კვლევის „ბავშვის მიმართ ძალადობა“ პრეზენტაცია
დღეს, 13 ივლისს, საიამ გამართა კვლევის „ბავშვის მიმართ ძალადობა“ პრეზენტაცია. კვლევაში აღწერილია საქართველოში ბავშვთა მიმართ ძალადობის ფორმები სფეროების მიხედვით: ოჯახი, სკოლა, საზოგადოება და მედიასივრცე და  ქვეყანაში ბავშვის მიმართ ძალადობის გამომწვევი მიზეზები. კვლევა, ასევე, მოიცავს სახელმწიფოსთვის განკუთვნილ რეკომენდაციებს. მათ შორის, ბავშვთა დაცვის სათანადო ზომების შერჩევისა და მათი სრულფასოვანი რეაბილიტაციისთვის, აუცილებელია, რომ სახელმწიფოს მხრიდან განხორციელდეს შემდეგი ნაბიჯები:
- ძალადობისგან ბავშვთა დაცვის მექანიზმების სრულყოფა, ყველა შესაბამისი საკანონმდებლო აქტის პერიოდული რევიზია და საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად ჰარმონიზაცია;
- ბავშვის მიმართ ძალადობის შემთხვევებზე სისხლისსამართლებრივი სანქციების გამკაცრება;
- პრევენციული მექანიზმების სრულყოფისთვის, აუცილებელია, დაიგეგმოს ბავშვის მიმართ ძალადობის გავლენის შესახებ მშობელთა საინფორმაციო და საგანმანათლებლო კამპანიები. ასევე, საჭიროა ბავშვის მიმართ განხორციელებული ძალადობის იდენტიფიცირების პირველადი ნიშნების შესახებ მშობელთა ინფორმირება, შემდგომი მოქმედებების განსაზღვრისა და განხორციელების მიზნით;
- ბავშვის მიმართ განხორციელებული ძალადობის ფაქტების მედიაში გაშუქება ჟურნალისტური ქარტიის მიერ დადგენილი ეთიკის ნორმების შესაბამისად, რათა თავიდან იყოს აცილებული ძალადობის მსხვერპლი ბავშვის მეორადი ვიქტიმიზაცია;
- სასწავლო პროგრამების გადახედვა ბავშვის მიმართ ძალადობისგან დაცვის შესაბამისი ინფორმაციის ასახვის, ასევე, სასკოლო პროგრამებში არსებული სტერეოტიპების აღმოფხვრის მიზნით;
- მანდატურის როლის გაძლიერება ბავშვის მიმართ სკოლაში ძალადობის პრევენციის, ასევე, ძალადობის მსხვერპლი ბავშვის იდენტიფიცირებისა და რეფერირების პროცედურებში ჩართვის მიზნით;
- პატრულებისა და უბნის ინსპექტორების როლის კიდევ უფრო გაძლიერებამათი უნარ-ჩვევების განვითარებისათვის შესაბამისი ტრენინგების გაგრძელება, საკანონმდებლო ცვლილებებისა თუ ახალი ტენდენციების შესახებ მათი რეგულარული ინფორმირება;
- სოციალური მომსახურების სააგენტოში ფსიქოლოგის ინსტიტუტის დანერგვა და გაძლიერება, ძალადობის მსხვერპლ ბავშვთან შესაბამისი ურთიერთობის ხელშეწყობის მიზნით.
საიამ კვლევა „ბავშვის მიმართ ძალადობა“ განახორციელა ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტისოჯახში ძალადობისა და გენდერული ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის მექანიზმებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაფარგლებში.
კვლევის პრეზენტაციას ესწრებოდნენ სახელმწიფო სტრუქტურების, ადგილობრივი სამოქალაქო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

Presentation of the Research "Violence Against Children - Needs Assessment"
Today, on July 13, GYLA held a presentation of the research ,,Violence against Children’’. The study describes the forms of violence according to the spheres: family, school, society and media space, and causes of child abuse in the country. The study also includes recommendations for the state. Among them, in order to select appropriate measures for the protection of children and their full rehabilitation, it is essential to the state to implement following steps:
- Perfection of appropriate mechanisms to protect children against violence, periodical revision of all relevant legislative acts and their harmonization in accordance with international standards;
- Toughening criminal sanctions on child abuse cases;
- For completing prevention mechanisms, it is necessary to plan informational and educational campaigns for parents on the effects of child abuse. It is also crucial to inform parents about the primary signs identifying violence against child, for the purpose of determining and implementing further actions;
- The media coverage of violence against child in accordance with the ethical norms established by the Journalistic Charter, in order to shun the revictimization of  the child victim of violence;
- Overviewing the training programs for the purpose of exposing appropriate information on protecting the child against violence, as well as eliminating stereotypes contained in school programs;
- Strengthening the role of resource officers, in order to prevent violence against child at school, as well as identifying the child victim of violence to involve them in referral procedures;
- Reinforcing the role of patrolling and district inspectors, continuing relevant trainings to develop their skills, informing them regularly on legislative amendments or new tendencies;
- Implementation and reinforcement of psychologist institute in the social service agency, for promoting appropriate relations with the child victim of violence.
GYLA has implemented the research ,,Violence against Child’’ within the EU-supported project  ,,Ensuring Access to the Protection Mechanisms for the Victims of Domestic and Gender Based Violence.’’
The representatives of state entities, local civil and international organizations have attended the presentation.