საკონსტიტუციო სასამართლოში კოლეგიების გადახალისება კანონის მცდარ განმარტებას ეფუძნება
საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმის 2021 წლის 6 აგვისტოს დადგენილების[1] შესაბამისად,გადახალისდა კოლეგიათა შემადგენლობა: მოსამართლე ხვიჩა კიკილაშვილი საქმიანობას პირველი კოლეგიის ნაცვლად მეორე კოლეგიაში აგრძელებს, ხოლო ახლად გამწესებული მოსამართლე, გიორგი თევდორაშვილი, პირველ კოლეგიაში შეუდგა უფლებამოსილებას (მაშინ როდესაც მისი წინამორბედი პირველი კოლეგიის წევრი იყო).[2]
კანონმდებლობის მიხედვით: „კოლეგიის შემადგენლობა შეიძლება გადახალისდეს აგრეთვე საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრთა რაოდენობის ორი ან ორზე მეტი წევრით შეცვლიდან ერთი თვის ვადაში.“[3] პლენუმმა მიიჩნია, რომ 2021 წლის 5 აგვისტოს გიორგი თევდორაშვილის მოსამართლედ გამწესებამ (იქამდე 2020 წლის 17 ივნისს ფიცი დადო ვასილ როინიშვილმა) ამ ნორმის ამოქმედების შესაძლებლობა წარმოშვა. ამგვარი მიდგომა არ გაიზიარა სამმა მოსამართლემ.[4] მათი აზრით არსებული წესი არ გულისხმობს, პლენუმის შესაძლებლობას, კოლეგიები ორი ან ორზე მეტი წევრის ნებისმიერ დროით შუალედში შეცვლის შემთხვევაში, გადაახალისოს. ისინი მიიჩნევენ, რომ ამის საფუძველი მხოლოდ მაშინ წარმოიშობა, როცა მოსამართლეები ერთი თვის შუალედში ჩანაცვლდებიან.
საიას იზიარებს ამ უკანასკნელ ხედვას და მიიჩნევს, რომ ნორმის იმგვარი განმარტება, რომლითაც დროის ნებისმიერი ინტერვალით ორი ან მეტი მოსამართლის ცვლილება წარმოადგენს შემადგენლობის გადახალისების საფუძველს, აზრს უკარგავს წესის არსებობას და პლენუმს შესაძლებლობას აძლევს, ბოლო გადახალისების შემდეგ ორი მოსამართლის ცვლილებას ყოველ ჯერზე კოლეგიათა შემადგენლობის შეცვლა მოაყოლოს. ეს კი საფრთხეს უქმნის სასამართლოს მუშაობის ეფექტიანობას. ორგანიზაცია დამატებით ყურადღებას ამახვილებს იმაზეც, რომ განხილვის დროს უმრავლესობაში მყოფ მოსამართლეებს არ წარმოუდგენიათ არგუმენტი, რომელიც ამგვარი გადაწვეტილების მიღების საჭიროებას დაადასტურებდა. ამგვარად საიას შეფასებით საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმმა არასწორად განმარტა ნორმა და მოსამართლეთა როტაციას კანონისმიერი საფუძვლის გარეშე მიმართა.
[1] პლენუმის დაგენილებას მხარი დაუჭრეს მოსამართლეებმა: მერაბ ტურავა, ვასილ როინიშვილი, ევა გოცირიძე, მანანა კობახიძე, ხვიჩა კიკილაშვილი და გიორგი თევდორაშვილი.
[2] საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმის 2021 წლის 6 აგვისტოს სხდომის #128 ოქმი.
[3] საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ ორგანული კანონის მე-11 მუხლის მე-6 პუნქტი.
[4] უმრავლესობის ხედვა არ გაიზიარეს მოსამართლეებმა: თეიმურაზ ტუღუში, გიორგი კვერენჩხილაძე და ირინე იმერლიშვილი.

The reshuffle of the boards in the Constitutional Court is based on a misinterpretation of the law
As per the decision made by the Plenum of the Constitutional Court on August 6, 2021,[1] the composition of the boards was renewed: Mr. Khvicha Kikilashvili, judge, continues to work in the second panel instead of the first panel, and the newly appointed judge, Giorgi Tevdorashvili, has taken office in the first panel (while his predecessor was a member of the first panel).[2]
According to the law, “the composition of the board may be also renewed within one month after changing two or more members of the Constitutional Court.”[3] The Plenum considered that the appointment of Giorgi Tevdorashvili as a judge on August 5, 2021 (prior to that Vasil Roinishvili took the solemn oath on June 17, 2020) made it possible to put the above norm into effect. The approach was not shared by three judges.[4] In their opinion, the existing provision does not imply the possibility for the Plenum to renew the boards at any time interval if two or more members are changed. They believe that the basis for the above arises only when judges are replaced within a month.
The GYLA shares the latter viewpoint and considers that the interpretation of the rule, according to which the basis for reshuffling the composition may be a change of two or more judges at any time interval, deprives the rule of its sense and enables the Plenum to renew the composition each time whenever two judges are changed. This may threaten the efficiency of the judiciary. The organization also stresses the fact that the judges making up the majority at the hearing did not present any argument to support the need for the decision. Thus, the GYLA believes that the Plenum of the Constitutional Court misinterpreted the provision and used the rotation of judges without any legal grounds.
[1] The Plenum’s decision was supported by the following judges: Merab Turava, Vasil Roinishvili, Eva Gotsiridze, Manana Kobakhidze, Khvicha Kikilashvili, and Giorgi Tevdorashvili.
[2] The protocol №128 of the August 6, 2021 sitting of the Plenum of the Constitutional Court.
[3] Article 11(6) of the Organic Law on the Constitutional Court.
[4] The views of the majority were not shared by the following judges: Teimuraz Tugushi, Giorgi Kverenchkhiladze, and Irine Imerlishvili.