ელ. ფოსტა: vmenabde@gyla.ge
ვახუშტი მენაბდე პოლიტიკური სამართლის სპეციალისტია. იგი საიას საერთო კრებამ გამგეობის წევრად 2018 წლის ნოემბერში აირჩია, ხოლო 2019 წლის იანვარში გამგეობამ დემოკრატიული ინსტიტუტების მხარდაჭერის პროგრამის დირექტორად დაამტკიცა.
ვახუშტი 2010 წლიდან კითხულობს ლექციებს საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტში. 2015 წლიდან კი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორია და უძღვება საბაკალავრო და სამაგისტრო კურსებს კონსტიტუციურ სამართალში;
2018 წლიდან დღემდე იგი არის საკონსტიტუციო სასამართლოს „საკონსტიტუციო სამართლის ჟურნალის“ სარედაქციო საბჭოს წევრი;
2016-2017 წლებში იყო ადამიანის უფლებების მიმართულების ხელმძღვანელი საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტში (GIPA);
ვახუშტი მენაბდე 2016-2017 წლებში გახლდათ სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის წევრი;
2015-2018 წლებში ვახუშტი იყო გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის იმპლემენტაციის მონიტორინგის გუდის წევრი, ხოლო 2013-2014 წლებში სახალხო დამცველის გაეროს წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის ან სასჯელის წინააღმდეგ კონვენციის ფაკულტატური ოქმით გათვალისწინებული პრევენციის ეროვნული მექანიზმის (NPM) სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრი;
2013-2015 წლებში ვახუშტი ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრში (EMC) ინსტიტუციური რეფორმების მხარდაჭერის პროგრამის დირექტორის პოზიცია ეკავა, იქამდე კი, 2010-2013 წლებში საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პროექტში იურისტის თანამდებობზე მუშაობდა;
2008-2010 წლებში იგი საქართველოს სახალხო დამცველის ოფისში ჯერ თავისუფლებისა და თანასწორობის სამმართველოს სპეციალისტის, შემდეგ კი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების ცენტრის უფროსის ფუნქციებს ასრულებდა.
ვახუშტი მენაბდე აგრეთვე, ეწევა კვლევით საქმიანობას. სხვადსახვა დროს, იგი ჩართული იყო 20-ზე მეტი ანალიტიკურ-კვლევითი დოკუმენტის მომზადებაში. მათ შორის, არის 11 აკადემიური სტატიის, 8 კვლევის და 2 სახელმძღვანელოს ავტორი/ თანაავტორი;
2007 წლიდან ვახუშტი მენაბდე წარმოადგენს მოსარჩელეთა ინტერესებს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში (30-მდე საქმეზე).
ვახუშტი მენაბდე 2010 წლიდან თანამშრომლობს სხვადასხვა მედია გამოცემებთან, მისი სტატიები და ბლოგ-პოსტები ქვეყნდება ისეთ გამოცემებში როგორიცაა, ჟურნალები „ცხელი შოკოლადი“, „ლიბერალი“, „ფორბსი“ და „ინდიგო“.
ვახუშტი მენაბდემ სამართლის ბაკალავრის წოდება თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ხოლო სოციოლოგიის მაგისტრის ხარისხი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში მიიღო.

E-mail: vmenabde@gyla.ge
Vakhushti Menabde is a specialist in political law. GYLA General Assembly elected him as a member of the Board in November 2018 and in January 2019, the Board approved him as Director of Program of Support for Democratic Institutions.
Vakhushti has been delivering lectures at various universities in Georgia since 2010. Since 2015 he is a professor at Ilia State University and leads undergraduate and master courses in constitutional law;
Since 2018, he is a member of the Editorial Board of the Journal of Constitutional Court at Constitutional Court of Georgia;
In 2016-2017 he was the head of Human Rights Direction at Georgian Institute of Public Affairs (GIPA);
Vakhushti Menabde was a member of the State Constitutional Commission in 2016-2017;
2015-2018 Vakhushti was a member of the monitoring team of implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities and in 2013-2014 he was a member of the Special Preventive Group of National Preventive Mechanism (NPM), envisaged by the Optional Protocol to the United Nations Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment at the Public Defender’s Office;
In 2013-2015, Vakhushti held the position of director of the Institutional Reform Support Program at Human Rights Education and Monitoring Center (EMC), before that in 2010-2013 he worked at the Georgian Young Lawyers' Association for the position of a lawyer in the Project of Transparency and Accountability;
In 2008-2010 he worked at the Public Defender's office on the position of the specialist of the Freedom and Equality Division, and later he became the Head of the Center of Rights for Persons with Disabilities;
Vakhushti Menabde is also engaged in research activities. At different times, he was involved in preparing more than 20 analytical research documents. Among them, he is an author/co-author of 11 academic articles, 8 research, and 2 textbooks.
From 2007 Vakhushti Menabde represents the plaintiffs' interests in the Constitutional Court of Georgia (up to 30 cases).
Vakhushti Menabde has been collaborating with various media editions since 2010, his articles and blog posts are published in such editions such as magazines "Tskheli Shokoladi", "Liberali", "Forbes" and "Indigo".
Vakhushti Menabde received a Bachelor's degree in law at Tbilisi Ivane Javakhishvili State University and Master's degree in sociology at Ilia State University.