საია საქართველოს პარლამენტს საკანონმდებლო წინადადებით მიმართავს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია საქართველოს პარლამენტს საკანონმდებლო წინადადებით მიმართავს, რომლის მიზანია სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში დაზარალებულის უფლებებისა და ინტერესების დაცვის გარანტიების გაზრდა.
საკანონმდებლო წინადადებით, დაზარალებულს ენიჭება უფლება სასამართლოში გაასაჩივროს ზემდგომი პროკურორის მიერ მიღებული შემდეგი გადაწყვეტილებები: დაზარალებულად ცნობაზე უარის თქმის, დაზარალებულად ცნობის შესახებ დადგენილების გაუქმების, გამოძიების ან სისხლისამართლის დევნის შეწყვეტის თაობაზე, ყველა ტიპის დანაშაულის შემთხვევაში. არსებული რეგულირებით, დაზარალებულს სასამართლოსადმი მიმართვის უფლება მხოლოდ განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის არსებობისას გააჩნია. საია მიიჩნევს, რომ პროკურორის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები ნაკლებად მძიმე და მძიმე დანაშაულის შემთხვევაში არ უნდა დარჩეს სასამართლო კონტროლის მიღმა და დაზარალებულს უნდა მიენიჭოს სასამართლოსთვის მიმართვის უფლება.
საკანონმდებლო წინადადების პროექტი დაზარალებულს ასევე ანიჭებს უფლებას, მისი მხრიდან პროკურატურაში მოთხოვნის წარდგენის გარეშე, მიიღოს შემდეგი ინფორმაცია, ა) შემდეგი საპროცესო მოქმედებების ჩატარების ადგილი და დრო, როგორიცაა: ბრალდებულის პირველი წარდგენა მაგისტრატ მოსამართლესთან, წინასასამართლო სხდომა, სასამართლოს მთავარი სხდომა, სასამართლოს მიერ საქმის არსებითი განხილვის გარეშე განაჩენის გამოტანის თაობაზე პროკურორის შუამდგომლობის განხილვის სასამართლო სხდომა, სასჯელის შეფარდების სასამართლო სხდომა, სააპელაციო ან საკასაციო სასამართლო სხდომა; ბ) ბრალდებულის მიმართ გამოყენებული აღკვეთის ღონისძიების თაობაზე და ბრალდებულის/მსჯავრდებულის მიერ პენიტენციური დაწესებულების დატოვების შესახებ, თუ ამით ბრალდებულს/მსჯავრდებულს რეალური საფრთხე არ ემუქრება. არსებული რეგულირებით, დაზარალებულს აღნიშნული ინფორმაციის მიღება შეუძლია მხოლოდ პროკურატურისათვის მიმართვის შემთხვევაში. საია მიიჩნევს, რომ, იმის გათვალისწინებით, რომ დაზარალებულს არ გააჩნია სისხლის სამართალწარმოების პროცესის შესაბამისი ცოდნა, პროკურატურამ უნდა უზრუნველყოს აღნიშნული ინფორმაციის დროულად და გონივრულ ვადაში მიწოდება.
საკანონმდებლო წინადადებას საფუძვლად დაედო საიას მიერ მომზადებული კვლევა „დაზარალებულის უფლებები სისხლის სამართლის პროცესში“, რომელმაც საქართველოს კანონმდებლობისა და პრაქტიკის შეფასების საფუძველზე გამოავლინა დაზარალებულის უფლებების სრულყოფილად და ეფექტურად განხორციელებისათვის სისხლის სამართალწარმოების პროცესში არსებული ხარვეზები და პრობლემები.
საკანონმდებლო წინადადებამ გაითვალისწინა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ 2016 წლის 30 სექტემბრის გადაწყვეტილებაში გაკეთებული განმარტებები დაზარალებულის სტატუსთან და უფლებებთან მიმართებით, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციები დაზარალებულის უფლებების დაცვის საკითხებზე
საია იმედს გამოთქვამს, რომ საქართველოს პარლამენტი გაითვალისწინებს საკანონმდებლო წინადადებაში წარმოდგენილ მოსაზრებებს და უზრუნველყოფს დაზარალებულის ინტერესების დასაცავად სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში შესაბამისი ცვლილებების ასახვას.

Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) has submitted a legislative proposal to parliament with the aim of increasing safeguards in the Criminal Procedure Code of Georgia for protection of victim’s rights and interests.
According to the proposal, a victim will be granted the right to appeal the following types of decisions made by a supervising prosecutor: refusal to grant the victim status, abolishment of the resolution about granting the victim status, decision to terminate investigation or criminal prosecution, for all types of crimes. Under the existing regulations, victim has the right to apply to court only when the case involves an especially serious crime. GYLA believes that decisions made by the prosecutor in cases involving less serious and serious crimes should not be left outside the scope of the court’s control and a victim should be given the right to file in court.
The legislative proposal also delegates a victim with the right to access the following information without submitting a request to the prosecutor’s office: a) time and date of next procedural actions, including: defendant’s initial appearance before the presiding judge, pre-trial hearing, main court hearing, court hearing for reviewing the prosecutor’s motion for summary judgment, sentencing hearing, or appellate/cassation hearing; b) information about preventive measures used against the defendant and/or the defendant/convict being released from a penitentiary facility, if this doesn’t pose a substantial threat to the defendant/convict. Under the existing regulation, a victim can receive the information only if s/he files corresponding request to the prosecutor’s office. GYLA believes that because a victim has no adequate knowledge of criminal proceedings, the prosecutor’s office should ensure provision of the information in a timely manner, within a reasonable timeframe.
The legislative proposal was based on the research prepared by GYLA about “victim’s rights in criminal proceedings”, which identified gaps and problems in the criminal proceedings that hinder effective and full realization of victim’s rights.
The legislative proposal was developed in consideration of the definition of victim’s status and rights provided by the Constitutional Court of Georgia in its September 30, 2016 decision, as well as recommendations of international organizations about victim’s rights.
GYLA hopes that Parliament of Georgia will take the proposal into consideration and will make subsequent changes in the Criminal Procedure Code of Georgia to ensure protection of victim’s interests.