საია მერის წარმომადგენლებისათვის პროფესიული საჯარო მოხელის სტატუსის ჩამორთმევის ინიციატივას კრიტიკულად აფასებს
2019-09-20 11:51
2019 წლის 12 ივნისს საქართველოს პარლამენტის წევრთა ჯგუფმა[1] „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების პროექტი დაარეგისტრირა, რომლის თანახმად მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენელსა და მუნიციპალიტეტში (გარდა თბილისის მუნიციპალიტეტისა) შემავალ ადმინისტრაციულ ერთეულში დასაქმებულ სხვა პირებს ჩამოერთმევათ პროფესიული საჯარო მოხელის სტატუსი და ისინი მუნიციპალიტეტში ადმინისტრაციული ხელშეკრულების საფუძველზე დასაქმდებიან.
მიგვაჩნია, რომ მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენლებს უნდა შეუნარჩუნდეთ პროფესიული საჯარო მოხელის სტატუსი, რადგან მათ მიერ შესრულებული ფუნქციები პროფესიული ხასიათისაა, არ უკავშირდება მერის პოლიტიკის ადგილობრივ დონეზე გატარებას და მათი განხორციელებისათვის მერის პოლიტიკურ ხედვებთან თანხვედრა საჭირო არ არის. აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირის თანაშემწეს ან მრჩეველს, რომლებიც ამჟამად საჯარო სამსახურში ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით არიან დასაქმებული, მსგავსი ფართო უფლებამოსილებები არ გააჩნიათ, რის გამოც მუნიციპალიტეტების მერის წარმომადგენლების მათთან გათანაბრება და ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით გადაყვანა არ არის მართებული.
„ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის“ თანახმად „მერის წარმომადგენლის უფლებამოსილება განისაზღვრება მერიის დებულებით.“[2] მუნიციპალიტეტების მერიების დებულებების ანალიზის საფუძველზე გამოიკვეთა, რომ მერის წარმომადგენლებს ძირითადად შემდეგი ფუნქციები აქვთ:
- მერს წარუდგენს ინფორმაციას ადმინისტრაციულ ერთეულში არსებული პრობლემებისა და მათი გადაჭრის გზების შესახებ;
- უზრუნველყოფს სტატისტიკური და სხვა სახის მონაცემებისა და მერის დავალებით მოთხოვნილი ინფორმაციის შეგროვებას;
- უზრუნველყოფს მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა და თანამდებობის პირთა სამართლებრივი აქტების მოსახლეობისათვის გაცნობას;
- ორგანიზებას უწევს ადმინისტრაციული ერთეულის მოსახლეობის გამოკითხვისა და სახალხო განხილვების ჩატარებას;
- აკონტროლებს ადმინისტრაციულ ერთეულში მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი ბიუჯეტიდან დაფინანსებული პროგრამებისა და ღონისძიებების განხორციელების მიმდინარეობას და შესაბამის ინფორმაციას პერიოდულად წარუდგენს მერს;
- თვალყურს ადევნებს ადმინისტრაციული ერთეულის ტერიტორიაზე ბუნების, კულტურის და ისტორიული ძეგლების მდგომარეობას და ინფორმაციას წარუდგენს შესაბამის ორგანოებს;
- მოქალაქეებზე გასცემს ცნობებს საქონლის ადგილწარმოების შესახებ, ოჯახის შემადგენლობის შესახებ, პირის ფაქტობრივი საცხოვრებლი ადგილის შესახებ;
- „სამოქალაქო აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული წესით ახორციელებს დაბადების (თუ ბავშვი დაიბადა სამედიცინო დაწესებულების გარეთ, დაბადების შესახებ სამედიცინო ცნობის გაცემის უფლებამოსილების მქონე პირის დახმარების გარეშე) რეგისტრაციის თაობაზე სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის ორგანოსთვის მიმართვას, პირის გარდაცვალების ფაქტის დადასტურების შესახებ ოქმის შედგენას და პირის გარდაცვალების რეგისტრაციის თაობაზე სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის ორგანოსთვის მიმართვას, შესაბამის ადმინისტრაციულ ერთეულებში პირის დაბადებისა და პირის გარდაცვალების შესახებ იურიდიული მნიშვნელობის მქონე ფაქტების დასადგენად.“
გარდა ამისა, მუნიციპალიტეტების მერიის დებულებების თანახმად, მერის წარმომადგენლებს აქვთ ბეჭედი და საკუთარი ბლანკი, შესაბამისი ადმინისტრაციული ერთეულის სახელწოდების მითითებით. მერის წარმომადგენლის ბეჭედი გამოიყენება დოკუმენტის უტყუარობის დასადასტურებლად და დაისმება მის მიერ გაცემულ დოკუმენტებზე (ცნობა; მერის წარმომადგენლის მიერ შექმნილი დოკუმენტის ასლი, ოქმი, მიღება-ჩაბარების აქტი; დახასიათება; რეკომენდაცია; კორესპონდენციის დანართი, რომელიც შეიცავს ადმინისტრაციული ერთეულის მონაცემებს).
აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილების შეფასებისას, მნიშვნელოვანია,  გავითვალისწინოთ ადგილობრივი კონტექსტი და მის მიღებასთან დაკავშირებული შესაძლო რისკები. საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების სადამკვირვებლო მისიების ანგარიშების მიხედვით,[3] მმართველი პარტიის მიერ მუნიციპალიტეტში დასაქმებულ საჯარო მოსამსახურეთა წინასაარჩევნო პროცესებში აქტიური ჩართვა ხდება. მერის წარმომადგენლებისათვის პროფესიული საჯარო მოხელის სტატუსის ჩამორთმევა და  ადმინისტრაციულ ხელშეკრულებაზე გადაყვანა მათი უფლების დაცვის სტანდარტს მნიშვნელოვნად აუარესებს, რაც მუნიციპალიტეტების მერის მიერ მათი წინაასაარჩევნო აგიტაციაში ჩართვის მიზნით შეიძლება იყოს გამოყენებული. იმის გათვალისწინებით, რომ მერი პოლიტიკური თანამდებობის პირია და სააგიტაციო პროცესში შეუზღუდავად მონაწილეობს, ხოლო მერის წარმომადგენლები უშუალოდ მას ექვემდებარებიან, მათ მიმართ განსაკუთრებით მაღალია წინასაარჩევნო აგიტაციაში ჩართვის რისკი. ხოლო, მერის წარმომადგენლების მიერ წინასაარჩევნო აგიტაციაში რაიმე ფორმით მონაწილეობაზე უარის თქმისას, მათი პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების რისკები იზრდება.
„საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის არსებული რედაქციის თანახმად, ადმინისტრაციული ხელშეკრულება ცენტრალურ დონეზე არსებობს და მხოლოდ სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირებს აქვთ ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით პირების დასაქმების შესაძლებლობა.[4] კანონის თანახმად, „ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით დასაქმებული პირი სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირს ხელს უწყობს მისი უფლებამოსილების განხორციელებაში დარგობრივი/სექტორული რჩევების მიცემით, ინტელექტუალურ-ტექნიკური დახმარების გაწევით ან/და ორგანიზაციულ-მენეჯერული ფუნქციების შესრულებით“.[5] შესაბამისად, ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით საჯარო სამსახურში მიიღებიან  „სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირის თანაშემწე ან მრჩეველი, ასევე მისი უშუალო აპარატის/სამდივნოს/ბიუროს თანამშრომელი.“[6] გარდა ამისა, ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით დასაქმებული პირები სამსახურში მიიღებიან, როგორც წესი, უკონკურსოდ და სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირის უფლებამოსილების ვადით.[7]
საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტმა (წამყვანი კომიტეტი) 2019 წლის 16 სექტემბერს აღნიშნულ საკანონმდებლო ინიციატივას პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირა. საია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს “საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში არ შეიტანოს აღნიშნული ცვლილება, რათა ადგილობრივი თვითმმართველობის დონეზე საფრთხე არ შეექმნას საჯარო სამსახურში პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის პრინციპის დაცვას და არ გაიზარდოს წინასაარჩევნო პერიოდში ადმინისტრაციული რესურსის პოლიტიკური ნიშნით გამოყენების რისკები.
[1] საქართველოს პარლამენტის წევრები: გიორგი კახიანი, გურამ მაჭარაშვილი, ირაკლი ბერაია, შალვა კიკნაველიძე

GYLA CRITICALLY ASSESSES THE INITIATIVE DEPRIVING MAYOR REPRESENTATIVES OF THE QUALIFIED PUBLIC OFFICER’S STATUS
2019-09-20 11:51
On 12 June 2019, a group of Parliament members [[1]] registered a bill of amendments to the Law of Georgia "On Public Service". According to the proposed amendment, municipality mayor representatives and other persons employed by the administrative units under municipalities (except for Tbilisi municipality) shall be deprived of the status of the qualified public officer and they shall be employed by the municipality based on an administrative agreement.
We believe that the status of the qualified public servants for representatives of municipality mayors should be maintained, as their functions are professional in nature, are not related to the implementation of the mayor's policy at the local level and do not necessarily coincide with the mayor's political views. It is noteworthy that an assistant or an adviser to a state-political official who is currently recruited under an administrative agreement in public service does not have such broad powers, due to which aligning them with mayor's representatives and employing them under an administrative contract is not reasonable.
According to the “Local Self-Government Code,” the powers of a representative of a mayor are determined by the statute of the mayor. [[2]] The analysis of the statutes of municipality mayors revealed that mayor representatives mainly perform the following functions:
- Submit information to the Mayor regarding any issues existing in the administrative unit and possible ways of solution;
- Obtain statistical and other data or information requested by the mayor;
- Inform the public of legal acts of local self-government bodies and officials;
- Organize public surveys and discussions with the population of the administrative unit;
- Oversee the implementation of programs and activities funded from the local budget of the municipality in the administrative unit and periodically submit relevant information to the mayor;
- Monitor the condition of nature, cultural and historical monuments on the territory of the administrative unit and submit information to relevant authorities;
- Issue information requested by citizens on the origin of goods, family composition, and actual place of residence;
- Apply to the civil registration authority to register a child (if the child was born outside a medical institution without the assistance of a person authorized to issue a birth certificate) as prescribed by the Law of Georgia “On Civil Acts”, draw up a protocol confirming a person's death and apply to the civil registration authority for the registration of the person’s death, apply to administrative units to establish facts of relevant legal importance into the person's death or birth.
In addition, according to the statute of municipality mayors, mayor representatives shall have a stamp and a blank form with the name of a respective administrative unit. The stamp of the mayor's representative shall be affixed to confirm the authenticity of a document and applied onto any documents issued by such representatives (certificates, copies of documents produced by a representative of the mayor, protocols, acts of delivery-acceptance; characteristics; reference; annex to correspondences that contain data regarding an administrative unit).
In assessing the aforementioned legislative changes, it is important to take into account the local context and any possible risks associated with the adoption of the amendments. According to reports by international and local observation missions, [[3]] the ruling party actively engage public officials employed by municipalities in pre-election processes. Depriving representatives of municipal mayors of the status of a qualified public servant and employing them under an administrative agreement will significantly worsen the standards for their protection and may be used by municipal mayors to engage public servants in pre-election campaigning. Given that the mayor is a political figure and may take an unlimited part in a pre-election campaign and that the mayor representatives are under the direct subordination of mayors, they are particularly at risk of engaging in pre-election campaign, and if mayor representatives refuse to participate in pre-election campaign due to any possible reasons, the risk of being fired on political grounds increases.
According to the current edition of the Law of Georgia “On Public Service”, an administrative agreement shall be offered at the central level and only state-political officials can employ persons under an administrative agreement. [[4]] According to the law, a person recruited on the basis of an agreement under public law shall provide support to a state-political official for the exercise by the state-political official of his / her powers by giving industry / sector-specific advice, rendering intellectual and technical assistance and / or performing organizational and managerial functions.”[5] Therefore, “assistants to state-political officials, advisers to state-political officials as well as employees of the personal staff/secretariat/bureau of state-political officials shall be recruited under an administrative agreement”. [6] Furthermore, persons shall be recruited for public service on the basis of an agreement under public law without competition. [7]
The Committee on Procedural Issues and Rules of the Parliament of Georgia (the leading committee) supported the legislative initiative by first reading on 16 September 2019. GYLA urges the Parliament of Georgia not to introduce the aforementioned amendment to the Law of Georgia “On Public Service” in order not to endanger the principle of political neutrality in public service and not to increase the risks of using administrative resources for political purposes during the pre-election period.