18 ნოემბერი, 202322:05
Როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, რაჭის მოსახლეობა, მათი მხარდამჭერები და მოძრაობა „რიონის ხეობის გადარჩენისთვის“ დავით ხიდაშელისთვის რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონში 97 000 ჰექტარ ტყეზე 49-წლიანი ლიცენციის სრულად გაუქმებას მოითხოვს. 2023 წლის 27 სექტემბრიდან მათ ონში, მერიის წინ, კარავი გაშალეს. Როგორც აქციის ორგანიზატორების პოზიციიდან ირკვევა, დაახლოებით 2 თვის უშედეგო პროტესტის შემდეგ, მათ გადაწყვიტეს, იგივე კარავი თბილისში, გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს (შემდეგში ‘სამინისტრო’)  შენობის წინ, გადმოეტანათ და უკვე აღმასრულებელი ხელისუფლების შესაბამისი ორგანოს წინ განეგრძოთ საპროტესტო აქცია რაჭის ტყეების გასხვისების ლიცენზიის გაუქმების მოთხოვნით. Ამ აქციამ თბილისში დღეს, 18 ნოემბერს, გადაინაცვლა, კერძოდ, ამჟამად. Სამინისტროსთან ასეულობით ადამიანია შეკრებილი
Როგორც საჯაროდ გავრცელებული წყაროებიდან ირკვევა, სამინისტროსთან ვითარება რამდენჯერმე დაიძაბა, რაც გამოიხატა შემდეგ ფაქტებში: აქციის მონაწილეებმა ვერ შეძლეს სამინისტროს მთავარი შესასვლელიდან ეზოში შესვლა. ეზოში შესვლის მიზანს კარვის გაშლა და მშვიდობიანი აქციის გამართვა წარმოადგენდა, ხოლო, პოლიციის მიერ აღნიშნულზე წინააღმდეგობის გაწევის შემდეგ, პროტესტის მონაწილეებმა სამინისტროს ღობესთან გადაწყვიტეს კარვის გაშლა. Თუმცა, ამავე პერიოდში, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აქციის მონაწილეების ადმინისტრაციული წესით დაკავება დაიწყო.  Კერძოდ, Შინაგან საქმეთა სამინისტროს ბოლო ინფორმაციით, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების საფუძველზე ადმინისტრაციული წესით დაკავებულია 13 პირი. Აღსანიშნავია, რომ აქციაზე შსს-მ დააკავა, არა, მხოლოდ, აქციის მონაწილეები, არამედ, აქციის ორგანიზატორები, კერძოდ, გარემოს დაცვის სამინისტროსთან აქციაზე დაკავებულია ვარლამ გოლეთიანი, ასევე, ნუგზარ გოდოლაძე და გელა ქეთელაური. ადმინისტრაციული წესით დაკავებულ პირთა რიგებში აღმოჩნდა, ასევე, მედიის წარმომადგენელიც. Კერძოდ, დაკავებულია “მაუწყებლის” ჟურნალისტი რატი რატიანი, რომელიც აქციის მიმდინარეობის დროს პროფესიულ საქმიანობას ასრულებდა.
განვითარებული მოვლენები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ სახელმწიფო შეკრების თავისუფლებას მომეტებულად ზღუდავს, აღნიშნულს კი იგი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის საფუძველზე აკეთებს. Სამინისტროსთან მიმდინარე პროტესტის დროს პოლიციელებს უნდა მიეცათ აქციის მონაწილეებისთვის კარვის დადგმის შესაძლებლობა. Საქართველოს კანონმდებლობა, საკონსტიტუციო თუ საერთო სასამართლოების პრაქტიკა იცავს კარვის დადგმის უფლებას, როგორც შეკრების თავისუფლებით დაცულ სფეროს. Კერძოდ, დადგენილი პრაქტიკით, ,,შეკრებებისა და მანიფესტაციების უფლება მოიცავს შეკრების გამართვის ადგილის, დროისა, ფორმისა და შინაარსის არჩევის უფლებას, რაც შესაძლებლად მიიჩნევს დროებითი კონსტრუქციების განთავსების შესაძლებლობას“. Მოცემულ შემთხვევის ირვლივ არსებული გარემოებების, მათ შორის, სამინისტროს ადგილმდებარეობის, არასმუშაო დღისა და დროის, გათვალისწინებით, ბუნდოვანია ის ლეგიტიმური მიზანი,, რომელიც გაამართლებდა ძირითად უფლებაში ჩარევას, კერძოდ, აქციის მონაწილეებისთვის კარვის დადგმის უფლების რეალიზების შეზღუდვას, როგორც სამინისტროს ეზოში, ასევე, მის გარეთ, ასევე, აქციის ორგანიზატორების / ჟურნალისტების დაკავებას.  საჯაროდ გავრცელებული წყაროების მიხედვით, ასევე, ვერ იქნა დადასტურებული ჩარევის აუცილებლობა, რაც გაამართლებდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლების ქმედებას, (1) არ მიეცათ აქციის მონაწილეებისთვის კარვის დადგმის უფლება; (2) საპროტესტო აქციის მუხტის სავარაუდო შესუსტების და საზოგადოების ინფორმირებულობის შეზღუდვის მიზნით კი, განეხორციელებინათ აქციის ორგანიზატორების / ჟურნალისტის დაკავება. Ამასთან კავშირში, აღსანიშნავია, რომ Გამოხატვის თავისუფლებისთვის მსუსხავი ეფექტის მქონეა, და, მედიათავისუფლების ეკოსისტემის გაუარესების კიდევ ერთი მაჩვენებელია აქციების დროს ჟურნალისტების დაკავების მავნე პრაქტიკა. Აღნიშნულს ადგილი 2023 წელს უკვე არაერთხელ ჰქონდა. Მედიის წარმომადგენლის დაკავება, როდესაც ის ახორციელებს ჟურნალისტურ საქმიანობას, წარმოადგენს ჟურნალისტური საქმიანობის შეგნებული შეფერხების / ხელშეშლის პრაქტიკას და სისხლის სამართლის დანაშაულს.
- დაიცვას საქართველოს კონსტიტუციითა და შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონით დადგენილი მოთხოვნები; მისცეს აქციის მონაწილეებს კარვის დადგმის და მშვიდობიანი პროტესტის გაგრძელების შესაძლებლობა;
- დაუყოვნებლივ გათავისუფლდნენ ადმინისტრაციული წესით დაკავებული პირები;
-თავი შეიკავოს მედიის საქმიანობაში უკანონოდ ჩარევისგან და დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს დაკავებული ჟურნალისტი.
სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს:
- დროულად შეისწავლოს მედიის წარმომადგენლების პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის ფაქტები  და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება.

As it is known to the public, the residents of Racha, their supporters and the movement "For Saving the Rioni Valley" demand the full cancellation of the 49-year license for Davit Khidasheli on 97,000 hectares of forest in the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region. From September 27, 2023, they set up a tent in Oni, in front of the city hall. As it is clear from the position of the organizers of the rally, after about 2 months of fruitless protest, they decided to move the same tent in front of the building of the Ministry of Environment Protection and Agriculture (hereinafter referred to as the Ministry) in Tbilisi, and to continue the protest in front of the relevant body of the executive authority against the licensing of Racha forests. This protest moved to Tbilisi today, November 18. Now Hundreds of people have gathered near the ministry.
According to publicly available sources, the situation at the Ministry has been tense, which was manifested in the following facts: the participants of the rally could not enter the yard from the main entrance of the Ministry. The purpose of entering the courtyard was to raise a tent and hold a peaceful protest, and after the police objected to the above, the protestors decided to raise a tent near the fence of the Ministry. However, in the same period, the Ministry of Internal Affairs began to detain protestors administratively. According to the latest information of the Ministry of Internal Affairs, 13 individuals have been detained administratively based on Articles 166 and 173 of the Code of Administrative Offenses of Georgia. It should be noted that the Ministry of Internal Affairs arrested not only the participants of the rally, but also the organizers of the rally, in particular, Varlam Goletiani, Nugzar Godoladze and Gela Ketelauri were detained at the rally. A representative of the media was also among the persons arrested under the Administrative Offenses Code. Specifically journalist of the „Broadcaster" Rati Ratiani was arrested, who was performing professional activities during the action, was arrested.
The developments once again confirm that the state excessively restricts the freedom of assembly, and it does so on the basis of the Code of Administrative Offenses. During the current protest at the Ministry, the policemen should have been given the opportunity to set up a tent for the protestors. Georgian legislation, constitutional and general court practices recognize the right to set up a tent as an area protected by freedom of assembly. Therefore, according to the established practice, "the right to assemblies and demonstrations includes the right to choose the place, time, form and content of the assembly, which considers the possibility of placing temporary structures". Considering the surrounding circumstances of the given case, including the location of the Ministry, day and time, the legitimate goal that would justify the interference with the basic right, namely, the limitation of the right of the participants of the action to set up a tent, both in the yard of the Ministry and outside it, is unclear; also, the arrest of the organizers of the action / journalists. According to publicly disseminated sources the need for intervention could not be confirmed, which would justify the action of the representatives of the Ministry of Internal Affairs, namely (1) not allowing the participants of the rally to set up a tent; (2) In order to weaken the charge of the protest action and limit public awareness, arrest the organizers of the action/journalist. In connection with this, it should be noted that it has a negative effect on the freedom of expression, and another indicator of the deterioration of the ecosystem of media freedom is the harmful practice of arresting journalists during demonstrations. The above-mentioned has already taken place in 2023 many times. Arresting a media representative who is engaged in journalistic activity is a practice of deliberately hindering/obstructing journalistic activity and a criminal offense.
We call on the Ministry of Internal Affairs::
- To follow the requirements established by the Constitution of Georgia and the law on gatherings and demonstrations; to give the participants of the rally the opportunity to set up a tent and continue the peaceful protest;
-To liberate detained persons under Administrative Code of Georgia;
- To refrain from illegally interfering in the activities of the media and immediately release the arrested journalist.
Special investigative service:
- To study the facts of illegal interference in the professional activities of media representatives in a timely manner and to respond accordingly.