საია-მ საქართველოს პარლამენტს ამნისტიის კანონპროექტთან დაკავშირებით მოსაზრებები წარუდგინა
საია-მ ს  საქართველოს პარლამენტის წევრი - მიხეილ სარჯველაძის მიერ ინიცირებულ „ამნისტიის შესახებ“, კანონის პროექტზე[1] ადამიანის უფლებათა დაცვისა და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტებს მოსაზრებები წარუდგინა.
„ამნისტიის შესახებ“ წარმოდგენილი კანონის პროექტი მეტწილად შეეხება ნარკოტიკული დანაშაულისთვის ბრალდებულ/მსჯავრდებულ პირებს. კანონის პროექტის განმარტებით ბარათში ვკითხულობთ, რომ აქტი შეეხება 800-მდე თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში მოთავსებულ პირს, საიდანაც 680-მდე პირი მსჯავრს იხდის სსკ-ის 260-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისათვის. წლების მანძილზე მკაცრი ნარკოპოლიტიკის პირობებში, ამნისტიის აქტი დადებითად აისახება ნარკოტიკული დანაშაულისთვის მსჯავრდებულ პირთა რეაბილიტაცია/რესოციალიზაციაზე. თუმცა, მნიშვნელოვანია, რომ პარლამენტმა დროულად დაიწყოს მუშაობა ნარკოპოლიტიკის მიმართულებით სისტემურ ცვლილებაზე, ასევე მოაწესრიგოს სისხლის სამართლის კოდექსის ნარკოტიკული დანაშაულის თავით გათვალისწინებული ნორმები.
ამასთანავე, არსებობს კანონის პროექტით გათვალისწინებული გარკვეული საკითხები, რომლებიც საჭიროებს მეტ დაზუსტებას. ასეთია ნარკოტიკული დანაშაულის შედეგად ჩამორთმეული უფლებების აღდგენის საკითხი, სხვადასხვა ტიპის დანაშაულებთან მიმართებით სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან თუ სასჯელისგან გათავისუფლებისათვის დაწესებული განსხვავებული წინაპირობები, სასჯელისაგან გათავისუფლებისას არსებული ჩანაწერი, რომელიც არ ეხება სასჯელის სახე - ჯარიმას და სხვ.
ამიტომ, საია საჭიროდ მიიჩნევს წარმოადგინოს დამატებითი მოსაზრებები, რათა ხელი შეუწყოს ამნისტიის შესახებ კანონპროექტის გაუმჯობესებას და მასში არსებული ხარვეზების გამოსწორებას.

GYLA submitted its opinions on the Draft Law on Amnesty to the Parliament of Georgia
GYLA submitted its opinions on the draft law on Amnesty [1] initiated by Mikheil Sarjveladze, Member of Parliament of Georgia, to the Human Rights and Legal issues Committees.
The draft law on amnesty is mostly related to persons charged/convicted of drug-related crimes. According to the explanatory note of the draft law, it reads that the act will affect up to 800 persons placed in a penitentiary institution, out of which 680 persons are serving their conviction for committing a crime under Article 260 of the Criminal Code. Under years of strict drug policy, the Amnesty Act will positively impact the rehabilitation/re-socialization of the persons convicted of drug-related crimes. However, the Parliament needs to start working on systemic change in drug policy in time and regulate the norms provided by the Criminal Code on drug-related crimes.
However, there are some issues covered by the draft law that need further clarification. Such is the issue of restoration of rights deprived due to drug-related crimes, different preconditions imposed for exemption from criminal liability or sentence concerning different types of crimes, and the existing exemption record from the sentence, which does not relate to the type of a sentence - fine, etc.
Therefore, GYLA considers it necessary to submit additional opinions to help improve the draft law on amnesty and correct the shortcomings in it.