პროექტის შემაჯამებელი ანგარიში: "ოჯახში ძალადობისა და გენდერული ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის მექანიზმებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა"
2019-04-15 16:15
2019 წლის 15 აპრილს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (საია) პროექტის - „ოჯახში ძალადობისა და გენდერული ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის მექანიზმებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა“ -  საბოლოო ანგარიში წარადგინა.
პროექტის მთავარი მიზანი გახლდათ მსხვერპლთა სერვისებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა. საიასა და პარტნიორი ორგანიზაციების ჩართულობით სამართლებრივი დახმარება 7000-მდე მსხვერპლმა მიიღო, ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაცია გაიარა 2500-მდე მსხვერპლმა, ხოლო პროფესიული განათლება მიიღო 71-მა ბენეფიციარმა. პროექტის ფარგლებში შემუშავდა მოძალადეთა ქცევის კორექციის პროგრამა, რომელიც დაინერგა პრობაციის სააგენტოსა და 2 პენიტენციურ დაწესებულებაში. საპილოტე  6 თვიანი პროგრამა წარმატებით განხორციელდა.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, პროექტის განხორციელების პერიოდში მომზადდა 5 სხვადასხვა კვლევა:
- „ძალადობრივი ქცევის გამომწვევი რისკ ფაქტორები“;
-  „გენდერული ნიშნით ჩადენილი დანაშაულის გამოძიების სტანდარტები“;
- ნ„შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე გოგონათა და ქალთა მიმართ ძალადობის ძირითადი ასპექტები“;
- „ბავშვის მიმართ ძალადობა“;
-  „ლბტ და სექს-მუშაკ ქალთა უფლებრივი და სამართლებრივი მდგომარეობა საქართველოში“.
კვლევებმა აჩვენა, რომ  აუცილებელია განხორციელდეს შემდეგი ცვლილებები:
- გაჩნდეს ცალკე ჩანაწერი კონსტიტუციაში ბავშვის უფლებებთან დაკავშირებით;
- ბავშვის მიმართ ძალადობის ფაქტების გახშირების გამო, გადასახედია სისხლისსამართლებრივი სანქციების გამკაცრების საკითხი;
- დასახვეწია კანონმდებლობა ბავშვთა პორნოგრაფიის საკითხთან დაკავშირებით;
- აუცილებელია გატარდეს და შემუშავდეს მედიის მიერ სტერეოტიპების აღმოფხვრისკენ მიმართული პოლიტიკა;
- საჭიროა პედაგოგების, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი თანამშრომლების, სოციალური მუშაკებისა და ფსიქოლოგების გადამზადება ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ბავშვების იდენტიფიცირებისა და ფაქტზე რეაგირების შემთხვევების მიმართულებით;
- მნიშვნელოვანია გენდერის ნიშნით ჩადენილ დანაშაულთა ბუნების გამოკვლევა, მსხვერპლთა დაცვის ქმედითი მექანიზმების შექმნა და მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის გაზრდა ქალებისა და გოგონებისთვის;
ასევე, უნდა აღინიშნოს, რომ კვლავ პრობლემად რჩება ოჯახში ძალადობის ფაქტების გაცხადება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მხრიდან, რადგან:
- შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალები და გოგონები ვერ ახერხებენ, პოლიციისთვის ძალადობის ფაქტთან დაკავშირებით დროულად მიმართვას;
- შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უმეტესობას  არ აქვს ინფორმაცია საკუთარი უფლებების, მათ შორის, სახელმწიფოს მიერ გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის  მქონე პირთა უფლებების კონვენციით აღებული ვალდებულებების შესახებ;
- პრობლემურია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალების და გოგონების რეაბილიტაციის საკითხი. ფაქტობრივად, არ არსებობს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა  სპეციფიკურ საჭიროებებზე მორგებული  სარეაბილიტაციო ცენტრები, რომელიც მიიღებენ ძალადობის მსხვერპლს.
- შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების დაცვისკენ მიმართული სახელმწიფო პროგრამები საჭიროებს დახვეწასა და ცვლილებებს.
პროექტის განხორციელების ეტაპზე, დაიგეგმა საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების კამპანია #ილაპარაკე. საინფორმაციო კამპანია მასშტაბურ მუსიკალურ ფესტივალზე გაიხსნა. #ილაპარაკეს ფარგლებში მომზადდა ვიდეო რგოლები. კამპანიის ფარგლებშივე გამოიფინა ფოტოები. ჯამში კამპანიის შესახებ ინფორმაცია მილიონზე მეტ ადამიანს მიწვდა.
ზემოაღნიშნული საკითხები იმ პრობლემების არასრული ჩამონათვალია, რომელიც პროექტის განხორციელებისას გამოიკვეთა. ამ საკითხებზე მუშაობას საია მომავალშიც განაგრძობს.

Project Summary Report "Providing Access to Protection for the Victims of Domestic and Gender-based Violence and Strengthening Protection Mechanisms"
2019-04-15 16:15
On April 15, 2019, the Georgian Young Lawyers' Association (GYLA) presented the final report of a project - Providing Access to Protection for the Victims of Domestic and Gender-based Violence and Strengthening Protection Mechanisms.
The main goal of the project was providing access to the services for victims of domestic and gender-based violence.
With the engagement of GYLA and other partner organizations up to 7000 victims were provided legal aid, up to 2500 victims underwent a psycho-social rehabilitation, and 71 beneficiaries got a vocational education. Within the framework of the project, the behavior correction program of abuser was developed, which was implemented in the National Probation Agency and two penitentiary facilities. The pilot 6-month program was successfully implemented.
In addition to the above mentioned, during implementation of the project five different pieces of research have been prepared:
- "Risk factors that cause violent behavior";
- "Standards for investigation of gender-based crimes";
- "Main aspects of violence against girls and women with disabilities";
- "Violence against a child";
- "The rights and legal status of LGBT and sex worker women in Georgia".
Studies have shown that the following changes are needed:
- To bring a separate entry in the constitution concerning child rights;
- To revise the issue of strengthening  of criminal sanctions due to the frequent incidents of violence against a child;
- To improve the legislation concerning child pornography;
- It is necessary to adopt and develop the policy directed towards the elimination of stereotypes by the media;
- Retraining of teachers, the relevant staff of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, social workers and psychologists is needed to identify child victims of domestic violence and to respond  to the fact;
- It is important to investigate the nature of gender-based crimes, to create effective mechanisms for the protection of victims and to increase access to justice for women and girls;
Also, it should be noted that declaring the facts of domestic violence are still a problem for people with disabilities, since:
- Women and girls with disabilities are not able to address the police in time;
- Most people with disabilities have no information about their rights, including the obligations undertaken by the state  prescribed by the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities;
- The issue of rehabilitation of women and girls with disabilities is problematic. In fact, there are no rehabilitation centers tailored to the specific needs of people with disabilities, who will receive the victims of violence.
- State programs directed to the protection of persons with disabilities need to be improved and amended.
During the implementation of the project, the public awareness raising campaign #Talk was planned. The information campaign was opened at a large-scale music festival. The video clips were prepared within the framework of #Talk. Within the campaign, the photos were exhibited. Overall, the campaign information has reached more people than a million.
Photo project
Tbilisi Open Air
Tbilisi Open Air Musicians of the Festival's Calls Against Domestic Violence:
Video 1
Video 2
Video 3
Conceptual video content:
The above-mentioned issues are an incomplete list of the problems identified during the implementation of the project. GYLA continues to work on these issues in the future.