ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეებზე მინისტრთა კომიტეტმა სახელმწიფოს დამატებითი რეფორმების განხორციელებისკენ მოუწოდა
2020-12-21 14:16
ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტმა 2020 წლის 1-3 დეკემბრის სხდომაზე ე.წ. „ცინცაბაძის ჯგუფის“ საქმეების აღსრულების საკითხი შეაფასა და საიას რეკომენდაციებზე დაყრდნობით, ინდივიდუალური და ზოგადი ღონისძიებების ფარგლებში, საქართველოს ხელისუფლებას კონკრეტული ზომების მიღება დაავალა.
ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეები, რომელსაც მინისტრთა კომიტეტი გაძლიერებული პროცედურის ფარგლებში ზედამხედველობს, სიცოცხლის უფლების და არასათანადო მოპყრობის დარღვევას და ამ ფაქტებზე მიმდინარე გამოძიების არაეფექტიანობას შეეხება. ამ ჯგუფში შედის საიას წარმოებაში არსებული 3 საქმე: „გოგუაძე საქართველოს წინააღმდეგ,“ ბექაური და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ და სტუდია მაესტრო და სხვები საქართველოს წინააღმდეგპირველი საქმე 2009 წლის 26 მაისს ყინწვისის სპეცოპერაციისას დაკავების დროს და შემდეგ მომჩივნის არასათანადო მოპყრობას შეეხება. დანარჩენი 2 საქმე კი 2009 წლის 15 ივნისს შსს-ს მთავარ სამმართველოსთან აქციის დაშლის დროს აქციის მონაწილეების და ჟურნალისტების არასათანადო მოპყრობას, ჟურნალისტური საქმიანობის ხელშეშლას და აღნიშნულ ფაქტებზე მიმდინარე გამოძიების არაეფექტიანობას შეეხება.
წლების განმავლობაში საია აქტიურად აკვირდება ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეების აღსრულების პროცესს. 2020 წლის 20 ოქტომბერს საიამ მინისტრთა კომიტეტს წერილობითი მოსაზრებები წარუდგინა, რომელშიც ამ ჯგუფის საქმეების აღსრულების მდგომარეობა შეაფასა. ზოგადი ღონისძიებების ფარგლებში საიამ ყურადღება გაამახვილა ისეთ პრობლემებზე, როგორიცაა სამართალდამცავების მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების არაეფექტიანი გამოძიება, სახელმწიფო ინსპექტორის აპარატის შეზღუდული მანდატი, წამებისა და არასათანადო მოპყრობის პრევენციის კუთხით ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში მოსამართლის როლთან მიმართებით არასაკმარისი გარანტიების არსებობა და სხვა. ინდივიდუალური ღონისძიების ფარგლებში საიამ კომიტეტს აცნობა ზემოთ მითითებული 3 საქმის გამოძიების ფარგლებში დაშვებული ხარვეზების შესახებ.
2020 წლის დეკემბრის გადაწყვეტილებით, მინისტრთა კომიტეტმა პოზიტიურად შეაფასა არასათანადო მოპყრობასთან ბრძოლის კუთხით საქართველოს მიერ გატარებული რეფორმები. ამასთან, საიას და სახალხო დამცველის ოფისის რეკომენდაციებზე დაყრდნობით კომიტეტმა სახელმწიფოს დამატებით კონკრეტული ზომების მიღებისკენ მოუწოდა. კერძოდ,
სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ეფექტიანობა - კომიტეტმა აღნიშნა, რომ გამოწვევები კვლავ რჩებოდა ინსპექტორის სამსახურის მიერ წარმოებული გამოძიების ფარგლებთან და საგამოძიებო პროცესზე პროკურატურის მიერ სრული კონტროლის შენარჩუნებასთან დაკავშირებით. შესაბამისად, მოუწოდა საქართველოს საკანონმდებლო და სხვა ზომების საშუალებით უზრუნველყოს არსებული გამოწვევების აღმოფხვრა.
არასათანადო მოპყრობის საქმეების კვალიფიკაცია - კომიტეტის განმარტებით, სამართალდამცავთა მხრიდან ჩადენილ არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე დაწყებული გამოძიების წარმართვა ისეთი ზოგადი მუხლით, როგორიცაა სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება და არა წამების ან არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის მუხლით, უარყოფითად აისახებოდა მსხვერპლთა საპროცესო უფლებებზე. შესაბამისად, კომიტეტმა სახელმწიფოს მოსთხოვა, დამატებითი ინფორმაცია წარედგინა საქმის კვალიფიკაციის პრაქტიკასა და მსხვერპლთა მიერ კვალიფიკაციის გასაჩივრების შესაძლებლობასთან დაკავშირებით.
გამოძიების პროცესში დაზარალებულთა ეფექტიანი ჩართულობა - კომიტეტის განმარტებით, პრაქტიკაში კვლავ რჩებოდა პრობლემები საგამოძიებო ორგანოების მიერ დაზარალებულის სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებით, რასაც ინდივიდუალურ საქმეებზე საიას მიერ წარდგენილი ინფორმაციაც ადასტურებდა. დამატებით კომიტეტმა აღნიშნა, რომ ნაკლებად მძიმე და მძიმე დანაშაულის შემთხვევაში, გამოძიების/დევნის შეწყვეტის შესახებ და სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყებაზე უარის შესახებ პროკურორის დადგენილება დაზარალებულის მიერ მხოლოდ ზემდგომ პროკურორთან საჩივრდებოდა და არა სასამართლოში. ამასთან, კანონმდებლობა არ ავალდებულებდა პროკურორს ამ დადგენილებების დასაბუთებას. კომიტეტმა საქართველოს მოუწოდა, უზრუნველყოს, დანაშაულის კატეგორიის მიუხედავად, არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლთათვის გამოძიების/დევნის შეწყვეტის შესახებ და დევნის დაწყებაზე უარის შესახებ დადგენილებების გასაჩივრების ეფექტიანი მექანიზმის შექმნა.
მოსამართლის როლის გაზრდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში - 2018 წელს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში შესული ცვლილებებით, იმ შემთხვევაში, თუ გაუჩნდა ეჭვი, რომ ბრალდებული/მსჯავრდებული არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლია, მოსამართლე უფლებამოსილია, მიმართოს საგამოძიებო ორგანოებს. კომიტეტის შეფასებით, ამ უფლებამოსილების შემოღება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსშიც პოზიტიური გარანტია იქნებოდა.
სამართალდამცავი ორგანოების მიერ აუდიო-ვიდეო მეთვალყურეობის განხორციელება - ამ კუთხით კომიტეტმა სახელმწიფოს მოუწოდა, გააფართოოს დაკავებულის და სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კომუნიკაციის, მათ შორის, დაკითხვის და გამოკითხვის პროცესის, აუდიო-ვიდეო ჩაწერის განხორციელების შესაძლებლობა.
რაც შეეხება ინდივიდუალურ საქმეებს, კომიტეტმა სახელმწიფოს მოუწოდა, უზრუნველყონ მიმდინარე გამოძიების დროულად დასრულება და ასევე კომიტეტის ინფორმირება გამოძიების კვალიფიკაციის და გამოძიების ფარგლებში მომჩივანთა ჩართულობის შესახებ.
მინისტრთა კომიტეტი „ცინცაბაძის ჯგუფის“  საქმეთა განხილვას 2022 წლის მარტის სხდომაზე განაახლებს. საია აქტიურად გააგრძელებს სახელმწიფოს მიერ მინისტრთა კომიტეტის გადაწყვეტილებაში ასახული ინდივიდუალური და ზოგადი ღონისძიებების შესრულების მონიტორინგს.

On Tsintsabadze Group of Cases, Committee of Ministers calls on the state to implement additional reforms
2020-12-21 14:16
The Committee of Ministers of the Council of Europe, at its meeting on 1-3 December 2020, assessed the issue of execution of the so-called Tsintsabadze Group of Cases and, based on GYLA recommendations, instructed the Georgian government to take concrete measures within the framework of individual and general measures.
The Tsintsabadze Group of Cases, overseen by the Committee of Ministers under an enhanced procedure, concern the breaches of the right to life and ill-treatment and the ineffectiveness of the ongoing investigation into these facts. This group includes 3 cases litigated by GYLA: "Goguadze v. Georgia," "Bekauri and Others v. Georgia," and "Studio Maestro and Others v. Georgia." The first case concerns the applicant's ill-treatment during his detention on 26 May 2009 during the Kintsvisi special operation. The other two cases are related to the ill-treatment of protesters and journalists during the dispersal of a rally at the Main Division of the Ministry of Internal Affairs on June 15th, 2009, interference with journalistic activities, and the ineffectiveness of the ongoing investigation into these facts.
GYLA has been actively monitoring the execution process of the Tsintsabadze Group of cases for years. On October 20th, 2020, GYLA submitted written opinions to the Committee of Ministers, in which it assessed the state of execution of the cases of this group. As a general measure, GYLA focused on issues such as the ineffective investigation of crimes committed by law enforcement officials, the limited mandate of the Office of the State Inspector Service, the lack of safeguards (guarantees) for the role of a judge in the Code of Administrative Offenses in the prevention of torture and ill-treatment, etc. Within the framework of the individual measure, GYLA informed the Committee about the shortcomings in the investigation of the above 3 cases.
In its Judgment of December 2020, the Committee of Ministers positively assessed the reforms carried out by Georgia in the field of combating ill-treatment. At the same time, based on the recommendations of GYLA and the Office of Public Defender (Ombudsman), the Committee called on the state to take additional concrete measures. In particular,
Efficiency of the Office of the State Inspector Service - The Committee noted that challenges remained with the scope of the investigation conducted by the Inspector Service and with the prosecution retaining full control over the investigation process. Accordingly, they called on Georgia to provide elimination of the existing challenges through legislative and other measures.
Qualification of Cases of Ill-treatment - According to the Committee, investigating the ill-treatment committed by law enforcement officials under a general article such as abuse of office and not torture or inhuman and degrading treatment had a negative impact on the procedural rights of victims. Accordingly, the Committee requested that the State provide additional information regarding the practice of case qualifications and the possibility for victims to have the qualifications appealed.
Effective Participation of Victims in the Investigation Process - According to the Committee, in practice, there were still problems with the granting of victim status by the investigative bodies, which was confirmed by the information provided by GYLA on individual cases. Additionally, the Committee noted that in the case of minor and serious crimes, the prosecutor's decision to terminate the investigation/ prosecution and to refuse to launch prosecution used to be appealed by the victim only to the superior prosecutor and not to the court. However, the law did not oblige the prosecutor to substantiate these decisions. The Committee called on Georgia to ensure that an effective mechanism for appealing against termination of investigations/prosecutions and refusal to prosecute is established for ill-treatment victims, regardless of the category of crime.
Increasing the judge's role in the Code of Administrative Offenses - with the amendments to the Code of Criminal Procedure in 2018, in case of suspicion that the accused/convict is a victim of ill-treatment, the judge has the authority to apply to the investigative bodies. According to the committee's assessment, the introduction of this authority in the Code of Administrative Offenses would be a positive safeguard.
Implementation of Audio-Video Surveillance by Law Enforcement Agencies - In this regard, the Committee called on the State to expand the possibility of audio-video recording of the communication between detainees and law enforcement officials, including the interview and interrogation process.
Regarding individual cases, the Committee called on the State to ensure the timely completion of the ongoing investigation and inform the Committee of the qualifications of the investigation and the participation (involvement) of the complainants in the investigation.
The Committee of Ministers will resume consideration of the Tsintsabadze Group of cases at its March 2022 meeting. GYLA will actively monitor the implementation of individual and general measures by the state, which is reflected in the Committee of Ministers' decision.