საია თამაზ გრატიაშვილის საქმის დროულ გამოძიებას ითხოვს
2020 წლის 9 ივნისს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქალაქ ფოთის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ადმინისტრაციული წესით დააკავეს, სოფელ ჭალადიდში მცხოვრები თამაზ გრატიაშვილი. მისი განმარტებით, როგორც დაკავების დროს, ასევე დაკავების შემდგომ, პოლიციის თანამშრომლები ფიზიკურად გაუსწორდნენ. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმა  გამოძიება ძალადობით ან იარაღის გამოყენებით სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების მუხლით დაიწყო. აღნიშნულ საქმეში საია 17 ივნისს დაზარალებულის ინტერესების დასაცავად ჩაერთო.
თამაზ გრატიაშვილის განმარტებით, 2020 წლის 8 ივნისს იმყოფებოდა მეგობრებთან ერთად. გვიან ღამით, როდესაც სახლში ფეხით ბრუნდებოდა, მის გვერდით გაჩერდა ავტომანქანა, რომელშიც ფოთის საქალაქო სამმართველოს უფროსის მოადგილე დავით ოდიშარია იჯდა. მისი დავალებით, ამავე განყოფილების სხვა თანამშრომლებმა იგი ადმინისტრაციული წესით დააკავეს და ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. პოლიციის განყოფილებაში მიყვანამდე, ტრანსპორტირებისას, მასზე ხორციელდებოდა როგორც ფიზიკური, ასევე სიტყვიერი შეურაცხყოფა. სიტყვიერი შეურაცხყოფა გაგრძელდა პოლიციის განყოფილებაშიც. თამაზ გრატიაშვილის განმარტებით, განსაკუთრებული აგრესიით გამოირჩეოდა პოლიციის თანამშრომელი, თორნიკე კაჭახმაძე. მოგვიანებით, თამაზ გრატიაშვილი დროებით მოთავსების იზოლატორში გადაიყვანეს, სადაც გარეგანი დათვალიერება ჩაუტარდა. სხეულის სხვადასხვა ადგილზე დაზიანებების აღმოჩენის შემდგომ, აღნიშნული ფაქტი ეცნობა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს. გამომძიებელი იმავე დღეს შევიდა დროებითი მოთავსების იზოლატორში და მომხდარ ფაქტზე გამოძიება დაიწყო. იმავე დღეს, დროებითი მოთავსების იზოლატორში მასთან თორნიკე კაჭახმაძე შევიდა, განუმარტა, რომ სასამართლო განიხილავდა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეს და მოსთხოვა სასამართლოში ეღიარებინა, რომ ქუჩაში ნასვამ მდგომარეობაში იგინებოდა, ილანძღებოდა და პოლიციის მოთხოვნას არ ემორჩილებოდა. თამაზ გრატიაშვილი განმარტავს, რომ იძულებული გახდა სასამართლოში ეღიარებინა ის სამართალდარღვევა, რაც არ ჩაუდენია. სასამართლომ მას 7 დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა.
გამოძიების დაწყების შემდგომ, თამაზ გრატიაშვილმა საია-ს მიაწოდა ინფორმაცია, რომ მას უცნობი პირები უკავშირდებიან და მომხდარ ფაქტზე გაჩუმებას მოითხოვენ. კერძოდ, 2020 წლის 21 ივნისს, ტელეფონის მეშვეობით დაუკავშირდა მისთვის უცნობი პირი, რომელმაც 10 000 ლარის სანაცვლოდ პოლიციელების წინააღმდეგ საჩივრის გამოტანა მოსთხოვა. ხოლო 3 ივლისს, ფეხით გადაადგილებისას ავტომანქანამ გზა გადაუჭრა. საჭესთან მჯდომმა პირმა სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და საჩივრის გამოტანა მოსთხოვა, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ფიზიკური ლიკვიდაციით დაემუქრა.
მომხდარ ფაქტებზე საია-მ დაუყოვნებლივ მიაწოდა ინფორმაცია სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს. მნიშვნელოვანია, სახელმწიფო ინსპექტორის საგამოძიებო სამსახურმა დროულად ჩაატაროს ყველა საჭირო და აუცილებელი საგამოძიებო მოქმედება, მათ შორის, ამოიღოს არსებული ვიდეო კამერების ჩანაწერები. აღსანიშნავია, რომ თამაზ გრატიაშვილს ამ დრომდე არ აქვს მინიჭებული დაზარალებულის სტატუსი. დაზარალებულად ცნობის გარეშე, იგი მოკლებულია შესაძლებლობას, ეფექტიანად იყოს ჩართული სამართალწარმოების პროცესში, გაეცნოს საქმის მასალებს და გააკონტროლოს, რამდენად ქმედითია ის ნაბიჯები, რასაც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური საქმის დროული გამოძიებისათვის დგამს.
აღსანიშნავია, რომ შესაძლო ზეწოლის ფაქტზე გამოძიებას ამ დრომდე შინაგან საქმეთა სამინისტრო აწარმოებს. შესაბამისად, არსებობს საფრთხე, რომ საქმისათვის მნიშვნელოვანი მტკიცებულებები განადგურდეს და ხელი შეეშალოს საქმეზე სრულყოფილი გამოძიების ჩატარებას.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით საია მოუწოდებს:
სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს
• უზრუნველყოს თამაზ გრატიაშვილის დაზარალებულად დროულად ცნობა და ჩაატაროს ეფექტიანი, ობიექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება სამართალდამცავი პირების ქმედებებში სავარაუდო დანაშაულის ნიშნების გამოკვეთისა და მათთვის პასუხისმგებლობის სათანადო ზომების დაკისრების მიზნით;
• შესაძლო ზეწოლასთან დაკავშირებით მიმდინარე საქმე გამოსაძიებლად დაუქვემდებაროს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს;

On June 9th, 2020, officers of the Poti City Division of the Ministry of Internal Affairs detained Tamaz Gratiashvili, a resident of the village of Chaladidi, placing him under administrative arrest. According to his explanation both during and after his arrest, police officers physically assaulted him. In connection with this fact, the Office of the State Inspector Service launched an investigation under the article of abuse of office using violence or a weapon. GYLA got involved in the case on June 17th to represent and protect the interests of the victim.
According to Tamaz Gratiashvili, he was with his friends on June 8th, 2020. Late at night, when he was walking home, a car with Davit Odisharia, the deputy head of the Poti City Division, stopped next to him. On his instructions, other officers of the same department detained him on administrative arrest and physically and verbally abused him. Before being taken to the police station, he was physically and verbally abused while being transported. The verbal abuse continued at the police station as well. According to Tamaz Gratiashvili, Tornike Kachakhmadze, a police officer, was particularly aggressive. Later, Tamaz Gratiashvili was taken to a temporary detention isolator, where he underwent an external visual examination. Following the discovery of injuries in various parts of his body, the fact was reported to the State Inspector Service. On the same day, the investigator entered the temporary detention isolator and launched an investigation into the incident. On the same day, Tornike Kachakhmadze entered into the temporary detention isolator to him, explaining that the court was considering an administrative violation case and demanded that he admits in the court that he was swearing, cursing and not obeying the police request while being drunk on the street. Tamaz Gratiashvili explains that he was forced to confess to the crime in court, which he did not commit. The court imposed on him 7 days of administrative detention.
After the investigation began, Tamaz Gratiashvili informed GYLA that he had been contacted by unknown individuals and demanded that he remain silent about the incident. In particular, on June 21st, 2020, an unknown person called him and asked him to withdraw a complaint against the police in exchange for 10,000 GEL. And on July 3rd, a vehicle intercepted his way while he was walking. The person behind the wheel was inflicting verbal abuse towards him and demanded him to withdraw a complaint otherwise he was threatened with physical elimination.
GYLA immediately provided information to the Office of the State Inspector Service about the facts. It is important that the State Inspector Service takes all necessary investigative actions in a timely manner to investigate the case, including obtaining the existing surveillance video camera recordings. It should be noted that Tamaz Gratiashvili has not been granted the status of a victim so far. Without being recognized as a victim, he is deprived of the opportunity to be effectively involved in the proceedings, to be acquainted with the case file materials, and to control the effectiveness of the steps taken by the Office of the State Inspector Service for the timely investigation of the case.
It is noteworthy that up to current time, the Ministry of Internal Affairs is investigating the fact of alleged pressure. Consequently, there is a danger that important evidence for the case would be destroyed and that a thorough investigation into the case would be prevented.
In view of all the above, GYLA calls:
To the Office of the State Inspector Service
• Provide timely granting to Tamaz Gratiashvili status of a victim and conducting an effective, objective and impartial investigation into the actions of law enforcement officers in order to identify signs of the alleged crime and impose appropriate measures of responsibility on them;
To the Office of the General Prosecutor of Georgia
• The current case should be submitted and subordinated to the State Inspector's Office for investigation on the case of alleged pressure;