კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის პროკურატურას მოუწოდებს ,,რუსთავი 2“-ის საქმის გამოძიება ლოგიკურ დასასრულამდე მიიყვანოს
2019-08-05 17:30
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის განცხადება
2019 წლის 01 აგვისტოს ცნობილი გახდა, რომ ,,რუსთავი 2“-ის დამფუძნებლები ჯარჯი აქიმიძე და დავით დვალი, ქიბარ ხალვაშის შეთავაზებაზე - მიიღონ კომპანიის 40%, უარს ამბობენ, სამართლებრივ დავას განაგრძობენ და ხალვაშთან მოლაპარაკებებს წყვეტენ.
,,რუსთავი 2“-ის დამფუძნებლების განცხადების საფუძველზე, მათი ქონებრივი უფლების იძულებით გადაცემის ფაქტზე  გამოძიება 2012 წლის 08 დეკემბერს დაიწყო და ისევ გრძელდება. აღნიშნულ საქმეზე არაერთი ურთიერთგამომრიცხავი მოსაზრება გამოითქვა თავად ,,რუსთავი 2“-ის გარშემო მიმდინარე პროცესებში ჩართული პირების მხრიდან.
კოალიციას მედიის ადვოკატირებისთვის მიაჩნია, რომ ვინაიდან საკითხი ეხება ერთ-ერთ ყველაზე რეიტინგულ მედიასაშუალებას, რომელიც წლებია მის გარშემო მიმდინარე პროცესებით საზოგადოების ყურადღების ცენტრშია, სახეზეა მაღალი საჯარო ინტერესი და  საქმის მასალების გასაჯაროების აუცილებლობა.
აღსანიშნავია, რომ პროკურატურას მაღალი საჯარო ინტერესიდან გამომდინარე თავისი ინიციატივით არაერთხელ გაუსაჯაროებია კონკრეტული სისხლის სამართლის საქმის მასალები.
კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პროკურატურას,,რუსთავი 2“-ის დამფუძნებლების ქონებრივი უფლების იძულებით გადაცემის ფაქტზე გამოძიება ლოგიკურ დასასრულამდე მიიყვანოს.

Media Advocacy Coalition Calls on the Prosecutor's Office to Investigate Rustavi 2 Case to its Logical End
2019-08-05 17:30
Statement by Media Advocacy Coalition
On August 1-st, 2019 it was reported, that Rustavi 2 founders Jarji Akimidze and David Dvali are refusing to accept Kibar Khalvashi's offer to receive 40% of the company,  continue the legal disputes and terminate the negotiations with Khalvashi.
On the basis of the statement of the of Rustavi 2 founders, the investigation into the forced transfer of their title to property started on December 8th, 2012 and is still ongoing. Many contradictory opinions have been expressed in this case by those involved in the processes surrounding Rustavi 2 itself.
Media Advocacy Coalition believes that since the issue concerns one of the highest-rated media outlets that has been in the public's attention for years with its ongoing processes, the high public interest and the necessity to make the case materials public is obvious.
It is noteworthy that, due to its high public interest, the Prosecutor's Office repeatedly made public the materials of a particular criminal case.
The Coalition calls on the Prosecutor's Office of Georgia to bring the investigation into the forced transfer of the Rustavi 2 founders title to the property to a logical conclusion.