესი, კონფერენციაზე დამსწრე მოსამართლეები ავტომატურად აძლევენ ხმას კონკრეტულ პოზიციებზე წარმოდგენილ კანდიდატებს.
სამწუხაროდ, 24 მარტს კიდევ ერთხელ ნათლად დადასტურდა, რომ მოსამართლეთა კონფერენცია არა სასამართლოს ინტერესების დაცვასა და ინდივიდუალური მოსამართლის გაძლიერებას, არამედ მოჩვენებითი ერთიანობის დემონსტრირებას ისახავდა მიზნად, რის უკანაც სასამართლო კლანი და ხელისუფლების ინტერესი დგას.
1 ნინო ქადაგიძემ, ლევან მურუსიძემ, გიორგი მიქაუტაძემ, ლავრენტი მაღლაკელიძემ და დიმიტრი გვრიტიშვილმა.
2 უზენაესი სასამართლოს პლენუმის განცხადება, უზენაესი სასამართლოს ვებგვერდი, 2024 წლის 11 მარტი, ხელმისაწვდომია: https://www.supremecourt.ge/ka/news/gantskhadeba, განახლებულია: 25.03.24
3 კანონმდებლობა კანდიდატისთვის, რომელიც ასევე საბჭოს წევრია, მხოლოდ კონკურსში ჩართულობიდან (კანდიდატების შეფასება, ხმის მიცემა, გასაუბრებაში მონაწილეობა) ჩამოშორებას ითვალისწინებს. იხ. „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 341-ე მუხლის მე-16 პუნქტი.
4 საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო, ლევან თევზაძე, ხელმისაწვდომია: http://hcoj.gov.ge/ka/%E1%83%9A%E1%83%94%E1%83%95%E1%83%90%E1%83%9C-%E1%83%97%E1%83%94%E1%83%95%E1%83%96%E1%83%90%E1%83%AB%E1%83%943.html , განახლებულია 26.03.24.
5 თბილისის საქალაქო სასამართლო, ვასილ მშვენიერაძე, ხელმისაწვდომია: https://tcc.court.ge/Justice/Details/226, განახლებულია: 26.03.24.

The Coalition for Independent and Transparent Judiciary reacts to the developments at the XXXII Conference of Judges held on March 24th, including the re-election of influential judges - Levan Tevzadze, Vasil Mshvenieradze, and Nikoloz Marsagishvili as members of the Council. As anticipated, the influential group of judges used the conference as an instrument to undermine the idea of integrity checks advocated by the European Commission and discredit individual judges. At the same time, the rotation of Clan members in key managerial positions persisted.
The first topic discussed by the Conference was the European Commission's recommendation regarding integrity checks of judges. The influential group1 provided misleading information about this recommendation to the judges in attendance. The Clan assessed the integrity check mechanism as a mechanism for purging the entire judiciary. In reality, the recommendation involves verifying the integrity of a specific group of judges: the Council members, Supreme Court judges, and court presidents. The purpose of integrity checks is the formation of independent courts.
The influential group further urged attending judges to endorse a statement issued by the Supreme Court Plenum on March 11, 2024, which opposes the introduction of the integrity checks mechanism.2 The speeches also targeted judges who had previously publicly disagreed with the Clan's position on integrity checks. Once again, no dissenting opinion was expressed at the conference, and the majority of judges present supported the statement.
The second significant item on the agenda was the election of members and the Secretary of the High Council of Justice. The term of Council Secretary Nikoloz Marsagishvili was ending, and the positions of two members, Paata Silagadze and Badri Shonia, had to be filled after they left their positions to participate in the competition announced for the vacant positions of the Supreme Court. This resignation reinforces the unclear practice of premature termination of the office of Council members.3
It is regrettable that the election of Council members occurred in a non-competitive environment, and that the Judicial Conference was used to undermine the idea of improving the judiciary and the country’s integration with the European Union. Furthermore, the candidates did not present their views regarding the current situation and challenges in the justice system. Additionally, the trend of appointing members of the influential group of judges to managerial positions was reinforced. Out of 292 judges participating in the voting, 279 voted for Levan Tevzadze,4 281 for Vasil Mshvenieradze,5 and 284 for Nikoloz Marsagishvili.6 The latter was re-elected by the Conference as the Council Secretary, even though the state of transparency in the Council deteriorated sharply during his tenure as a secretary. Notably, all
three individuals have served as members of the Council at various times and have held significant managerial positions within the justice system for several years.
The monitoring of elections of judge members to the Council has revealed that only representatives of the influential group of judges or individuals trusted by them have a chance of joining this body. Moreover, the Clan, through misinformation, seeks to garner support from the entire judicial system, thereby reinforcing the already established informal hierarchy.
The Conference of Judges is an important format of judicial self-governance, where professional discussion takes place and diverse opinions and arguments are exchanged. Regrettably, for years, the Conference has not contributed to improvements in the justice system but rather to strengthening the interests of the influential group of judges. Typically, judges attending the Conference automatically vote for candidates nominated for specific positions.
Unfortunately, March 24 once again demonstrated that the Judges' Conference was not intended to protect the interests of the judiciary and empower individual judges. Instead, it was aimed at showcasing an illusory unity concealing the interests of the Judicial Clan and the government.
1 Nino Kadagidze, Levan Murusidze, Giorgi Mikautadze, Lavrenti Maghlakelidze and Dimitri Gvritishvili.
2 Supreme Court Plenum Statement, Supreme Court website, 11 March 2024, available at: https://www.supremecourt.ge/ka/news/gantskhadeba (Acessed:25.03.24)
3 According to Paragraph 16 of Article 341 of the Organic Law of Georgia "On Common Courts," the legislation stipulates that a candidate who is also a member of the Council should not take part in the candidate assessment (including the evaluation of candidates, voting, and participation in interviews).
4 The High Council of Justice, Levan Tevzadze, available at: https://shorturl.at/xyFGL (Accessed: 26.03.24).
5 Tbilisi City Court, Vasil Mshvenieradze, available at: https://tcc.court.ge/Justice/Details/226 (Accessed:26.03.24).
6 The High Council of Justice, Nikoloz Marsagishvili, available at: https://shorturl.at/pqvzN (Accessed: 16.03.24).