საია შსს-ს მინისტრის და მისი მოადგილის, ნინო ცაციაშვილის გადადგომას ითხოვს
საიას ადვოკატი სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურში ლუკა სირაძის საქმის მასალებს გუშინ გვიანობამდე ეცნობოდა. ამ დროისათვის ჩატარებულია სხვადასხვა საგამოძიებო მოქმედება, მათ შორის, გამოკითხულია არაერთი მოწმე და დაკავებულია დიდუბე-ჩუღურეთის სამმართველოს განყოფილების ერთი გამომძიებელი.
ამ დროისათვის საქმის მასალებით დგინდება, რომ არასრულწლოვანზე ზეწოლას პოლიციის მინიმუმ კიდევ 3 თანამშრომელი ახორციელდება, რომელთა ვინაობაც დადგენილი არ არის.  ასევე, დასტურდება, რომ ბავშვი პოლიციის განყოფილებაში მშობლის გარეშე დროის სხვადასხვა მონაკვეთში, მხოლოდ პოლიციის თანამშრომელთა გარემოცვაში რამდენჯერმე დარჩა. მათ შორის, ბავშვს ცალკე ესაუბრებოდა ამავე განყოფილების უფროსის მოადგილე.
აღსანიშნავია, რომ 15 დეკემბერს, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, ნინო ცაციაშვილი საგანგებოდ გამართულ პრესკონფერენციაზე უარყოფდა ბავშვის განცალკევებით გამოკითხვის და მასზე პოლიციის განყოფილებაში განხორციელებული ზეწოლის ფაქტს. პოლიტიკური პასუხისმგებლობა პოლიციის განყოფილებაში მომხდარ დანაშაულზე ეკისრება შინაგან საქმეთა მინისტრს და მის მოადგილეს, ნინო ცაციაშვილს. საია მოითხოვს მათ დაუყოვნებლივ დატოვონ დაკავებული თანამდებობები.
- ჩატარდეს დამატებითი საგამოძიებო მოქმედებები იმ პოლიციელთა ვინაობის დასადგენად, რომლებიც ლუკა სირაძის მიმართ ფსიქოლოგიურ ზეწოლაში მონაწილეობდნენ.

GYLA demands resignation of the Minister and Nino Tsatsiashvili, Deputy Minister of the Ministry of Internal Affairs
2019-12-18 16:00
GYLA lawyer got acquainted with Luka Siradze’s case files until late yesterday at the State Inspector’s Office.  Up to now, various investigative actions have been carried out, among them, numerous witnesses have been interviewed and one investigator of the Didube-Chugureti Police Station has been arrested.
Until now, the case files show that the juvenile was subjected to pressure by at least 3 more police officers whose identity has not been established. It is also confirmed that the child remained at the police station without parent for different periods of time, several times only with the police officers. Among them, the child was interviewed separately by the deputy head of the same department.
To note, on December 15, at an emergency press conference, Nino Tsatsiashvili, the Deputy Minister of Internal Affairs denied that the child was interrogated separately and was subjected to a pressure at the police station. The political responsibility for the crime taken place at the police station lies with the Minister of the Internal Affairs and the Deputy Minister, Nino Tsatsiashvili . GYLA demands them to resign immediately.
GYLA calls upon the State Inspector’s Service:
● To conduct additional investigative actions to identify the police officers who were involved in psychological pressure on Luka Siradze.