ადვოკატთა პროფესიული ადაპტაციის პროგრამის კონსტიტუციურობის საკითხს საკონსტიტუციო სასამართლო განიხილავს
2019-10-21 11:58
დღეს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ლევან ასათიანის სახელით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა. დავის საგანია „ადვოკატთა შესახებ“ კანონის მე-10 მუხლის პირველი პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი, რომელიც ადვოკატის პროფესიაში შესასვლელად პროფესიული ადაპტაციის პროგრამის გავლის ვალდებულებას აწესებს. აღნიშნული პროგრამა მოსარჩელეს ავალდებულებს გაიაროს ერთწლიანი პროფესიული ადაპტაციის პროგრამა, რომელიც ფასიანია და მოიცავს ცხრა თვიან სტაჟირებას ადვოკატთან და სამთვიან თეორიულ კურსს.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-11 მუხლის მიხედვით ყველა ადამიანი სამართლის წინაშე თანასწორია. აღნიშნული კონსტიტუციური დებულება კრძალავს დისკრიმინაციის ყველა შემთხვევას როგორც არსებითად თანასწორი პირების მიმართ უთანასწორო მოპყრობის ფორმით, ასევე იმ შემთხვევებშიც, როცა სადავო ნორმა ახდენს არსებითად არათანასწორ პირთა თანასწორ მოპყრობას.
სადავო ნორმა მოსარჩელეს ადვოკატის პროფესიაში შესასვლელად პროფესიული ადაპტაციის პროგრამის გავლის დამატებით ვალდებულებას უწესებს, მაშინ, როცა მოსარჩელეს, მისი მრავალწლიანი პრაქტიკული იურიდიული გამოცდილების შედეგად უკვე აქვს ის უნარ-ჩვევები, რომელიც პროფესიული ადაპტაციის პროგრამის გავლის პროცესში უნდა შეიძინოს. ამდენად, სადავო ნორმა ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველ პუნქტს, რადგან მისი მოქმედების ფარგლებში ცხრათვიანი სტაჟირებისა და სამთვიანი თეორიული კურსის  გავლის ვალდებულება აქვს ყველას, მათ შორის მას, ვისაც იურისტად მრავალწლიანი მუშაობის შედეგად უკვე გააჩნია ის უნარ-ჩვევები, რომელთა განვითარებაც პროფესიული ადაპტაციის პროგრამამ უნდა უზრუნველყოს.
საია არ დავობს პროფესიული ადაპტაციის პროგრამის კონსტიტუციურობაზე, მისთვის პრობლემურია ის, რომ ამ პროგრამის ფარგლებში ხდება არსებითად უთანასწორო პირების მიმართ თანასწორი მოპყრობა. სწორედ ამიტომ ეწინააღმდეგება სადავო ნორმა საქართველოს კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველ პუნქტს.

THE CONSTITUTIONAL COURT TO REVIEW THE CONSTITUTIONALITY OF THE BAR PROFESSIONAL ADAPTATION PROGRAM FOR LAWYERS
2019-10-21 11:58
Today, the Georgian Young Lawyers' Association has appealed to the Constitutional Court on behalf of Levan Asatiani. The subject of the dispute is Article 10 (1) (c) of the Law of Georgia “On Lawyers”, which imposes an obligation to take a professional adaptation program to enter the profession of the lawyer. The program obligates the plaintiff to take a one-year paid professional adaptation program, which includes a nine-month internship with a lawyer and a three-month theory course.
According to Article 11 of the Constitution of Georgia, all persons are equal before the law. The constitutional provision prohibits all cases of discrimination both in the form of unequal treatment of persons in substantially equal situations as well as in the cases where the impugned norm treats persons equally who are in substantially unequal conditions.
The disputed norm places an additional obligation to enter the lawyer’s profession, while the plaintiff with many years of practical legal experience has already developed the skills which he may acquire in the professional adaptation program. Thus, the disputed norm contradicts Article 11 (1) of the Constitution of Georgia, as everybody, including those who have already gained the skills required by the professional adaptation program as a result of many years of legal practice, has to take a nine-month internship and a three-month theory course within the program.
GYLA does not challenge the constitutionality of the Professional Adaptation Program, though the organization finds it problematic that persons in unequal conditions are treated equally within the framework of the program. That is why the contested norm contradicts Article 11 (1) of the Constitution of Georgia.