07 ივნისი, 202420:56
მოძრაობა „თავისუფლებისთვის“ წევრ ნიკო მანაგაძეს, რომელმაც 8 ივნისს ირაკლი კობახიძის ლექციის პარალელურად დაანონსა საპროტესტო აქცია, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პირველ კორპუსთან ჯგუფურად  დაესხნენ  თავს და ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
რუსული კანონის ინიცირებიდან დღემდე თითქმის ყოველდღიურობად იქცა კანონის მოწინააღმდეგე აქტივისტების და სტუდენტების განსხვავებული აზრის გამო დევნა და  ფიზიკური ანგარიშსწორება.
აქტივისტების წინააღმდეგ წარსულში ჩადენილ დანაშაულებზე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს და სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის არაეფექტიანი რეაგირება ახალისებს მოძალადე ჯგუფების მიერ ჩადენილ დანაშაულებს. იმის გათვალიიწნებით, რომ ნიკო მანაგაძეზე თავდასხმა მოხდა საჯარო სივრცეში, ფაქტს შეესწრო არაერთი მოწმე, ადგილზე კი განთავსებულია ვიდეო კამერები, ვიმედოვნებთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო ამჯერად მაინც მოახდენს შესაძლო დანაშაულის ჩამდენ პირთა იდენტიფიცრებას.
Მოვუწოდებთ
Სამართალდამცავ ორგანოებს:
ჯეროვნად განახორციელონ საკუთარი უფლებამოსილება, სწორი კვალიფიკაციითა და მიმდინარე ეფექტიანი გამოძიებით დროულად გამოკვეთონ დანაშაულის შესაძლო ჩამდენი პირები.
მიიღონ 8 ივნისს, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან დაანონსებულ აქციაზე ძალადობისა და მშვიდობიანი დემოსტრანტების უფლებების დარღვევის პრევენციისთვის ადეკვატური ზომები.
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციას:
დაიცვას სტუდენტების მშვიდობიანი შეკრების უფლება, მიიღოს ზომები მათი უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად და საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში რეაგირება მოახდინოს სტუდენტების უფლებების დარღვევის ფაქტებზე.

On June 7, 2024, Niko Managadze, a member of the student movement "For Freedom", who announced a protest gathering on June 8 at the same time as Irakli Kobakhidze's lecture, was attacked and physically assaulted by a group near the first building of Tbilisi State University.
Since the initiation of the Russian law until now, physical attacks and persecution of activists and students opposing the law for their dissent have become almost a daily occurrence.
The ineffective response of the Ministry of Internal Affairs and the Special Investigation Service to the crimes committed against the activists in the past has an invigorating effect on the crimes committed by the violent groups. Considering that the attack on Niko Managadze took place in a public space, the fact was witnessed by many, and there are video cameras at the scene, we hope that the Ministry of Internal Affairs will at least this time identify the perpetrators of the crime.
We call on
Law enforcement authorities:
To exercise their authority effectively, to identify the possible perpetrators of the crime in a timely and efficient manner with the correct legal qualifications.
To take adequate measures for the prevention of violence and violations of the rights of peaceful demonstrators at the gathering announced at Tbilisi State University on June 8.
The administration of Tbilisi State University:
To protect the right of peaceful assembly of students, to take measures to ensure their safety and to respond to the facts of violation of students' rights within the scope of their competence.